MediaPaństwoPolskaPrawo

Gwiazda TVP prała brudne pieniądze? Zawadzka przyznała się do dwóch zarzutów

Gwiazda TVP oskarżona

Marcelina Zawadzka, Miss Polonia 2011 i prezenterka TVP, została oskarżona o oszustwa skarbowe i pranie brudnych pieniędzy. Jak informuje serwis NaTemat, proces w sprawie wyłudzenia 58 milionów złotych rozpoczął się w połowie marca w Kaliszu. To jedna z największych tego typu afer w ostatnich latach, akt oskarżenia liczy 1500 stron, a wśród oskarżonych znaleźli się obywatele Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi.

Zarzuty usłyszało 18 osób narodowości polskiej, ukraińskiej, litewskiej, białoruskiej. Jedną z oskarżonych osób jest Zawadzka. Sama nie przyznaje się do winy i podkreśla, że jako jedyna z oskarżonych nie będzie odpowiadać za przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej. Co więcej, była Miss uważa, że sama została oszukana przez księgowego.

Ciężko mi komentować tą sprawę, bo czuję się w niej podwójnie oszukana. Najpierw straciłam pieniądze na transakcji z nieuczciwym kontrahentem, który miał sprzedać mi produkty modowe, a nigdy tego nie zrobił, chociaż pieniądze otrzymał. Potem dowiedziałam się, że obsługujące mnie biurko księgowe, dokumenty tejże feralnej transakcji, w sposób jak się okazało nieuprawniony, uwzględniło w księgach rachunkowych i deklaracjach podatkowych, czego ponoć robić nie wolno. Ja osobiście tymi rozliczeniami się nie zajmowałam, bo się po prostu na tym nie znam. Dlatego zatrudniłam firmę księgową.

Prowadząca “Pytanie na śniadanie” i “The Voice of Poland” usłyszała aż trzy poważne zarzuty. Jest oskarżona nie konkretnie o fałszowanie faktur, ale jedynie o ich “formalne użycie jako nierzetelnych dokumentów w deklaracjach podatkowych” (art. 271a KK).

Zawadzka przyznała się do dwóch z trzech zarzutów

Jak donosi serwis Plejada, Marcelina Zawadzka przyznała się do dwóch z trzech postawionych zarzutów:

Pani Marcelina Z. ma status osoby oskarżonej. Ma postawione trzy zarzuty. Co do dwóch przyznała się w postępowaniu przygotowawczym przed prokuratorem, a co do jednego nie. Tam jest uszczuplenie podatku, przyjęcie i rozliczenie faktur oraz pranie brudnych pieniędzy. Do tego ostatniego nie przyznała się.

Za oszustwo skarbowe (art.56. §2.KKS) grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych. Posługiwanie się tymi fakturami (art.62. §2a KKS) zagrożone jest karą grzywny i karą pozbawienia wolności od 5 dni do 5 lat, a za art. 271a §1KK kara od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli chodzi o pranie brudnych pieniędzy (art. 299 §1 i 5KK), to jest tu kara od roku do 10 lat.

Adwokat gwiazdy twierdzi, że “wątek dotyczący pani Zawadzkiej pojawia się w sprawie sporadycznie”:

Mogę jedynie potwierdzić, że pani Zawadzka została objęta aktem oskarżenia, przy czym – co istotne – jako jedyna nie usłyszała zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. W tej sytuacji jej obecność wśród współoskarżonych rzeczywiście wydaje się być mocno “przypadkowa” i w moim odczuciu tak właśnie jest. Potwierdza to dotychczasowy przebieg postępowania sądowego, w którym podczas kilkudziesięciu odbytych już rozpraw wątek dotyczący pani Zawadzkiej jako całkowicie marginalny pojawia się sporadycznie.

Prokuratura ustaliła, że nierzetelne faktury za “produkty modowe” opiewały na łączną kwotę 205 452,14 zł. Zawadzka złożyła stosowne wyjaśnienia w prokuraturze i obecnie czeka na termin przesłuchania w roli oskarżonej. Marcelina Zawadzka ma odpowiadać przed sądem w charakterze świadka pod koniec lipca. Jako oskarżona będzie przesłuchiwana w późniejszym terminie.

Gwiazda TVP oskarżona o oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy

Źródło: Plejada

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close