PaństwoPolitykaPolska

Raport NIK: Rząd PiS wydał na nagrody i premie prawie 420 milionów złotych!

Raport NIK ujawnił kwotę nagród i premii przyznanych w ministerstwach

Wyniki kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli raczej nie pomogą PiSowi tuż przed wyborami. NIK co roku sprawdza wykonanie budżetu państwa za rok poprzedni. Tak było również i tym razem. Najnowszy raport NIKu wykazał, że tylko w zeszłym roku administracja publiczna, czyli ministerstwa, urzędy i agencje podległe rządowi PiS rozdały swoim ludziom 419 milionów złotych w ramach nagród i premii! Jak czytamy w Fakcie:

Okazuje się, że w 69 skontrolowanych jednostkach na premie wydano aż 419 mln zł. NIK zauważa, że to o 8 proc. mniej niż w 2018 r. Premier Mateusz Morawiecki (52 l.) zablokował wypłaty premii dla samych ministrów i wojewodów. Ale wciąż, jak widać, wypłacane są one dyrektorom i urzędnikom. A kwoty robią wrażenie. W ministerstwach najwyższe premie wyniosły 24,3 tys. zł, a dla szefów instytucji publicznych – niemal 69,7 tys. zł!

NIK podkreśliła w raporcie, że wnioskowała o zmianę przepisów dotyczących przyznawania nagród dla osób sprawujących kierownicze stanowiska państwowe. Według agencji, z ustawy powinno jednoznacznie wynikać, jakie są zasady przyznawania nagród, kto ma do nich prawo i z jakich środków powinny być wypłacane. Ustalenia kontroli wskazują jednak, że PiS w tej sprawie nie zrobił nic.

Co za sumy!

Fakt podał również wielkości średnich nagród, jakie zostały przyznane osobom na poszczególnych szczeblach urzędniczych. W przypadku urzędów wojewódzkich były to kwoty od 500 do 9 900 złotych, a w ministerstwach od 1 700 do 24 300 złotych. W pozostałych urzędach nagrody i premie przyznane zostały w wysokości od 2 700 do 26 500 złotych. Najwięcej pieniędzy otrzymały oczywiście osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe. W tym przypadku wielkość nagród to kwoty od 3 300 do aż 69 700 złotych.

Źródło: Fakt

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close