EnergetykaGospodarkaOchrona środowiskaPaństwoPolska

PGE zbuduje farmy wiatrowe i fotowoltaiczne w Bełchatowie

PGE chce na terenie Kompleksu Bełchatów rozbudować istniejącą farmę wiatrową oraz wybudować nowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne – poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Potencjał nowych turbin wiatrowych szacuje się na 100 MW, co wymaga około 140 milionów euro, a szacunkowy potencjał fotowoltaiki to również 100 MW, co wymaga około 70 milionów euro.

Obecnie Elektrownia Bełchatów ma moc zainstalowaną 5102 MW i odpowiada za około 20 procent krajowej produkcji energii elektrycznej.

Mamy tam w planach rozbudowę istniejącej farmy wiatrowej i budowę nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych na pozostałych terenach rekultywowanych kopalni” – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Wskazał, że obszar działalności Bełchatowa oferuje możliwość ponownego wykorzystania odzyskanych terenów jako bazy dla dużych instalacji fotowoltaicznych.

Dąbrowski wziął udział w debacie online “Will the Just Transition Fund deliver the Green Deal?”. W debacie uczestniczyło ponad 300 ekspertów z Europy, w tym posłowie do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele gabinetu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, think-tanków oraz europejskich związków zawodowych i mediów.

Dąbrowski ocenia, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest krokiem we właściwym kierunku, ale potrzeba znacznie większego zaangażowania środków UE w przyszłości, aby złagodzić negatywny wpływ transformacji energetycznej w Polsce.

Jego zdaniem, co najmniej 80 procent funduszu powinno zostać udostępnione regionom węglowym, ponieważ to przed nimi są największe wyzwania.

Potrzebujemy Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do finansowania nakładów inwestycyjnych i tworzenia trwałych miejsc pracy dla naszych pracowników przy instalacji i eksploatacji źródeł odnawialnych. Ponieważ jednak potrzeby inwestycyjne w państwach UE o niższym poziomie PKB na głowę mieszkańca są dużo większe, postulujemy wspólnie z energetykami z 7 państw z naszego regionu, aby zapewnić jeszcze proporcjonalne zwiększenie Funduszu Modernizacyjnego EU ETS na modernizację energetyki w ramach solidarności europejskiej w realizacji ambitnej polityki klimatycznej UE – powiedział Dąbrowski.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close