PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: kiedy w Polsce średnia płaca wynosić będzie 8000 zł?

KIEDY W POLSCE ŚREDNIA PŁACA WYNOSIĆ BĘDZIE 8000 ZŁ? Temat poruszył Super Biznes – W Polsce w ostatnim okresie płace realne rosły w relatywnie dużym tempie, ale dogonienie w 2025 r. 2000 euro wymagałoby wzrostu wydajności do poziomów nienotowanych w najbardziej rozwiniętych technologicznie gospodarkach świata i nie zakładanego w żadnych dotychczasowych prognozach, nawet tych najbardziej optymistycznych. (…) – zgodnie z prognozami – w 2025 r. płaca średnia będzie o 1/5 niższa niż 2000 EUR. Ten poziom będzie osiągnięty dopiero pod koniec obecnej dekady, tj. w 2029 r. Nominalny wzrost płac z punktu widzenia konsumenta nie jest najważniejszy. Nie możemy zapominać o inflacji. Co z tego, że płaca wzrośnie o 10 proc., jeżeli ceny też wzrosną o 10 proc.. Ważna jest jeszcze siła nabywcza wynagrodzenia, tzw. płaca realna. Uwzględniając dzisiejszą siłę nabywczą, poziom 2000 euro wg. prognozy Ministerstwa Finansów byłby osiągnięty dopiero w 2037 r.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/srednia-pensja-w-polsce-2000-eur-pytanie-kiedy-aa-Egui-HSGn-tSyy.html
NAJWAŻNIEJSZE JEDNAK, ŻEBY PŁACA REALNA BYŁA PORÓWNYWALNA DO TEJ W KRAJACH ZACHODU.

MRPiPS: sytuacja na rynku pracy stabilizuje się, bezrobocie w czerwcu 6,1 procent. Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1 procent, czyli była o 0,1 punktu procentowego wyższa niż w maju – wynika z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przytaczanych przez Polskie Radio 24. – Jak zaznaczyła minister Marlena Maląg, po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy się stabilizuje. Pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2545940,MRPiPS-sytuacja-na-rynku-pracy-stabilizuje-sie-bezrobocie-w-czerwcu-61-procent
ZACZYNAMY WIĘC DZIEŃ DOBRYMI INFORMACJAMI. ZOBACZYMY JEDNAK CO BĘDZIE JESIENIĄ…

TYM BARDZIEJ, ŻE… Przedstawiciele rządu twierdzą, że Polska łagodnie przejdzie przez kryzys, a ekonomiści mają inne zdanie. Komu wierzyć? – pyta Wprost
https://biznes.wprost.pl/handel/10341428/rzad-odtrabil-sukces-ale-ekonomisci-ostrzegaja-kryzys-moze-jeszcze-nadejsc.html

Coraz więcej Polaków decyduje się na wynajem zamiast kupowania mieszkania. Generalnie jednak robimy to raczej z konieczności niż z upodobania – jak np. Niemcy. Polacy wolą bowiem mieć rzeczy na własność – jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor cytowanego przez Filary Biznesu – Zwłaszcza, że wynajem jest nadal u nas droższy niż zakup nieruchomości, i to nawet na bardzo tani dziś kredyt. – Na wynajem mieszkania decyduje się coraz więcej osób, nie tylko dlatego, że np. nie mają zdolności kredytowej lub nie chcą wiązać się z bankiem na długie lata, a z powodu większej elastyczności i swobody – uważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Według danych Eurostatu aż 83,5 proc. Polaków posiada mieszkania lub domy na własność i jest to jeden z najwyższych wskaźników w całej Unii Europejskiej.  – mówi dalej Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, cytowany przez FIlary Biznesu – Zaznacza, że zmiana miejsca zamieszkania, dzielnicy lub miasta przy wynajmie jest dużo prostsza. W przypadku wynajmowanego lokum nie musimy się martwić wahaniami walut, rosnącym oprocentowaniem, inflacją itp. Poza tym w czasach, gdy co trzecia małżeństwo się rozpada, nie ma problemu związanego ze sprzedażą wspólnego mieszkania. Choć wynajem stałego mieszkania w Europie to od lat już standard, takie podejście nie jest jednak zbyt popularne w Polsce.
https://filarybiznesu.pl/kupowac-czy-wynajmowac-oto-jest-pytanie/a4871
CZYLI NIE JEST TAK ŹLE, JAK SIĘ MÓWI, ŻE POLACY NIE MAJĄ MIESZKAŃ?

