PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Piwo w knajpie będzie miało niższy VAT?

PROGRAM WYBORCZY KOSINIAKA-KAMYSZA NAJBARDZIEJ KOSZTOWNY. 300Gospodarka powołuje badanie ekonomistów ING Banku, którzy przeanalizowali potencjalny wpływ realizacji gospodarczych postulatów kandydatów na urząd Prezydenta RP na równowagę budżetową. Według nich najbardziej pozytywny program dla bilansu polskiego budżetu ma Krzysztof Bosak, a najmniej – Władysław Kosiniak-Kamysz. Trzaskowski i Hołownia – umiarkowany. Duda, Biedroń – umiarkowanie negatywny.
https://300gospodarka.pl/news/programy-wyborcze-kandydatow-na-prezydenta-ing-bank-sprawdzil-ktore-sa-najwiekszym-obciazeniem-dla-budzetu
PROGRAM PROGRAMEM, SPEŁNIENIE OBIETNIC TO JUŻ INNA BAJKA… CZASEM MOŻE LEPIEJ, ŻE ICH POLITYCY NIE SPEŁNIAJĄ…

Platforma Netflix pokaże serial anime Cyberpunk: Edgerunners oparty na grze Cyberpunk 2077 przygotowywanej przez CD Projekt – pisze Business Insider Polska. Serial ma mieć dziesięć odcinków i powstaje przy współpracy z japońskim studiem animacji Trigger. Można oczekiwać, że serial znacząco zwiększy popularność gry polskiego producenta, dzięki czemu zarobi on jeszcze więcej pieniędzy. Podobny efekt wzrostu sprzedaży gry dała emisja serialu Wiedźmin. Różnica polega na tym, że w przypadku Cyberpunka to CD Projekt jest właścicielem całości praw autorskich, a w przypadku Wiedźmina zyskami trzeba było się dzielić z Andrzejem Sapkowskim, autorem opowiadań o Wiedźminie.
https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-tematow-gospodarczych-teraz-raport-26-czerwca/1ek6r9d?
TUTAJ PISALIŚMY O TYM WCZORAJ.

HOTELE JEDNAK SIĘ NIE ODKUJĄ? Hotelarze nadal z niepokojem spoglądają do kalendarza rezerwacji. Nigdy w ostatnim tygodniu czerwca nie było tak wielu wolnych miejsc noclegowych. – pisze Money.pl – Zresztą nawet ci, których sytuacja wygląda obiecująco, nie mogą być pewni, że turyści przyjadą. Zła pogoda czy zaostrzenie reżimu położy kres nadziei na choćby umiarkowanie dobry sezon.
https://www.money.pl/gospodarka/branza-hotelarska-ledwo-zipie-czeka-nas-fala-upadlosci-6525542087526529a.html
A RYBA NAD BAŁTYKIEM DALEJ PO 250 ZŁ?

Obejmijcie całą gastronomię jednolitą stawką 8% VAT! – apeluje Związku Przedsiębiorców i Pracodawców do rządu. – Mając na uwadze trudną sytuację, szereg państw zdecydował się na objęcie gastronomii jednolitą, niską stawką VAT. Zdecydowały się na to m.in. Niemcy, Grecja, czy Bułgaria, zaś Rumunia rozważa objęcie gastronomii stawką 0%.  – Również w Polsce powinniśmy podjąć taką decyzję – podkreśla Cezary Kaźmierczak, Prezes ZZP. Warto zauważyć, że zgodnie z nową matrycą VAT usługi gastronomiczne już są co do zasady objęte stawką 8%. Niestety, od reguły tej funkcjonuje szereg wyjątków. Eksperci ZPP podkreślają niepowtarzalny charakter usług gastronomicznych i ich pracochłonność. Wprowadzenie jednej, niskiej stawki VAT na wszystko w gastronomii doprowadziłoby do zwiększenia dochodowości restauracji.
https://zpp.net.pl/apel-zwiazku-przedsiebiorcow-i-pracodawcow-do-rzadu-obejmijcie-cala-gastronomie-jednolita-stawka-8-vat/
NO I TO BY BYŁA DOBRA PORANNA WIADOMOŚĆ!

Według Światowego Badania Uczciwości w Biznesie 2020 przeprowadzonego przez EY, 90% ankietowanych uważa, że COVID-19 utrudnia prowadzenie przedsiębiorstwa w sposób etyczny. Z drugiej strony 43% członków zarządu uważa, że pandemia może doprowadzić do poprawy sytuacji związanej z uczciwością w biznesie. Zdaniem 79% badanych w Polsce, dochowanie standardów uczciwości może być wyzwaniem w czasach dynamicznych zmian i trudnej sytuacji rynkowej. Polscy respondenci pojęcie uczciwości odnoszą raczej do zgodności z prawem i obowiązującymi zasadami (62% odpowiedzi i pierwsze miejsce na świecie) niż postępowania we właściwy sposób, nawet jeśli nikt nie patrzy (27% wskazań i trzecie miejsce od końca na świecie).
https://www.ey.com/pl_pl/news/2020/06/covid-19-utrudnia-prowadzenie-przedsiebiorstwa-w-sposob-etyczny
POLSCY PRZEDSIĘBIORCY NAJBARDZIEJ ETYCZNI!

