GospodarkaPaństwoŚwiat

Ruszyła wypłata pensji dla najbiedniejszych… w Hiszpanii

Rząd Pedra Sancheza rozpoczął w piątek wypłatę pensji dla najbiedniejszych gospodarstw domowych, tak zwanego Minimalnego Dochodu Życiowego. Jego beneficjenci otrzymają każdego miesiąca co najmniej 461 euro.

Jak poinformował minister przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji Jose Luis Escriva, w piątek po raz pierwszy Minimalny Dochód Życiowy trafi do 75 tysięcy gospodarstw domowych w całej Hiszpanii.

Przedstawiciel rządu Pedra Sancheza wyjaśnił, że grono osób otrzymujących pensję dla najbiedniejszych będzie systematycznie poszerzane. Zaznaczył, że w piątkowej grupie beneficjentów są głównie rodziny, w której dzieci wychowuje jedna dorosła osoba i na której spoczywa odpowiedzialność za gospodarstwo domowe.

Wśród pierwszych beneficjentów Minimalnego Dochodu Życiowego 7 proc. stanowią też gospodarstwa domowe, w których mieszkają osoby niepełnosprawne – dodał Escriva.

Minimalny Dochód Życiowy, którego pomysłodawcą są politycy koalicyjnego bloku Unidas Podemos (UP), zatwierdził rząd Sancheza pod koniec maja. Szef centrolewicowego gabinetu uważa, że nowa wypłata jest konieczna, aby zapewnić krajowi większą “sprawiedliwość i solidarność”, a najsłabszym obywatelom ochronę.

Jak szacuje rząd, w zależności od liczby członków gospodarstwa domowego rozpiętość wypłat w ramach Minimalnego Dochodu Życiowego ma wynieść od 461 do 1015 euro. W sumie do końca 2020 roku gabinet Sancheza ma wydać na ten cel 3 miliardy euro.

29 maja, czyli w dniu przyjęcia przez rząd Hiszpanii nowej pensji wicepremier Pablo Iglesias, a zarazem lider UP, zapowiedział, że docelowo minimalna wypłata dla najbiedniejszych obejmie około 850 tysięcy gospodarstw domowych w Hiszpanii. Wyjaśnił, że łącznie żyje w nich 2,5 mln osób.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close