GospodarkaPolskaTurystykaZdrowie i medycyna

CBOS: 80% Polaków zrobi sobie wakacje w Polsce

Czy i gdzie Polacy pojadą na wakacje?

Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS 42% badanych Polaków zadeklarowało co najmniej dwudniowy wyjazd wypoczynkowy lub turystyczny tego lata. Z kolei połowa badanych stwierdziła, że nie zamierza robić sobie takich wakacji. Jak czytamy w raporcie:

Warto przypomnieć, iż na początku 2020 roku niemal dwie trzecie (64 proc.) dorosłych Polaków deklarowało, iż w tym roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej 2 dni. Tym samym odsetek respondentów deklarujących zamiar takiego wyjazdu był na początku tego roku taki sam jak w roku poprzednim i po raz drugi najwyższy z notowanych od 2013 roku. Można przypuszczać, iż gros tych wyjazdów było zaplanowane na okres letni. Brak zamiaru jakiegokolwiek wyjazdu wypoczynkowego z co najmniej jednym noclegiem w ciągu 2020 roku w styczniu zadeklarowało 27 proc. badanych.

Skorzystanie z co najmniej dwudniowych wakacji poza miejscem zamieszkania planuje dwie trzecie respondentów z wykształceniem wyższym, blisko połowa z wykształceniem średnim, mniej niż jedna czwarta absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i 17% osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym. Wyjazdy tego rodzaju planują na ogół osoby młodsze, natomiast wśród osób, które ukończyły 55. rok życia, zdecydowaną większość, bo aż 70% stanowią niezamierzający w tym roku wyjeżdżać.

Gdzie na wakacje?

W przypadku osób planujących letni wyjazd z co najmniej jednym noclegiem, 80% bierze pod uwagę wypoczynek wyłącznie w Polsce. 11% odpowiedziało, że planuje spędzić urlop zarówno w kraju, jak i za granicą, a 5% wyłącznie poza granicami Polski.

U progu letniego sezonu urlopowego widać zatem zmianę preferencji w kierunku rezygnacji z wyjazdów zagranicznych i postawienia na wyjazdy krajowe. Warto jednak pamiętać, iż badanie było realizowane w czasie, gdy wstrzymany był międzynarodowy pasażerski ruch lotniczy z i do Polski, a powracających do kraju z zagranicy obowiązywała 14 dniowa kwarantanna. Różne ograniczenia obowiązywały także w innych krajach.

Badani planujący tego lata wyjechać na co najmniej dwudniowe wakacje najczęściej planują nocleg w hotelu, motelu lub zajeździe (27%). Niemal co piąty zamierza nocować w wynajętej kwaterze prywatnej, a 17% – w pensjonacie. Z kolei 13% badanych planuje nocleg u krewnych lub znajomych. Tyle samo chce nocować w wynajętym domku turystycznym, bungalowie, a 11% bierze pod uwagę dom wczasowy, wypoczynkowy, ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy czy ośrodek kolonijny. Zamiar nocowania na kempingu lub polu namiotowym wyraziło 7%, a w kwaterze agroturystycznej – 6%. Najmniej popularnymi miejscami noclegowymi wśród planujących letnie wyjazdy w tym roku są domy wycieczkowe, schroniska, stanice wodne (3%) i sanatoria (2%).

Na przełomie maja i czerwca 36% badanych dorosłych Polaków zadeklarowało, że pandemia koronawirusa zmieniła ich tegoroczne plany wakacyjne. Zdecydowana większość pytanych stwierdziła, nie miała ona wpływu na to, jak zamierzają spędzić tegoroczne wakacje, a 3% jeszcze nie potrafiło określić, czy będzie ona miała na to jakiś wpływ.

Źródło: WirtualneMedia

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close