A CO TYCH MIESZKAŃ I DOMÓW POCZTA POLSKA PRZYNOSI ULOTKI UDERZAJĄCE W TRZASKOWSKIEGO – Oburza się gazeta.pl – Na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich do Polaków dotarły ulotki uderzające w Rafała Trzaskowskiego. Oficjalny materiał komitetu wyborczego Andrzeja Dudy dystrybuowany jest przez Pocztę Polską. Czy narodowy operator uczestniczy w kampanii jednego z kandydatów? Przedstawiciele spółki wyjaśniają, że to zwykła komercyjna usługa.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26103535,poczta-roznosi-ulotki-dudy-uderzajace-w-trzaskowskiego-za.html

Sensacyjny sondaż! Polacy nie chcą podnoszenia 500+! W związku z drugą turą wyborów prezydenckich, IBRIS przeprowadził na zlecenie Business Insider sondaż wśród wyborców obu kandydatów na temat podniesienia wieku emerytalnego, kwoty świadczenia 500 plus oraz wprowadzenia euro. (…) Zaskakująco wyglądają także odpowiedzi na pytanie: „Czy prezydent powinien dążyć do zwiększenia kwoty w ramach obecnego programu 500+?”. Postulat ten popiera jedynie 24,2% badanych. Przeciwko podnoszeniu świadczenia 500 plus opowiada się 65,5% ankietowanych. (…) Podniesieniu wieku emerytalnego sprzeciwia się jednak 59,8% wyborców, choć wiedzą o tym, że podniosłoby to kwoty przelewane z ZUS. (…)  Trzecim pytaniem było to o dążenie do przystąpienia przez Polskę do strefy euro. Na „nie” było 57% respondentów, a na „tak” 34,2%. Równocześnie pytanie o strefę euro było pytaniem, które najmocniej podzieliło elektoraty. O ile 67% wyborców Rafała Trzaskowskiego chciałoby wspólnej waluty, o tyle wśród zwolenników Andrzeja Dudy odsetek ten wynosił 12%, zdecydowane „tak” deklarowało jedynie 8 % ankietowanych.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/06/sensacyjny-sondaz-polacy-nie-chca-podnoszenia-500/

Polacy masowo bankrutują? Padł rekord W czerwcu 2020 roku opublikowano 1116 ogłoszeń dotyczących bankructwa osoby fizycznej. To najwyższy miesięczny wynik odnotowany do tej pory w Polsce. W całym II kwartale z upadłości skorzystały 1942 osoby. Przypomnijmy, że od końca marca 2020 r. obowiązują nowe regulacje prawne, istotnie zmieniające przebieg procesu upadłości konsumenckiej. Najważniejsza zmiana dotyczy otwarcia drogi do ogłoszenia upadłości osobom, które „doprowadziły do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększyły jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa”. Do tej pory sądy oddalały wnioski dłużników, którzy mieli coś na sumieniu w tym względzie. Teraz wina konsumenta nie stanowi przeszkody. Nie jest ona nawet badana na pierwszym etapie postępowania, a wpływa tylko na warunki oddłużenia już po ogłoszeniu bankructwa.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/06/polacy-masowo-bankrutuja-padl-rekord/

