PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Polska wśród najtańszych krajów UE

WITAMY SERDECZNIE W TEN POWYBORCZY PONIEDZIAŁECZEK. NA POCZĄTEK KILKA PREZYDENCKICH CIEKAWOSTEK:

Ile zarabia prezydent?

Obecnie 20 138 złotych brutto. Na rękę dostaje ponad 14 tys. złotych. Pensja zmienia się jednak co roku i zależy np. od wskaźnika inflacji. Prezydent może też liczyć na lokal mieszkalny na czas kadencji (Pałac Prezydencki).

JAKI MAJĄTEK MA TRZASKOWSKI?

Z najnowszego oświadczenia majątkowego Trzaskowskiego wynika, że posiada on 48 tys. zł oraz 4,1 tys. euro oszczędności. Polityk posiada również dwa mieszkania – jedno własnościowe o powierzchni 79 metrów kw., którego wartość oszacował na ok. 1 mln zł, drugie 103,5-metrowe (łączna powierzchnia to 126,5 mkw.), warte 930 tys. zł. W 2019 roku Trzaskowski zarobił pieniądze:
– za pełnienie urzędu prezydenta Warszawy otrzymał 151 837,59 zł
– z wynajmu mieszkania – 50 647,70 zł
– z Collegium Civitas za prowadzenie wykładów – 46 152 zł
– z ZAiKS z tytułu praw autorskich – 17 700,28 zł
– ze Związku Artystów Wykonawców “STOART” – 2 460,34 zł
– z Polskiego Radia S.A. – 45 zł.
Jego żona Małgorzata ma umowę dożywocia dot. 38-metrowej kawalerki o szacowanej wartości ok. 350 tys. zł. Jest też współwłaścicielką działki, której wartość jest szacowana na ok. 70 tys. zł.
Trzaskowscy jeżdżą samochodem Volvo XC60 z 2011 roku.
JUTRO PRZEŚWIETLIMY MAJĄTEK DUDY.

JAK KANDYDACI WYDAWALI PIENIĄDZE NA KAMPANIE W INTERNECIE? O tym piszą Wirtualne Media – Przez ostatnie 30 dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich sztab Szymona Hołowni na reklamy na Facebooku wydał 271,6 tys. zł, to więcej niż wydatki na promocję w tym zakresie Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Hołownia najintensywniej był promowany na Facebooku także w tygodniu poprzedzającym głosowanie. Reklamy prezydenta Andrzeja Dudy (emitowano aż 540 różnych przekazów) kosztowały 105,8 tys. zł, a Rafała Trzaskowskiego (wykupione z jego fanpage’u i grupy na Facebooku) – 95 tys. zł. Na reklamy Krzysztofa Bosaka (emitowanych z dwóch fanpage’y) przeznaczono 52,6 tys. zł, a na reklamy Władysława Kosiniaka Kamysza – 36,7 tys. zł. Paweł Tanajno w promocję na Facebooku zainwestował 20,8 tys. zł, a Stanisław Żółtek – prawie 7 tys. zł.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wybory-prezydenckie-2020-szymon-holownia-wydal-na-reklamy-wiecej-niz-andrzej-duda-i-rafal-trzaskowski

Już nie Andrzej Duda, ale Rafał Trzaskowski jest faworytem do wygrania wyborów prezydenckich w drugiej turze. Tak przynajmniej uważają bukmacherzy firmy STS. Z kolei firma Betfan sugeruje… remis – pisze Money.pl
https://www.money.pl/gospodarka/kto-bedzie-prezydentem-bukmacherzy-maja-juz-nowego-faworyta-w-wyborach-prezydenckich-juz-nie-andrzej-duda-ale-rafal-trzaskowski-jest-faworytem-do-wygrania-wyborow-prezydenckich-w-drugiej-turze-tak-prz-6526462499695456a.html
TAK… REMIS W WYBORACH…

DOBRA! WRACAMY DO SPRAW CZYSTO BIZNESOWYCH. Polska jest prawie najtańszym krajem Unii Europejskiej jeśli chodzi o ceny żywności – tak wynika z najnowszych danych Eurostatu za 2019 r., które powołuje 300gospodarka. Niższe ceny ma tylko Rumunia. Ceny żywności w Polsce są niższe od średniej dla 27 krajów UE o 31,2 proc. (…) Niemal jednak we wszystkich w ciągu roku zmniejszył się nasz dystans do europejskiej średniej.
https://300gospodarka.pl/news/polska-po-raz-kolejny-wsrod-najtanszych-krajow-ue-ale-dystans-sie-zmniejsza

