GospodarkaOchrona środowiskaPaństwoPolska

Rusza nabór do programu “Moja woda”. Można dostać nawet 5 tys. zł na deszczówkę

Ruszył program “Moja Woda”

Ruszył nabór wniosków do programu “Moja Woda”. Nowy program został przygotowany przez resort klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego celem jest wsparcie przydomowych instalacji, które pozwolą na zatrzymywanie deszczówki. Na instalacje służące zwiększeniu retencji wody na prywatnych posesjach będzie można otrzymać nawet do 5 tysięcy złotych.

Budżet programu to 100 milionów złotych, a wsparcie finansowe będzie realizowane w postaci dotacji (refundacji kosztów). Dofinansowanie sięgać będzie do 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych. Środki przeznaczone będą dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Nabór wniosków w programie będzie prowadzony od 1 lipca przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. “Moja woda” będzie realizowana w latach 2020-2024, przy czym w programie będą uwzględnione koszty poniesione od 1 czerwca tego roku. Wsparcie w programie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości.

Refundowany będzie: zakup przewodów odprowadzających wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej; kupno podziemnych lub nadziemnych zbiorników retencyjnych podziemny lub nadziemny; instalacji rozsączajacych oraz elementów do nawadniania. Dofinansowanie przysługiwać będzie też w przypadku budowy oczka wodnego.

Kto może dostać pieniądze?

Środki mogą otrzymać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z wyłączeniem nieruchomości, dla której już udzielono dofinansowania w ramach programu. Ministerstwo dodało, że pieniądze z programu będą przysługiwały dla nadziemnych otwartych zbiorników retencyjnych od dwóch tysięcy litrów pojemności. W przypadku nadziemnych zamkniętych będzie to powyżej 1 tys. litrów, a tych podziemnych od 2 tys. litrów.

Resort zapewnił, że systemy zatrzymywania i retencji wód opadowych w ramach programu “Moja Woda”, nie będą zaliczane do śródlądowych wód stojących, co oznacza, że nie ma mowy o prawie pierwokupu tych nieruchomości przez Skarb Państwa w przypadku ich sprzedaży. Zgodnie z Prawem wodnym w przypadku sprzedaży nieruchomości obejmującej grunt pod śródlądowymi wodami stojącymi, Skarbowi Państwa przysługuje prawo pierwokupu nieruchomości. Śródlądowymi wodami stojącymi określa się wody w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi śródlądowymi wodami płynącymi.

Źródło: Bankier

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close