MediaPaństwoPolskaPrawo

Gwiazda TVP oskarżona o oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy

Prezenterka TVP oskarżona

Marcelina Zawadzka, Miss Polonia 2011 i prezenterka TVP, została oskarżona o oszustwa skarbowe i pranie brudnych pieniędzy. Jak informuje serwis NaTemat, proces w sprawie wyłudzenia 58 milionów złotych rozpoczął się w połowie marca w Kaliszu. To jedna z największych tego typu afer w ostatnich latach, akt oskarżenia liczy 1500 stron, a wśród oskarżonych znaleźli się obywatele Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi.

Grupa przestępcza miała działać na terenie Europy Środkowej i specjalizować się w “karuzeli vatowskiej”, która polega na tworzeniu nieistniejących transakcji handlowych. W ramach procederu wystawiono fikcyjne faktury na kwotę ponad 309 milionów złotych. Jak powiedział w rozmowie z NaTemat rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Łodzi:

Jej członkowie wytwarzali i przesyłali droga elektroniczną fikcyjne faktury VAT oraz tworzyli historię komunikacji elektronicznej pomiędzy podmiotami gospodarczymi zaangażowanymi w nielegalny proceder. Działanie to miało za zadanie stworzyć pozory autentycznej współpracy handlowej. Dokonanie przelewu płatności za towar lub usługę miało uwiarygodnić zdarzenia gospodarcze, które nie miały miejsca w rzeczywistości i dać pozory legalności w przypadku kontroli uprawnionych organów.

Zawadzka czuje się oszukana

Zarzuty usłyszało 18 osób narodowości polskiej, ukraińskiej, litewskiej, białoruskiej. Jedną z oskarżonych osób jest Zawadzka. Sama nie przyznaje się do winy i podkreśla, że jako jedyna z oskarżonych nie będzie odpowiadać za przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej. Co więcej, była Miss uważa, że sama została oszukana przez księgowego.

Ciężko mi komentować tą sprawę, bo czuję się w niej podwójnie oszukana. Najpierw straciłam pieniądze na transakcji z nieuczciwym kontrahentem, który miał sprzedać mi produkty modowe, a nigdy tego nie zrobił, chociaż pieniądze otrzymał. Potem dowiedziałam się, że obsługujące mnie biurko księgowe, dokumenty tejże feralnej transakcji, w sposób jak się okazało nieuprawniony, uwzględniło w księgach rachunkowych i deklaracjach podatkowych, czego ponoć robić nie wolno. Ja osobiście tymi rozliczeniami się nie zajmowałam, bo się po prostu na tym nie znam. Dlatego zatrudniłam firmę księgową.

Prowadząca “Pytanie na śniadanie” i “The Voice of Poland” usłyszała aż trzy poważne zarzuty. Jest oskarżona nie konkretnie o fałszowanie faktur, ale jedynie o ich “formalne użycie jako nierzetelnych dokumentów w deklaracjach podatkowych” (art. 271a KK). Za ten czyn grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Obrońca Zawadzkiej zwraca też uwagę na niesłusznie – jego zdaniem – postawiony przez prokuraturę zarzut prania brudnych pieniędzy.

Oczywiście moja klientka złożyła w sprawie obszerne wyjaśnienia, które zamierza jeszcze dodatkowo uzupełnić. Nie chciałbym teraz dokonywać oceny przeprowadzonych przez sąd dowodów, ale mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że szereg zarzutów, w tym zwłaszcza zarzut “prania brudnych pieniędzy” nie znajduje w nich jakiegokolwiek odzwierciedlenia i pokrywa się z dotychczas złożonymi przez panią Zawadzką wyjaśnieniami.

Prokuratura ustaliła, że nierzetelne faktury za “produkty modowe” opiewały na łączną kwotę 205 452,14 zł. Zawadzka złożyła stosowne wyjaśnienia w prokuraturze i obecnie czeka na termin przesłuchania w roli oskarżonej. Marcelina Zawadzka ma odpowiadać przed sądem w charakterze świadka pod koniec lipca. Jako oskarżona będzie przesłuchiwana w późniejszym terminie.

Źródło: naTemat

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close