Bez kategoriiPaństwoPolitykaPolskaTurystyka

Duda zapowiedział nowe 500+ na wakacje. Projekt jest już w Sejmie!

Prezydencka ustawa już w Sejmie

Podczas wiecu wyborczego w Stalowej Woli, prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że polskie rodziny otrzymają bon turystyczny na wzór programu 500+. Prezydent przekonywał, że bony poprawią zarówno sytuację polskich rodzin, ale także stan polskiej branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Bon turystyczny w wysokości 500 złotych będzie wypłacany na każde dziecko i będzie można go wykorzystać jeszcze w tym sezonie turystycznym.

Pomysł bonów turystycznych zapowiedziała już w kwietniu wicepremier Jadwiga Emilewicz. Wtedy jednak miały mieć wartość 1 000 złotych i nie być uzależnione od ilości dzieci, a być skierowane do osób pracujących na etacie. 90% wartości bonu miało być finansowane z państwowych środków, a 10% przez pracodawcę. Ministerstwo Rozwoju wyliczyło, że program kosztowałby w tym roku 7 miliardów złotych.

Skąd taka zmiana narracji? Biorąc pod uwagę wybory prezydenckie za 9 dni, możemy się tylko domyślać. Nasze domysły potwierdza również fakt, że prezydencki projekt ustawy o „Polskim Bonie Turystycznym” pojawił się już w Sejmie.

Projekt zakłada wsparcie wsparcie rodzin, które pobierają świadczenie wychowawcze 500+. Otrzymają oni kolejne świadczenie w wysokości 500 złotych, tym razem w formie bonu. otrzymają kolejne w formie bonu. Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę i będzie przeznaczony wyłącznie na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych realizowanych na terenie kraju. Osoby wychowujące dzieci niepełnosprawne otrzymają oprócz jednego bonu w wysokości 500 złotych jeszcze drugie, dodatkowe, również w tej kwocie.

Wsparcie nie tylko dla dzieci

W uzasadnieniu projektu autorzy powołują się na dane Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) i przekonują, że ustawa pomoże tej branży w Polsce. Według UNWTO, branża turystyczna może bowiem stracić z powodu koronawirusa od 30 do 50 mld dolarów, a prognozy te mogą się jeszcze znacznie pogorszyć.

Bony będą udostępniane w systemie teleinformatycznym, co ma zapewnić ich sprawną dystrybucję oraz ułatwić wszystkim osobom uprawnionym do otrzymania bonu, przedsiębiorcom turystycznym, organizacjom pożytku publicznego, a także zaangażowanym instytucjom sprawną obsługę całego procesu.

Andrzej Duda zapowiedział nowe 500+ na wakacje

Źródło: Fakt

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close