PANDEMIA NIE OBNIŻYŁA JESZCZE CEN MIESZKAŃ. METR KWADRATOWY NADAL DROŻAŁ! W omawianym okresie, według danych zebranych przez NBP, nie obserwowano wpływu pandemii na kierunek zmian poziomu cen – napisał Narodowy Bank Polski w raporcie nt. sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2020 r – Nadal rosły średnie ceny ofertowe i transakcyjne mkw. mieszkań zarówno na rynkach pierwotnych, jak i na rynkach wtórnych. Ceny wyznaczone za pomocą indeksu hedonicznego (ceny mkw. porównywalnych mieszkań) w 6 miastach wzrosły o ok. 1,9 proc. kwartał do kwartału oraz o 14,2 proc. rok do roku, w 10 miastach o 2,9 proc. kwartał do kwartału oraz 13,3 proc. rok do roku, a w Warszawie o 2,9 proc. w odniesieniu do poprzedniego kwartału oraz o 12,1 proc. rok do roku”
https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_03_2020.pdf
W KOŃCU JEDNAK MUSZĄ SPAŚĆ. MNIEJ KUPUJE SIĘ NA WYNAJEM. W DUŻYCH MIASTACH MIESZKANIA DLA TURYSTÓW I STUDENTÓW STOJĄ W WIĘKSZOŚCI PUSTE.

Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa negatywnie wpłynęły na sprzedaż lodów w sklepach i zmieniły częściowo przyzwyczajenia Polaków – pisze Business Insider Polska powołując się na dane firmy Nielsen – Największe straty poniosły lodziarnie w centrach handlowych, które musiały być zamknięte, a po otwarciu notują niższą sprzedaż niż rok temu. Ten rok będzie trudny dla producentów lodów, a niewiadomą pozostaje cały czas pogoda, która ma wpływ na konsumpcję.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/sprzedaz-lodow-w-czasie-pandemii-spadla/t9cpyy2
ZAMRAŻANIE LODOM NIE SŁUŻY. ZNACZY ZAMRAŻANIE GOSPODARKI.

PAMIĘTACIE GADU-GADU. TAK! TEN KOMUNIKATOR. ACH TO BYŁY CZASY… A WIECIE, ŻE ON DALEJ ISTNIEJE I KRĘCI 4 MLN ZŁ PRZYCHODÓW ROCZNIE? Obecnie głównym źródłem przychodów z tej usługi (platformy GG – przyp.) są opłaty za udostępnienie powierzchni reklamowej oraz monetyzowanie bazy mailingowej tych użytkowników, którzy wyrazili zgody na otrzymywanie treści marketingowych – informują Wirtualne Media na podstawie sprawozdania finansowego firmy, która pisze, że – W roku 2020 planujemy wprowadzenie w komunikatorze kilku płatnych usług oraz zamierzamy rozpocząć prace nad wprowadzeniem w komunikatorze usługi finansowej. Nowe usługi powinny stać się one źródłem dodatkowych znaczących przychodów Spółki. Drugim obszarem działalności firmy są transfery pieniężne. (…) Spółka Fintecom (poprzednio England.pl), właściciel platformy GG i operator międzynarodowych transferów pieniężnych, w ub.r. zanotował spadek wpływów o 18 proc. do 4,34 mln zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 1,4 proc. do 5,27 mln zł jej wynik netto poszedł w dół z 62 tys. zł zysku do 848 tys. zł straty.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/gg-komunikator-wlasciciel-wyniki-finansowe-2019-spadek-przychodow-o-18-proc-i-848-tys-zl-straty
ALE I TAK BIZNES DALEJ SIĘ KRĘCI.

DOBRA MY TU GADU-GADU, A…

CHIŃCZYCY KRADNĄ NAM MARKI FIRM! Lubella, Łaciate, Łowickie – to niektóre z polskich marek żywności zarejestrowanych w Chinach przez tamtejsze firmy. Oszuści masowo rejestrują w Chinach marki polskiej żywności. Kradzież znaków towarowych to w Państwie Środka sposób na dochodowy biznes – przeczytamy w Rzeczpospolitej – Dzięki zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kto zarejestruje znak towarowy, ten jest jego właścicielem, ochrona marek w Chinach to pole minowe, na którym łatwo popełnić błąd. Problemy z rejestracją znaków w złej wierze ma tam cały świat, polskie firmy nie są wyjątkiem.
https://www.rp.pl/Biznes/307069909-Polskie-firmy-traca-w-Chinach-znaki-towarowe.html

