GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolskaŚwiat

Podatek handlowy wejdzie w życie od 2021?

Minister finansów Tadeusz Kościński przekonuje, że rząd nie planuje podwyższać podatków dla obywateli. Poinformował też, że wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej na pewno nie nastąpi w tym roku.

Nie ma teraz pomysłów, by zwiększać podatki dla obywateli – powiedział Kościński w wywiadzie udzielonym wp.pl.

“Podatek od sprzedaży detalicznej wprowadzimy w przyszłym roku, zamiast w 2020 roku” – dodał . Chodzi o podatek zwany potocznie handlowym, który mają płacić największe sieci handlowe.

Przypomnijmy: rząd uchwalił ustawę o tym podatku w 2016 roku, ale Komisja Europejska wszczęła postępowanie w tej sprawie i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Uznała, że jego konstrukcja faworyzuje mniejsze sklepy, co mogło zostać uznane za pomoc publiczną. Rząd zaskarżył decyzje KE do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po trzech latach TSUE uznał, że Komisja popełniła błąd.

Jednak KE złożyła odwołanie i spór dalej się toczy przed TSUE. Do czasu jego ostatecznego rozstrzygnięcia rząd wstrzymuje się przed wprowadzeniem podatku.

Zdaniem ministra Kościńskiego wielkie firmy powinni płacić podatki w Polsce, zamiast wyprowadzać je do rajów podatkowych. A pieniądze z podatków powinny trafiać do polskiej gospodarki i być przeznaczone na przykład na budowę dróg czy szpitali.

Minister mówił też w rozmowie, że należy rozważyć sposób, w jaki komunikowane są sposoby wydawania pieniędzy z podatków, na wzór sposobu informowania o inwestycjach z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej.

Kościński powiedział, że MF ma już 97 procent zeznań podatkowych PIT za 2019 rok, a papierowe wersje rozliczeń będą spływały jeszcze przez około tydzień.

Deklaracje elektroniczne doskonale się sprawdziły – ocenił minister.

Mieliśmy w tym roku 18 milionów 300 tysiecy zeznań cyfrowych. To nowy rekord – dwa miliony więcej, niż w zeszłym roku” – poinformował.

Ujawnił też, że jego ministerstwo pracuje nad automatyzacją i cyfryzacją kolejnych aspektów swojej działalności.

Źródło: wp.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close