EnergetykaGospodarkaPolskaŚwiat

Gazprom zwróci PGNiG 1,5 miliarda dolarów

PGNiG podpisał 5 czerwca z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w ramach którego polska spółka spodziewa się otrzymania do 1 lipca 2020 roku około 1,5 miliarda dolarów netto zwrotu – podało PGNiG w komunikacie.

PGNiG informowało w marcu 2020 roku o wygranym w arbitrażu sporze z Gazpromem.

Na mocy wyroku końcowego Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową zakupu gazu dostarczanego przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego między innymi poprzez jej istotne i bezpośrednie powiązanie z notowaniami rynkowymi gazu ziemnego na europejskim rynku energetycznym. Zastosowanie zmienionej formuły cenowej będzie oznaczać dla PGNiG zasadniczą poprawę warunków prowadzenia działalności handlowej. Dzięki większej spójności pomiędzy indeksacją cen wpływających na koszt pozyskania gazu z importu, a rynkową polityką cenową sprzedaży gazu.

Podpisany w 1996 roku kontrakt jamalski przewiduje dostawy około 10,2 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Zgodnie z zawartą w kontrakcie klauzulą take or pay (ang. bierz lub płać) PGNiG musi płacić za co najmniej 8,7 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, nawet jeśli go nie potrzebuje. Każda ze stron może co trzy lata wystąpić o zmianę ceny gazu, jeżeli uzna, że aktualna nie odpowiada warunkom rynkowym.

Sasin: Zwrot pozwoli PGNiG między innymi na pozyskanie nowych złóż gazu

Zwrot ponad 6 miliardów złotych przez Gazprom Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu pozwoli polskiej spółce na realizację strategii biznesowej, w tym na pozyskiwanie nowych złóż gazu ziemnego – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Oczekiwany przez nas zwrot ponad 6 miliardów złotych to są pieniądze, które w znakomity sposób pozwolą Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu realizować strategię biznesową, strategię, która polega na jeszcze dalszym wzmacnianiu działań dywersyfikacyjnych. To jest możliwość pozyskiwania nowych złóż gazu ziemnego, stworzenia infrastruktury, która umożliwi w przyszłości pełną dywersyfikację dostaw i pełne uniezależnienie się od dostaw z kierunku wschodniego – powiedział Sasin.

Wicepremier dodał, że środki te pozwolą też na inwestycje w poprawę dostępu Polaków do paliwa gazowego, przyspieszając w ten sposób proces gazyfikacji.

Zgoda Gazpromu na wypłatę do 1 lipca 2020 roku 100 procent rekompensaty na rzecz PGNiG jest pozytywna i zaskakująca – oceniają analitycy. W opinii Michała Kozaka z Trigon DM, dodaje to do wyceny docelowej akcji gazowej spółki ponad 50 groszy, może też wpłynąć na oczekiwania co do dywidendy.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close