GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaTransportTurystykaWarszawaZdrowie i medycyna

Tarcza antykryzysowa nadzieją dla polskich lotnisk?

Projekt rozporządzenia zapewniający 142 milionów złotych dodatkowego wsparcia dla portów lotniczych jest procedowany, trwa druga runda konsultacji, wkrótce powinno być ono gotowe; bardzo prawdopodobne, że w lipcu – powiedział  wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów z 21 maja w sprawie lotnisk użytku publicznego, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej. Projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Zgodnie z nim 14 lotnisk otrzyma dotację; łącznie na ten rok przewidziane są około 142 miliony złotych. Dodatkowe wsparcie dla portów lotniczych jest oferowane w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów jest obecnie procedowany, odnośnie samego mechanizmu. To, że jest kwota zagwarantowana w budżecie i że ta pomoc będzie dla wszystkich lotnisk w Polsce, to jest już zdecydowane. W pierwszym obiegu dostaliśmy dużo uwag do tego rozporządzenia. Stąd teraz jest druga runda konsultacji. Mam nadzieję, że będzie ona przebiegała szybciej, bo już duża część uwag jest uwzględniona i że wkrótce to rozporządzenie już będzie – powiedział Horała.

Dopytywany czy w lipcu rozporządzenie może być gotowe, powiedział: “Myślę, że jest to bardzo prawdopodobne“. Przekazał, że zaraz po tym gdy rozporządzenie wejdzie w życie, będzie można rozpocząć wypłatę pieniędzy lotniskom.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, dodatkowy mechanizm dotacji zostanie przeznaczony dla spółek zarządzających polskimi lotniskami.

Horała w maju informował, że “ten dodatkowy mechanizm – to dotacja z funduszy przeznaczonych na walkę z koronawirusem, dotacja dla lotnisk, które w tym szczególnym czasie utrzymują funkcję lotniska publicznego“.

Zgodnie przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury projektem rozporządzenia, porty na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej lotniska, to: Łódź, Lotnisko Chopina w Warszawie, Poznań – Ławica, Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Rzeszów – Jasionka, Szczecin – Goleniów, Katowice – Pyrzowice, Bydgoszcz, Kraków – Balice, Wrocław – Strachowice, Zielona Góra – Babimost, Olsztyn-Mazury, Warszawa/Modlin oraz Lublin.

Na mocy rozporządzenia otwarta zostanie droga do otrzymania dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla lotnisk, które będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.

Zdaniem wiceministra, polskie lotniska poradziły sobie z organizacją ruchu na nowych zasadach, po odmrożeniu połączeń lotniczych.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close