Finanse i ubezpieczeniaGospodarkaPaństwoPolitykaPolskaRynek pracyZdrowie i medycyna

ZUS: Polacy mogą już wnioskować o dodatek solidarnościowy

O dodatek solidarnościowy mogą wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Świadczenie wynosi 1400 zł i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące – podkreśliła prezes ZUS Gertruda Uścińska.

ZUS według Uścińskiej jest już w pełni gotowy do obsługi wypłat dodatku solidarnościowego. “Przyjęliśmy już blisko 1,5 tysiąca wniosków” – poinformowała.

Przypomniała, że o to świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Dzięki temu szybko będziemy mogli wypłacić środki” – podkreśliła Uścińska. I dodała, że w razie potrzeby do dyspozycji są pracownicy ZUS, którzy pomogą w zakładaniu profili na PUE.

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia br. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek – tłumaczyła prezes ZUS.

Co ważne – dodała – świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy.

Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Osoba pobierającą dodatek solidarnościowy ma opłacone  składki emerytalną i rentową, a także składka zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa – przypomniał ZUS.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close