PaństwoPolitykaPolska

Rusza nabór na kolejne 300+ na dziecko. Co trzeba zrobić?

Rusza nabór wniosków do programu Dobry Start

Już 1 lipca rusza nabór na środki z tak zwanego 300+, czyli z programu Dobry Start. 300+ to szkolna wyprawka dla dziecka, chociaż rodzice mogą wydać pieniądze na dowolny cel, który uznają za słuszny. Świadczenie przyzwane jest raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Aby otrzymać pieniądze, konieczne jest złożenie wniosku. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek o świadczenie można składać online od 1 lipca przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS oraz od 1 sierpnia także drogą tradycyjną (w formie papierowej) bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Ostateczny termin mija 30 listopada.

Wniosek można też złożyć w formie tradycyjnej. Robi się to w tych samych instytucjach, gdzie składa się wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie. Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Chociaż nabór rozpoczyna się już w lipcu, to złożenie go w lipcu lub sierpniu również gwarantuje wypłatę świadczenia. Jeśli wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie, to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Warto pamiętać, że świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tak zwanej zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

Źródło: gov.pl, Fakt.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close