GospodarkaPaństwoPolskaRynek pracy

Wyciekły dane na temat planowanego wzrostu bezrobocia. Liczby szokują!

Dane niestety nie są korzystne

Ministerstwo Finansów przekazało do NFZ wskaźniki makroekonomiczne, by przygotować plan finansowy. Nie otrzymali ich jeszcze partnerzy społeczni Rady Dialogu Społecznego, ale plan wraz z wybranymi wskaźnikami opublikował think-tank PublicPolicy.pl. Prognoza zakłada spadek zatrudnienia o ponad 190 tysięcy etatów i wzrost rejestrowanego bezrobocia o 415 tysięcy osób (o 45%) do poziomu ponad 1,3 miliona osób.

Normalnie do 10 maja Ministerstwo Finansów przekazuje partnerom Rady Dialogu Społecznego wstępne wskaźniki makroekonomiczne oraz Wieloletni Plan Finansowy Państwa (WPFP). Potem do 15 czerwca przygotowuje i przekazuje członkom Rady założenia makroekonomiczne do budżetu, a między tymi dwiema datami, strona społeczna może wstępnie analizować założenia makroekonomiczne i przygotowywać się kierunkowo do konsultacji ostatecznych na przykład płacy minimalnej. Tym razem było jednak inaczej. Jak wyjaśnia Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP:

W tym roku rząd nie przygotował WPFP i tych wstępnych wskaźników. Rząd przygotował aktualizację programu konwergencji (APK), ale tylko na rok 2020, a ponadto ten dokument nie zawierał wskaźników rynku pracy niezbędnych w dialogu społecznym. Zgodnie ze specustawą antykryzysową termin przekazania założeń makroekonomicznych dla RDS przesunięto na 31 lipca.

Jednak takie wskaźniki otrzymał na swoje potrzeby NFZ. Te wyciekły dzięki opublikowaniu ich przez think-tank PublicPolicy.pl. Niestety wskazują na silne załamanie rynku pracy.

Wskazują one na silne załamanie na rynku pracy. Płaca wzrośnie tylko nominalnie, realnie pozostanie na poziomie z 2019 r. To oznacza, że płaca minimalna w relacji do średniej płacy przekroczy 51%.

Według wskaźników makroekonomicznych podanych przez Ministerstwo Finansów, w 2020 r. zatrudnienie w gospodarce narodowej zmniejszy się ponad 190 tysięcy etatów, a bezrobocie wzrośnie o ponad 400 tys. osób. Sama płaca realna prawie się nie zmieni (+0,17 proc. r/r), a płaca minimalna przekroczy 50% średniej płacy.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close