EnergetykaGospodarkaPaństwoPolskaPrzemysł

Połączenie Orlenu z PGNiG? Ministerstwo nie wyklucza

Obecnie nie trwają żadne prace nad połączeniem Orlenu z PGNiG –poinformował w czwartek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ocenił, że zgadza się z opinią prezesa Orlenu, że w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny.

Mógłbym się podpisać pod opinią prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, że w Polsce jest miejsce tylko na jeden koncern multienergetyczny – powiedział wicepremier Sasin.

Mamy świadomość, że w Polsce funkcjonują podmioty zagraniczne w skali globalnej i dlatego my musimy zbudować podmiot, który mógłby stanowić konkurencję dla nich zarówno na polskim rynku jak i globalnie. Nie możemy więc naszych sił i aktywów rozdrabniać. Musimy myśleć nad budową mocnego podmiotu – dodał wicepremier.

“W moim przekonaniu w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny. Przejęcie Energi i Lotosu to pierwszy krok w kierunku budowy takiego koncernu. To będzie proces długi” – powiedział dziennikarzom prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Niczego nie wykluczamy, ale obecnie żadne prace nad koncepcją połączenia PKN Orlen z PGNiG nie mają miejsca” – powiedział wicepremier Sasin pytany, czy w ramach budowy koncernu możliwe by było połączenie Orlenu z PGNiG.

Dodał, że obecnie trwa etap łączenia Orlenu z Energą i Lotosem.

Prezes Obajtek odmówił komentarzy na temat tego, czy Orlen interesuje przejęcie PGNiG. Zastrzegł jedynie, że nie będzie żadnych decyzji o innych przejęciach dopóki nie zostaną zakończone negocjacje z Komisją Europejską w sprawie połączenia z Lotosem.

W czwartek prezes PKN Orlen ocenił, że termin 22 lipca na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie rozpatrzenia wniosku dotyczącego planowanego połączenia z Grupą Lotos jest terminem ostatecznym. Dodał, że nie zgodzi się na jego wydłużenie.

Pod koniec maja Komisja Europejska wydłużyła do 22 lipca 2020 roku termin na rozpatrzenie wniosku PKN Orlen w sprawie planowanego połączenia z Grupą Lotos. Wcześniej termin wydania decyzji przypadał na 30 czerwca.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close