PolskaŚwiatZdrowie i medycyna

Jest przełom w leczeniu koronawirusa! Nowy lek kosztuje kilka złotych!

Brytyjscy naukowcy ogłosili przełom w leczeniu COVID-19

Matt Hancock, brytyjski minister zdrowia zapowiedział, że od wtorku krajowe szpitale zaczną stosować deksametazon w leczeniu ciężko chorych pacjentów z Covid-19. Badanie RECOVERY na Uniwersytecie Oksfordzkim wykazało, że terapia deksametazonem wykazała ,,jasne i znaczące efekty” w zapobieganiu śmierci pacjentów wymagających pomocy w oddychaniu. Testy leku przeprowadzono na dużą skalę, a wyniki zostały uznane za miarodajne.

Chris Whitty, główny doradca medyczny brytyjskiego rządu stwierdził na Twitterze, że jest to ,,jak dotąd najważniejszy wynik badań klinicznych w sprawie Covid-19″. Z kolei prof. medycyny Karol Sikora, były dyrektor programu zwalczania raka w WHO nazwał odkrycie ,,prawdziwym przełomem”, oraz stwierdził, że lek ,,jest w stanie ocalić wiele istnień ludzkich na całym świecie”.

Tani i łatwo dostępny lek

Deksametazon jest stosunkowo niedrogim przeciwzapalnym lekiem steroidowym, stosowanym między innymi w leczeniu reumatyzmu, alergii i chorób skóry. Jak mówi Money.pl Robert Kurecki, steryd jest znany od sześciu dekad i nie jest lekiem ani drogim, ani skomplikowanym. Kurecki jest prezesem firmy Sun-Farm, która zajmuje się produkcją preparatu do wielu lat.

Weźmy pod uwagę Predasol. Lek bardzo zbliżony, podawany m.in. ciężarnym kobietom. Cała 10-dniowa kuracja tym lekiem kosztuje pacjenta 4 złote, bo lek jest refundowany. A cena bez refundacji to raptem 27 zł.

Szef firmy zastrzega jednak, że w przypadku chorych na koronawirusa, lek jest podawany tylko i wyłącznie w szpitalach i nie można go traktować stricte jako “leku na koronawirusa”, a jako lek na powikłania chorobowe.

Takiego nie ma i być może nigdy nie będzie. Deksametazon zapobiega natomiast włóknieniu płuc i może być skuteczny przy wielu powikłaniach. A to przecież one zabijają chorych, a nie sam koronawirus.

Prezes Sun-Farm dodaje, że dla środowiska odkrycie brytyjskich naukowców jest sporym zaskoczeniem, bo deksametazon to wyjątkowo prosty lek. Jak zapewnia, leku nie zabraknie bo na rynku jest go tyle, że nie potrzeba nawet zwiększać jego produkcji.

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close