BĘDZIE MODA NA BAD BANKI? Kryzys COVID-19 będzie miał negatywny wpływ na jakość aktywów bankowych. Skala problemów w sektorze wymaga systemowego rozwiązania. Tego typu rozwiązania bez wątpienia oferują bad banki. – pisze Magdalena Kozińska w Obserwatorze Finansowym. – Bad bank kumuluje „toksyczne aktywa” i zarządza nimi, starając się zmaksymalizować ich wartość. Innymi słowy – bad bank to „outlet”, w którym zebrano głównie „końcówki kolekcji” oraz „stare ubrania” (niezarabiające aktywa), ale po drobnych poprawkach krawieckich lub marketingowych (restrukturyzacja) za jakiś czas będzie można je sprzedać, odzyskując nieco środków.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/bankowosc/idzie-moda-na-bad-banki/
ŁOBUZ KOCHA NAJMOCNIEJ…

Koleją w Tatry. Pociągi na wakacje wracają na trasę z Krakowa do Zakopanego – pisze Polskie Radio 24. – Od dziś na trasie Kraków – Zakopane pojawią się bezpośrednie wakacyjne połączenia dalekobieżne między innymi z Gdyni, Gdańska i z Warszawy oraz kursy regionalne. Prace na jednotorowej linii Chabówka – Zakopane oraz między Skawiną a Suchą Beskidzką zaplanowano tak, by podróże pociągiem były możliwe latem i zimą.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2539572,Koleja-w-Tatry-Pociagi-na-wakacje-wracaja-na-trase-z-Krakowa-do-Zakopanego

WBREW OPINIOM RYNEK IT NIE UROŚNIE. Według najnowszych prognoz wydatki na informatykę w Polsce mogą spaść w tym roku o 7,2 proc., a w pesymistycznym scenariuszu nawet o 11,2 proc. – pisze Puls Biznesu powołując się na firmę analityczną IDC. – Mówi się o tym, że CO- VID-19 dokonał cyfrowej transformacji w organizacjach, jednak wydarzyło się to tylko w wybranych obszarach: przede wszystkim pracy zdalnej, związanym z nią obszarze bezpieczeństwa, ale nie oznacza to całego procesu cyfrowej transformacji w firmach.

Według IDC w związku z przechodzeniem na pracę i naukę zdalną w pierwszym kwartale konsumenci w Polsce kupili ilościowo więcej laptopów, PC-tów i tabletów, nie przełożyło się to jednak na wzrost wartościowy rynku tych urządzeń, gdyż wybierano sprzęt z niższej półki cenowej. – dalej Puls Biznesu
https://www.pb.pl/wydatki-na-it-wyraznie-w-dol-994997

A CO NA RYNKU PRACY INFORMATYKÓW? Oczekiwania płacowe pracowników IT rosną mimo gospodarczego spowolnienia, a doświadczeni specjaliści nie narzekają obecnie na brak ofert pracy. To niektóre wnioski z najnowszego raportu portalu rekrutacyjnego No Fluff Jobs, z którego wynika, że najbardziej doświadczeni specjaliści IT deklarują, że chcieliby zarabiać o 40 proc. więcej niż teraz, czyli nawet 27 tys. netto na fakturze i 15 tys. zł netto na umowie o pracę. Ofert pracy dla zaczynających w zawodzie jest znacznie mniej. O tym dziś pisze Fakt.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/zarobki-w-branzy-informatycznej-ile-zarabia-programista/300lq7t?

Koniec programu Ewy Drzyzgi „36,6” w TVN. Po wakacjach ostatni sezon Telewizja TVN zdecydowała się zakończyć emisję programu “36,6”, który prowadzi Ewa Drzyzga – wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl. – Ewa Drzyzga prezentowała w programie historie pacjentów, sylwetki zdolnych lekarzy, a także wskazuje najlepsze placówki medyczne. Prowadząca przedstawia również widzom doniesienia o najnowszych technologiach wykorzystywanych w medycynie i skutecznych metodach dbania o zdrowie.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/koniec-programu-36-6-ewa-drzyzga-dlaczego-ostatni-sezon-jesien-2020
MOŻE POWRÓT ROZMÓW W TOKU? KTOŚ TO PAMIĘTA JESZCZE?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował wczoraj w dół prognozy dla światowej gospodarki, ale nie zmienił prognoz dla Polski. Przewidywania MFW dla polskiej gospodarki są obecnie najlepsze wśród najważniejszych gospodarek w Europie – pisze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

KOLEJNA DOBRA WIADOMOŚĆ. AKURAT PRZED NIEDZIELNYMI WYBORAMI.:)

Majowe odczyty sprzedaży detalicznej pokazują ożywienie. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2020 r. była niższa niż przed rokiem o 7,7 proc. (wobec wzrostu o 5,6 proc. w maju 2019 r.). W porównaniu z kwietniem 2020 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 14,9 proc. W okresie styczeń-maj 2020 r. sprzedaż zmalała r/r o 6,2 proc. (wobec wzrostu o 6,5 proc. w 2019 r.) – pisze Obserwator Gospodarczy.

 

AHA! BO NIE PISALIŚMY.  Obserwator Gospodarczy informuje też o wznowieniu połączeń LOT. Pod hasłem #LOTnaWakacje Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły letnią siatkę połączeń. W lipcu i sierpniu pasażerowie będą mogli udać się na urlop do 36 najbardziej popularnych europejskich kurortów, oferowanych z dziesięciu krajowych portów lotniczych. Bilety na wakacyjne rejsy LOT-u dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach – już od 99 PLN. Lista połączeń poniżej:
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/26-lotnictwo/1387-36-wakacyjnych-kierunkow-w-siatce-lot

 

Joanna Scheuring-Wielgus poprosiła by skrócić program w Radiu Zet bo… na 8.30 idzie na fitness.

https://twitter.com/pikus_pol/status/1275694735412416512?s=20

CZY W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELE ZROBIMY ZAKUPY? ODPOWIEDŹ BRZMI TAK!

UDANEGO PIĄĄĄTECZKU! I TRZEŹWYCH WYBORÓW W NIEDZIELE. WIDZIMY SIĘ W GORĄCY POWYBORCZY PONIEDZIAŁEK. PA!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close