Zamrożenie gospodarki w związku z koronawirusem miało jeden pozytyw. Kierowcy mogli tanio zatankować auto. Od początku maja litr benzyny zdrożał o ponad 30 groszy – zaważa Money.pl (…) Jeszcze w lutym najpopularniejszy typ benzyny Pb95 kosztował średnio prawie 5 zł. Przez kolejne nieco ponad dwa miesiące ceny na stacjach systematycznie spadały, by w pierwszych dniach maja zejść wyraźnie poniżej 4 zł. Wraz z odmrożeniem gospodarki wróciły podwyżki. W tej chwili w zależności od województwa średnie ceny wahają się od 4,17 do 4,27 zł.
https://www.money.pl/gospodarka/ceny-paliw-na-wakacje-wyraznie-wzrosly-uwazaj-gdzie-tankujesz-6526291967281281a.html
CENY BYŁY NAJNIŻSZE WTEDY, GDY NIE TRZEBA BYŁO JEŹDZIĆ. CHCIAŁOBY SIĘ RZEC: O IRONIO. NO ALE TAK DZIAŁA PRAWO POPYTU I PODAŻY.

L’Oreal usunie słowa „biały” i „jasny” z opisu kosmetyków, bo… rasizm. Jak informuje Reuters, francuska firma L’Oreal usunie z opisu swoich kosmetyków do pielęgnacji skóry słowa „biały”, „jasny”, „wybielający” czy „rozjaśniający. Komunikat firmy jest krótki i nie przedstawia szczegółów w jaki sposób zmieni nazwy dotychczasowych kosmetyków. Jak cytują komunikat zagraniczne media: “Grupa L’Oreal rozumie uzasadnione obawy dotyczące słów użytych do opisania produktów, aby wyrównać koloryt skóry i postanowiła usunąć słowa biały/wybielający, jasny/rozjaśniający ze wszystkich produktów.”
https://plotkibiznesowe.pl/2020/06/27/loreal-usunie-slowa-bialy-i-jasny-z-opisu-kosmetykow-bo-to-rasizm/

Już 1 lipca rusza nabór na środki z tak zwanego 300+, czyli z programu Dobry Start. 300+ to szkolna wyprawka dla dziecka, chociaż rodzice mogą wydać pieniądze na dowolny cel, który uznają za słuszny. Świadczenie przyzwane jest raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Aby otrzymać pieniądze, konieczne jest złożenie wniosku.
JAK TO ZROBIĆ PISZEMY TUTAJ: https://plotkibiznesowe.pl/2020/06/28/rusza-nabor-na-kolejne-300-na-dziecko-co-trzeba-zrobic/

W Ministerstwie Aktywów powstała koncepcja ratowania państwowych PKS-ów. Przewoźnicy utworzyliby dywizję autobusową w ramach grupy PKP – pisze Dziennika Gazeta Prawna – Powstaje właśnie koncepcja, która ma pomóc ostatnim państwowym PKS-om, w tym przewoźnikowi z Częstochowy. Pomysł w skrócie polega na integracji kilkunastu przewoźników, którzy stworzyliby grupę spółek przewozowych. Procesem łączenia działalności zajęłaby się firma, która radzi sobie najlepiej. To warszawski PKS Polonus, który realizuje przewozy dalekobieżne i wybrane kursy podmiejskie koło stolicy. Zarządza też największym dworcem autobusowym w Polsce – Warszawa Zachodnia. Państwowe spółki autobusowe weszłyby też w ścisłą współpracę z PKP.
https://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/1484714,autobusy-pks-wspolpraca-pkp.html
NASZE NAJWIĘKSZE OBAWY BUDZI TO, ZE ZA ZADANIE TO MA ODPOWIADAĆ JACEK SASIN.

Sylwester Latkowski, Michał Majewski, Marcin Dzierżanowski i Olga Wasilewska zostali skazani na grzywny w procesie o zniesławienie, który wytoczył im Kamil Durczok – donoszą Wirtualne Media. Chodziło o dwa artykuły opublikowane w tygodniku “Wprost”, których autorzy pomówili dziennikarza TVN o molestowanie seksualne swoich pracownic. Teraz dziennikarze muszą zapłacić grzywny oraz nawiązkę na cel społeczny. Wyrok jest prawomocny.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sylwester-latkowski-i-inni-dziennikarze-wprost-skazani-za-znieslawienie-kamila-durczoka
NO I STÓŁ TEŻ JUŻ CZYSTY.

