Kultura i sztukaMediaPolskaŚwiat

Spotify likwiduje spółkę w Polsce i nikt nie wie dlaczego

Wyniki i decyzje szwedzkiego giganta streamingowego

Szwedzki serwis streamingowy Spotify zdecydował się zlikwidować swoją polską spółkę. Decyzję podjął szwedzki Spotify, jej jedyny udziałowiec, a 30 kwietnia zaczęło się postępowanie likwidacyjne. Z zarządu Spotify Poland zostali odwołani Peter Grandelius i Paul Vogel, którzy pełnili te funkcje od połowy ubiegłego roku.

W sprawozdaniu Spotify Poland złożonym w KRS nie podano przyczyn tej decyzji. Spółka Spotify Poland została zarejestrowana w styczniu 2012 roku, a na koniec zeszłego roku miała na rachunku bankowym 394,3 tys. zł, wobec 203,1 tys. zł rok wcześniej.

Spotify Poland zanotowała wpływy w wysokości 2,32 mln zł, co wobec 2,13 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 8,8%. Wpływy polskiej firmy w całości pochodziły od szwedzkiej spółki Spotify, podczas gry rok wcześniej było to 876,1 tys. zł. Spotify Poland zajmowało się przede wszystkim sprzedażą usług reklamowych.

Na platformie Spotify reklamy są emitowane użytkownikom korzystającym z niej za darmo. Zysk sprzedażowy i operacyjny Spotify Poland zwiększył się ze 102,4 do 128,7 tys. zł, zysk brutto – ze 102,4 do 123,5 tys. zł, a zysk netto – ze 102,4 do 122,6 tys. zł. Zeszłoroczny zysk przeznaczono na kapitał rezerwowy spółki.

Globalnie Spotify jest od dwóch lat notowane na nowojorskiej giełdzie i w pierwszym kwartale tego roku zanotowało wzrost przychodów o 22% do 1,848 mld euro. Liczba miesięcznych użytkowników serwisu zwiększyła się o 31% do 286 milionów, a liczba subskrybentów o 31% do 130 mln. Strata netto koncernu wyniosła 17 mln euro.

W ujęciu geograficznym 35% wszystkich użytkowników Spotify to mieszkańcy Europy, 26% jest w Ameryce Północnej, a 22% w Ameryce Łacińskiej. Koncern prognozuje, że w drugim kwartale br. liczba użytkowników platfromy może sięgnąć globalnie 299 mln, zaś grupa subskrybentów płatnej wersji – 138 mln. W prognozowanym okresie przychody spółki mogą osiągnąć poziom 1,95 mld euro, zaś strata operacyjna zamknąć się w przedziale 45 – 95 mln euro.

Źródło: WirtualneMedia

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close