BankowośćGospodarkaPaństwoPolitykaPrzemysłRynek pracyŚwiatZdrowie i medycyna

Szwajcarską gospodarkę dotknie najgorszy kryzys od 45 lat

Szwajcarska gospodarka doświadczy w 2020 roku największego pogorszenia koniunktury od 45 lat, ponieważ pandemia koronawirusa szkodzi produkcji i zatrudnieniu – podał we wtorek rząd w Bernie. Spowolnienie gospodarcze będzie jednak nieco mniejsze, niż początkowo zakładano.

PKB Szwajcarii spadnie o 6,2 procenta w tym roku – przekazał szwajcarski rządowy Sekretariat Stanu do Spraw Gospodarczych (SECO). Jest to największa dekoniunktura od 1975 roku, kiedy kraj uderzyły szoki cen ropy naftowej na światowych rynkach.

Prognozuje się, że bezrobocie wzrośnie do 3,8 procenta w sytuacji, gdy cierpi handel zagraniczny, spadają wydatki konsumpcyjne, a firmy powoli wychodzą z przestojów narzuconych im przez władze w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Mimo to prognoza dla Szwajcarii nieznacznie poprawiła się i jest korzystna w porównaniu z innymi europejskimi krajami – ocenia agencja Reutera. Rządowi ekonomiści w kwietniowym oświadczeniu przewidywali spadek PKB o 6,7 procenta.

Rząd Szwajcarii spodziewa się stopniowej poprawy w drugiej połowie 2020 roku, pod warunkiem, że nie wystąpi na masową skalę druga fala epidemii Covid-19 wraz z drastycznymi ograniczeniami.

SECO prognozuje wzrost gospodarczy w 2021 roku na poziomie 4,9 procenta PKB, chociaż bezrobocie pozostanie wysokie jak na szwajcarskie standardy, na poziomie 4,1 procenta “Na tle innych krajów gospodarka Szwajcarii jest dość odporna” – ocenił Gero Jung, główny ekonomista banku Mirabaud.

Szwajcaria bardzo szybko zareagowała na kryzys (związany z koronawirusem), a rządowy pakiet stymulacyjny jest ogromny i wynosi ponad 60 miliardów franków szwajcarskich (ponad 63 miliardów USD), czyli prawie 10 procent krajowego PKB – wyjaśnił.

Ponad 15 miliardów franków (prawie 16 miliardów USD) w ramach pożyczek udzielonych w trybie pilnym przekazano także prawie 130 tysięcy przedsiębiorstw.

Zauważa też, że ograniczenia zapobiegające rozprzestrzenianiu się Covid-19 były w Szwajcarii mniej uciążliwe niż w innych krajach, podczas gdy duży sektor farmaceutyczny w tym kraju nadal dobrze się rozwija.

Źródło: bankier.pl 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close