GospodarkaHandelPolskaRynek pracyŚwiat

Tesco oficjalnie wycofuje się z Polski! Sklepy i pracowników przejmie Netto

Zakupów w Tesco już nie zrobimy

Sieć supermarketów Tesco oficjalnie wycofuje się z Polski i za 819 milionów złotych sprzedaje swój polski oddział. W wydanym nad ranem oświadczeniu, Tesco przekazało, że woli skoncentrować się na innych rynkach w regionie Europy Środkowej. To właśnie w Czechach, na Węgrzech oraz Słowacji, Tesco ma silniejszą pozycję rynkową i lepsze perspektywy wzrostu.

Nabywcą 301 sklepów Tesco w Polsce będzie Salling Group, właściciel sieci Netto. Po tej transakcji Netto będzie posiadało w Polsce zbliżoną liczbę sklepów, co konkurencyjny Lidl. Z wynikiem 687 placówek daleko mu jednak do Biedronki, która ma już w Polsce ponad 3 tysiące obiektów. W ramach umowy Netto przejmie także wszystkich pracowników Tesco, czyli około 7 tysięcy osób. Jak mówi Janusz Stroka, prezes Netto Polska:

Konsolidując obie sieci handlowe na rozwojowym rynku, robimy znaczący krok w realizacji strategii całej naszej grupy, stając się jednym z czołowych graczy na jednym z największych rynków w Europie.

Salling Group planuje przekształcić nabyte sklepy Tesco w Netto 3.0 najpóźniej w ciągu 18 miesięcy od zakończenia transakcji. Do tego czasu będą one działały pod szyldem Tesco, a szczegółowy plan dla każdego sklepu zostanie opracowany w najbliższych miesiącach. Jak dodaje Janusz Stroka:

Transakcja stwarza ogromne możliwości rozwoju zarówno naszym pracownikom, jak i naszym partnerom biznesowym. Chcemy kontynuować współpracę z naszymi najlepszymi dostawcami i partnerami, aby wspólnie dostarczać klientom wartość, jakiej oczekują i z jakiej jesteśmy znani. Jestem przekonany, że wraz z naszymi nowymi współpracownikami zapewnimy polskim klientom bezkonkurencyjną ofertę, atrakcyjny stosunek jakości do ceny i wspaniałe doświadczenie zakupowe w nadchodzących latach.

Wartość przejęcia sklepów jest równa enterprise value (EV) w wysokości 900 mln zł. Transakcja musi zostać zweryfikowana i zatwierdzona przez urzędy regulacyjne, w tym przez polski UOKiK. Jej tak się stanie, jej sfinalizowanie nastąpi najpewniej w czwartym kwartale 2020 roku.

Kłopotów Tesco Polska, ciąg dalszy

Źródło: WirtualneMedia

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close