BudownictwoEnergetykaGospodarkaPaństwoPolskaPrzemysłTechnologie

Minister Sasin: Elektrownia jądrowa musi być inwestycją całego państwa

PGE nie jest podmiotem, który udźwignie tak wielki projekt. To musi być inwestycja całego państwa – mówił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Zależy nam na pozyskaniu amerykańskiego kapitału – dodał.

Wicepremier, pytany w Programie III Polskiego Radia czy spółka celowa do budowy elektrowni jądrowej w Polsce będzie podobna do tej, która została powołana w związku z planami budowy CPK, odpowiedział:

Nie mamy jeszcze wypracowanej w tej chwili formuły. To będzie wielki projekt, gigantyczna inwestycja, która będzie realizowana przez celową spółkę – zaznaczył.

Jak mówił Sasin, w tej chwili istnieje taka spółka w ramach Polskiej Grupy Energetycznej.

Zdajemy sobie sprawę, że PGE, jedna ze spółek energetycznych, nie jest podmiotem, który udźwignie tak wielki projekt. To musi być inwestycja całego państwa – podkreślił.

Szef resortu aktywów państwowych pytany, na czym ma polegać strategiczne partnerstwo USA w budowie tej elektrowni powiedział, że chodzi między innymi o know-how, technologię. Przyznał, że takiej technologii własnej nie mamy, a obecnie na świecie jest ich dostępnych kilka: rosyjska, chińska, koreańska i amerykańska.

Biorąc pod uwagę nasze partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa energetycznego ze Stanami Zjednoczonymi, zapadła decyzja o współpracy z Amerykanami w zakresie pozyskania technologii – przypomniał.

Dodał, że “zależy nam na pozyskaniu amerykańskiego kapitału, bo to bardzo kosztowna inwestycja“.

Sasin powiedział, że “rozmowy o konkretach trwają cały czas“.

Nie jest tak, że to, co uzyskał pan prezydent w Stanach Zjednoczonych, było pierwszym krokiem – wskazał.

Wicepremier zapewnił, że te rozmowy z partnerami amerykańskimi będą jeszcze trwały.

Zależy nam na czasie, bo biorąc pod uwagę zmiany polityki klimatycznej UE, musimy również myśleć o zapewnieniu Polsce czystych źródeł energii w perspektywie kilkunastu czy 20-30 lat – zaznaczył.

Źródło: Polskie Radio

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close