GospodarkaPaństwoPolitykaPolska

Sensacyjny sondaż! Polacy nie chcą podnoszenia 500+!

Sondaż IBRIS tuż przed drugą turą

W związku z drugą turą wyborów prezydenckich, IBRIS przeprowadził na zlecenie Business Insider sondaż wśród wyborców obu kandydatów na temat podniesienia wieku emerytalnego, kwoty świadczenia 500 plus oraz wprowadzenia euro.

Obaj kandydaci nie zgadzają się na podniesienie wieku emerytalnego i obaj popierają także wprowadzenie tzw. emerytur stażowych. Liczby są jednak dla nich nieubłagane – bez poważnej zmiany w systemie emerytalnym, świadczenia przyszłych emerytów będzie bardzo niskie.

Podniesieniu wieku emerytalnego sprzeciwia się jednak 59,8% wyborców, choć wiedzą o tym, że podniosłoby to kwoty przelewane z ZUS. Na “tak” jest 33,4% ankietowanych, choć zdecydowanych zwolenników podniesienia wieku emerytalnego jest więcej niż tych, którzy “raczej” zgadzają się z tym postulatem.

Zaskakująco wyglądają także odpowiedzi na pytanie: “Czy prezydent powinien dążyć do zwiększenia kwoty w ramach obecnego programu 500+?”. Postulat ten popiera jedynie 24,2% badanych. Przeciwko podnoszeniu świadczenia 500 plus opowiada się 65,5% ankietowanych.

Co ciekawe, wśród niezdecydowanych wyborców “zdecydowane tak” podniesieniu świadczenia nie powiedział nikt, a ponad połowa była temu zdecydowanie przeciwna. Jak ocenia ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z UW i Towarzystwa Ekonomistów Polskich:

Te wyniki nie są intuicyjne. Moim zdaniem, można je interpretować na dwa sposoby. Jeden to taki, że Polacy wiedzą, że chociaż prezydent posiada inicjatywę ustawodawczą, to jednak kwestie gospodarcze nie leżą do końca w jego kompetencjach. Takie tłumaczenie wydaje mi się jednak mniej prawdopodobne. Bardziej przychylałabym się do tłumaczenia, że mamy coraz większą świadomość, iż ponad 40 mld zł wydawane co roku na 500 plus z naszych podatków to znaczna kwota obciążająca finanse publiczne i nie chcemy jej już zwiększać. Nie zapominajmy, że mamy okres pandemii i Polacy widzą niedofinansowaną służbę zdrowia. Może te odpowiedzi są wyrazem sprzeciwu wobec zwiększania transferów socjalnych i strumień nowych środków powinien zostać zwrócony w stronę usług publicznych. Co więcej, jej znaczna część trafia do rodzin, które dobrze sobie radzą finansowo bez względu na liczbę dzieci. Badania są jednoznaczne – biedne rodziny procentowo mniej skorzystały na rozszerzeniu programu o każde dziecko niż te z wyższymi dochodami. Dodatkowo rolę może tutaj odgrywać także inflacja, która najwidoczniej nie uderzyła jeszcze społeczeństwa mocno po kieszeni. Jestem jednak zdania, że to się zmieni i wzrost cen będzie przyspieszał. Dlatego też, gdyby to pytanie zadać Polakom pod koniec tego roku, kiedy inflacja utrzyma się powyżej celu NBP te odpowiedzi mogłyby zupełnie inne.

Trzecim pytaniem było to o dążenie do przystąpienia przez Polskę do strefy euro. Na “nie” było 57% respondentów, a na “tak” 34,2%. Równocześnie pytanie o strefę euro było pytaniem, które najmocniej podzieliło elektoraty. O ile 67% wyborców Rafała Trzaskowskiego chciałoby wspólnej waluty, o tyle wśród zwolenników Andrzeja Dudy odsetek ten wynosił 12%, zdecydowane “tak” deklarowało jedynie 8 % ankietowanych.

Różnice elektoratów

W kwestiach wieku emerytalnego i 500 plus elektoraty Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego również się różniły, jednak nie tak zdecydowanie jak w przypadku strefy euro. Ponad połowa deklarujących poparcie dla Rafała Trzaskowskiego byłaby gotowa zgodzić się na wyższy wiek emerytalny w zamian za wyższe świadczenia na starość. W przypadku Andrzeja Dudy takich osób było tylko 15%. Odsetek przeciwników wyniósł w elektoratach obu kandydatów odpowiednio 27% i 83%.

Podniesienia 500 plus od prezydenta oczekiwałoby z kolei 36% wyborców Andrzeja Dudy i 14% Rafała Trzaskowskiego. Przeciwnicy to odpowiednio 53% i 76%. Niezdecydowani wyborcy to w ponad połowie przeciwnicy zarówno podnoszenia 500 plus, jak i wieku emerytalnego.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close