GospodarkaHandelPaństwoPolskaPrawoŚwiat

Przez podróbki, państwa UE tracą rocznie prawie 64 miliardy złotych

Ogromne straty w wyniku podrabiania towarów

Jak wynika ze sprawozdania Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), co roku państwa UE tracą łącznie 63,8 mld zł z powodu podrabianych towarów. A to tylko straty wynikające z braku wpływów z podatków pośrednich i bezpośrednich, a także ze składek na ubezpieczenie społeczne, których nie płacą nielegalni producenci.

Według szacunków EUIPO w UE sektory produktów kosmetycznych, alkoholi, farmaceutyków czy gier i zabawek, w wyniku podrabiania towarów tracą corocznie blisko 80,7 mld złotych wartości sprzedaży. W Polsce, wartość utraconej sprzedaży w sektorze produktów kosmetycznych i higieny osobistej wynosi 1,942 mld złotych.

Podrabiane produkty nie są odpowiednio testowane i nie są bezpieczne dla konsumentów lub użytkowników, w takim stopniu jak produkty oryginalne. Większość z towarów zarejestrowanych jako podrobione, była przeznaczona dla dzieci, jako zabawki, wyroby do pielęgnacji i odzież dziecięca.

Według EUIPO, pieniądze z tego rodzaju działalności mogą służyć do finansowania takich przestępstw, jak handel narkotykami czy pranie pieniędzy. Od 2016 roku aż 29 poważnych operacji zwalczania podrabiania towarów i piractwa, skierowanych było przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym, które były również zaangażowane w inne poważne przestępstwa.

Podrabianie nie jest przestępstwem bez ofiar i odbiera zyski legalnym przedsiębiorstwom, a rządy pozbawia niezbędnych dochodów. Ponadto, niesprawdzone produkty są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia nieświadomych osób z nich korzystających.

Christian Archambeau, dyrektor wykonawczy EUIPO przekonuje, że w celu rozwiązania tego problemu, konieczne są wspólne działania międzynarodowe na wszystkich szczeblach.

Źródło: WirtualneMedia

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close