EnergetykaGospodarkaPaństwoPolskaPrzemysłŚwiat

PGNiG oddało Gazpromowi 90 milionów dolarów

W ramach rozliczeń, PGNiG zwróciło rosyjskiemu Gazpromowi 90 milionów dolarów tytułem wzajemnych rozliczeń, co zapowiadał prezes polskiej spółki Jerzy Kwieciński. W rezultacie kwota netto wzajemnych rozliczeń wyniosła około 1,5 miliarda dolarów.

Na mocy wyroku arbitrażu z marca 2020 roku oraz późniejszego aneksu do kontraktu jamalskiego, PGNiG 1 lipca otrzymała od Gazpromu 1 mld 606 mln dolarów tytułem korekty cen gazu od 1 listopada 2014 roku. Jak wynika z opublikowanego w środę raportu bieżącego, następnego dnia – 2 lipca – PGNiG przelało Gazpromowi 90 milionów dolarów tytułem wzajemnych rozliczeń, co zapowiadał prezes polskiej spółki Jerzy Kwieciński. W rezultacie kwota netto wzajemnych rozliczeń wyniosła około 1,5 miliarda dolarów.

PGNiG poinformowało też, że zgodnie z zapisami aneksu, strony uzgodniły, że różnica za dostawy gazu w poszczególnych miesiącach dostaw w okresie od listopada 2014 roku do lutego 2020 roku zostanie rozliczona zgodnie z notami kredytowymi na kwotę około 1,6 miliarda dolarów płatnymi przez Gazprom na rzecz PGNiG, oraz notami debetowymi na kwotę około 90 milionów dolarów zapłaconymi przez PGNiG na rzecz Gazpromu.

Jak tłumaczył to Kwieciński, w niektórych miesiącach okresu, objętego wyrokiem arbitrażu sytuacja była mniej korzystna dla Gazpromu, a PGNiG za gaz nie dopłacało. Przelane Gazpromowi 90 milionów dolarów wynikało właśnie z tej niedopłaty.

30 marca 2020 roku PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena została naliczona od 1 listopada 2014 roku. Polski koncern oszacował nadpłatę do zwrotu na około 1,5 miliarda dolarów.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close