W wyniku pandemii koronawirusa jako jedna z pierwszych ucierpiała branża turystyczna. Niestety, mimo odmrożenia gospodarki, sytuacja nie wygląda najlepiej. Z informacji przedstawionej przez GUS wynika, że w maju ogólna liczba turystów była niższa – o 88,1 proc. – w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. Co więcej, cześć hoteli nie podjęła swojej działalności w maju i planuje przyjmowanie turystów w późniejszych miesiącach. – donosi Super Biznes – Mimo że rzeczywistą wartość strat, które poniesie polska turystyka, poznamy zapewne dopiero po wakacjach.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/tak-dziala-polska-turystyka-k-aa-jsNL-C2Aj-GjX8.html

CZY LIDL, AUCHAN, E.LECLERC I JERONIMO MARTINS DZIAŁAŁY W ZMOWIE CENOWEJ? TYLE ŻE W PORTUGALII? – Tak poważne oskarżenia postawił portugalski odpowiednik naszego UOKiK-u. W ocenie tamtejszego regulatora rynku kilka sieci handlowych „ustawiało” ceny produktów w porozumieniu z dostawcami napojów alkoholowych i bezalkoholowych – donosi Fakt.
https://www.fakt.pl/pieniadze/biznes/jeronimo-martins-lidl-i-auchan-oskarzone-o-zmowe-cenowa-w-portugalii/3hywg7z?

RAPORT KORONAWIRUSOWY. W Europie wciąż brak jest wyraźnych oznak drugiej fali Covid-19. We Francji 11 lipca zniesiony zostanie stan zagrożenia epidemicznego. Największym ryzykiem drugiej fali pandemii cechuje się południowo-wschodnia część kontynentu. W Rumunii w weekend odnotowywano ponad 400 infekcji dziennie, a w Serbii 300 – kilkakrotnie więcej niż na przełomie maja i czerwca. W Polsce liczba zachorowań utrzymuje się na stabilnym poziomie między 300-400 dziennie praktycznie od początku kwietnia. – pisze w swoim raporcie Bank ING.

W ZWIĄZKU Z TYM… Inwestorzy pozostają w rozkroku – z jednej strony dane makro z głównych gospodarek od kliku tygodni zaskakują prawie wyłącznie na plus. Z drugiej strony pandemia Covid-19 wciąż się nasila w państwach rozwijających się i niektórych rozwiniętych, szczególnie USA – podsumowuje ING.
https://www.ing.pl/serwis-ekonomiczny?news_id=1104431-mieszane-sygnaly-ozywienia-w-przemysle-w-glownych-gospodarkach

CO TAM JESZCZE CIEKAWEGO?

Indie zablokowały 59 chińskich aplikacji. Użytkownicy pożegnali się m.in. z TikTokiem czy WeChatem, chińskim odpowiednikiem Facebooka. Wyrzucenie chińskich graczy z Indii oznacza oddanie rynku cyfrowego korporacjom amerykańsko-indyjskim – pisze portal wnp.pl – Rząd premiera Narendry Modiego rozważał różne retorsje wobec Chin. Ponieważ wobec dysproporcji sił nie mógł odpowiedzieć militarnie, w grę wchodziły jedynie działania gospodarcze. Dlatego prawdopodobnie zdecydowano się na blokadę chińskich programów, która została odczytana jako chęć ukarania północno-wschodniego sąsiada poprzez odebranie jego firmom udziałów w rynku. Dzięki temu rząd Indii upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu: wprowadził retorsje wobec Chin i wykorzystał dogodny moment do wprowadzenia restrykcji, które od dawna były planowane.
https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/tydzienwazji-bye-bye-tiktok-indie-wyrzucaja-z-rynku-chinskich-graczy,404940.html

A W POLSCE CANAL+ CHCE WEJŚĆ NA GIEŁDĘ. NADCHODZI TEŻ ALLEGRO. 

FRANK 4,20, WAKACJE TRWAJĄ. KORKI JAKBY MNIEJSZE. MIŁEGO DNIA!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close