STRAŻNIK MIEJSKI WLEPI NAM MANDAT ZA NIEPŁACENIE RACHUNKÓW. ZA ŚMIECI. Jak pisze Rzeczpospolita: Co najmniej 5 mln Polaków wymiguje się od obowiązku wnoszenia opłat za wywóz śmieci. Dziś trudno ich ukarać. Tam, gdzie funkcjonuje straż miejska (gminna), ma to się zmienić. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad projektem nowelizacji w tej sprawie. Propozycję chwalą straż miejska, miasta i eksperci. (…) Przewiduje on, że strażnik miejski (gminny) będzie mógł nałożyć mandat do 500 zł na osobę, która nie złożyła deklaracji śmieciowej (na jej podstawie ustala się wysokość opłaty za wywóz śmieci). Taka sama kara czeka tego, kto podał nieprawdę w tej deklaracji, np. zobowiązał się segregować odpady, a tego nie robi, albo zaniżył liczbę domowników, przez co płaci mniej za śmieci.
https://www.rp.pl/Zadania/200629355-Straznik-miejski-ukarze-za-nieplacenie-za-smieci-Mandat-500-zl.html
SYMPATIA DO STRAŻY MIEJSKIEJ CHYBA NIE POPRAWI SIĘ…

Eksperci oraz dziennikarze branżowi z całego świata mieli już możliwość testowania najnowszej produkcji CD Projektu „Cyberpunk 2077″. Rozpływają się w zachwytach. – pisze cyfrowa Rzeczpospolita – „Najlepsza gra RPG nowej generacji. Ponadprzeciętna”, „Wygląda absolutnie niewiarygodnie, a gra się fenomenalnie”, „Niektóre gry mają wizualny styl; inne mają ducha. Żadna nie ma ich wszystkich. Te elementy łączy Night City” – tak o przyszłym hicie CD Projektu piszą m.in. niemiecki serwis Eurogamer.de, portal Gamereactor.eu czy australijski blog gamingowy Kotaku.
https://cyfrowa.rp.pl/gry-i-esport/49785-zagraniczni-eksperci-oczarowani-polska-gra-moze-byc-hitem-wiele-lat
CIESZĄ TAKIE WIADOMOŚCI.

Coca-Cola bojkotuje Facebooka. Kolejne firmy dołączają do protestu. (…) Powód: Facebook nie reaguje na fake news i nienawistne komentarze. Firma ogłosiła zmiany. Facebook zmienia swoje podejście do wątpliwych treści. – pisze gazeta.pl. Firma ogłosiła, że w przyszłości będzie oznaczać stanowiska polityków, jeśli naruszą oni zasady użytkowania. Dotyczy to również treści, które w sieci społecznościowej upowszechnia prezydent USA Donald Trump. Według szefa firmy Marka Zuckerberga, posty w których twierdzi się, że osoby określonego pochodzenia, wyznania lub orientacji seksualnej stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa lub zdrowia, mają zostać usunięte.
https://next.gazeta.pl/next/7,168930,26078931,coca-cola-bojkotuje-facebooka-kolejne-firmy-dolaczaja-do-protestu.html
NO I ELEGANCKO.

Unijny plan wydźwignięcia gospodarki ze spustoszenia dokonanego przez COVID-19 zasadza się na dwóch filarach, ekologicznym i cyfrowym, które zgodnie z przewidywaniami będą miały kluczowe znaczenie dla dobrobytu i odporności na wstrząsy ekonomiczne Europy w dobie nowej generacji – pisze Grażyna Śleszyńska w Obserwatorze Finansowym.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/dwa-motory-popandemicznego-wzrostu-w-europie-zielony-lad-i-cyfryzacja/
CZYLI W UNII PO STAREMU. EKOLOGIA I CYFRYZACJA.

Najgorsze za nami – donoszą z optymizmem ekonomiści PKO BP – Polityka makroekonomiczna odrobiła lekcję z poprzedniego kryzysu. Obecny szok spotkał się z bezprecedensową reakcją rządów i banków centralnych. Olbrzymi, skoordynowany impuls fiskalno-monetarny oznacza, że światowa gospodarka zaraz po odmrożeniu może wejść na trajektorię wzrostową.
http://www.pkobp.pl/media_files/c27a0d6c-223c-4ab6-ba73-00c7eb11a8c3.pdf
OBY DROGI BANKU. OBY!

RZĄD ZWRÓCI PIENIĄDZE ZA NIEODBYTE WYCIECZKI? Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że – Przygotowujemy dla branży turystycznej kolejne instrumenty wsparcia, w tym gwarancje na zwroty dla klientów przedpłaconych wycieczek, które nie odbyły się z powodu wybuchu pandemii. 2 lipca w ministerstwie odbędzie się kolejne spotkanie z branżą w tej sprawie – pisze o tym Polskie Radio 24 i cytuje dalej słowa Minister- resort rozwoju, wspólnie z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, przygotowuje “instrument wsparcia, który ułatwi zwroty tak, aby firmy przetrwały na rynku.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2541148,Bon-turystyczny-to-nie-koniec-Jadwiga-Emilewicz-szykujemy-kolejne-rozwiazania

UWAGA PRZEDSIĘBIORCY: tylko do jutra jest czas na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek ZUS za trzy miesiące: od marca do maja 2020 roku!

GIEŁDA PO WYBORACH NA LEKKIM PLUSIKU. JUTRO KOŃCZYMY 1 PÓŁROCZE I 2 KWARTAŁ ROKU. KTO MA DO NADROBIENIA KPI, NIECH SIĘ ŚPIESZY!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close