GospodarkaPolskaŚwiatTurystyka

Niemal 40% Polaków nie wie gdzie pojechać na wakacje

Koronawirus namieszał w wakacyjnych planach Polaków

Jak wynika z badania Quality Watch, zrealizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, aż 39% badanych Polaków jeszcze nie wie, gdzie pojedzie w tym roku na wakacje. 26% ankietowanych odpowiedziało, że urlop spędzi w kraju, a 8%, że za granicą. Aż 27% badanych w ogóle nie planuje dłuższego letniego wypoczynku. Większość, bo 67% badanych urlop chce spędzić w lipcu lub w sierpniu.

Mimo, że kryzys wywołany pandemią koronawirusa mocno uszczuplił nasze portfele, aż 59% ankietowanych zadeklarowało, że podczas tegorocznego wypoczynku w ogóle nie zamierza oszczędzać. Co więcej, 8% badanych zamierza wydać więcej niż zwykle, właśnie w celu rekompensaty za czas domowej kwarantanny. Prawie jedna trzecia przyznaje jednak, ze będzie musiała na urlopie oszczędzać i zrezygnuje z dodatkowo płatnych atrakcji. Jak powiedział PAP, prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak:

Z naszych badań wynika, że co trzeci pytany z powodu koronawirusa stracił część swoich zarobków, a co dwudziesty został całkowicie pozbawiony dochodów. Dlatego do wszelkich wydatków podchodzimy bardziej roztropnie.

Grzelczak zauważa, że osoby, których dochody zostały uszczuplone, szukają innych rozwiązań. Przestrzega jednak przed zaciąganiem na ten cel kolejnych pożyczek czy kredytów. Prezes Rejestru Dłużników dodał, że obecnie nieopłacone w terminie zobowiązania ma już ponad 2,83 mln Polaków,a średnio na osobę przypada 28,2 tys. zł długu.

Co drugi Polak (53%) sfinansuje swoje wakacje za pomocą środków pochodzących z oszczędności. Część pytanych przeznaczy na ten cel bieżące dochody, a 12% ankietowanych Polaków zadeklarowało, że planuje dorobić sobie aby móc wyjechać na urlop. Co najciekawsze, co dwunasty pytany opowiedział, że liczy w tej kwestii na rządową pomoc. O zapożyczeniu się na wyjazd u rodziny, w banku lub firmie pożyczkowej mówią nieliczni.

Główny powód rezygnacji z dłuższego wakacyjnego urlopu to brak oszczędności. Ta przyczyna wymieniana jest przez ankietowanych na pierwszym miejscu. Drugą najważniejszą przyczyną jest obawa przed zarażeniem koronawirusem. Część deklaruje, że nie będą wypoczywać w ogóle, nawet w Polsce, ponieważ koronawirus odebrał im marzenia na zagraniczny wyjazd.

Źródło: WirtualneMedia

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close