EnergetykaGospodarkaPaństwoŚwiatTechnologie

Ujemne ceny za energię elektryczną na Łotwie

W lipcu po raz pierwszy ujemne ceny energii elektrycznej zanotowano na Łotwie – wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że dopłatami do zużycia prądu mogli się też cieszyć mieszkańcy między innymi Szwecji, Finlandii, Danii, Estonii i Litwy.

Ujemne ceny energii elektrycznej na Łotwie zanotowano 6 lipca 2020 roku “Między godziną 5 a 6 rano cena na rynku Nord Pool spadła do poziomu0,09 euro/MWh” – zaznaczyli analitycy w najnowszym wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE”. Według Łotewskiej Komisji ds. Usług Użyteczności Publicznej “taka sytuacja nie miała wcześniej miejsca“.

PIE zwróciło uwagę, że ujemne ceny energii odnotowano nie tylko na Łotwie.

Dopłatami do zużycia prądu mogli się tego samego dnia cieszyć także mieszkańcy Szwecji, Finlandii, Danii, Belgii, Estonii, Litwy, Belgii, Niderlandów oraz kilku stref w Norwegii – wskazali eksperci, powołując się na danych Nord Pool.

Mimo że w przypadku Łotwy, Litwy i Estonii występowanie ujemnych cen było, póki co, pojedynczymi przypadkami, to w 2020 roku w krajach tych odnotowano znaczący spadek cen energii elektrycznej na rynku dnia następnego” – czytamy.

W okresie od lutego do maja bieżącego roku ceny w tych państwach wynosiły między 20 a 30 euro/MWh, czyli były niższe o około 40 procent w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku.

Mimo wzrostu cen w czerwcu do niespełna 39 euro/MWh nadal stanowiły jedynie 87 procent średniej ceny z czerwca ubiegłego roku – zaznaczył PIE.

Analitycy dodali, że spadkowi cen towarzyszył niższy popyt na kontrakty dnia następnego na giełdzie Nord Pool. “W czerwcu 2020 roku wolumen sprzedaży w stosunku do poprzedniego roku był niższy o 6 procent na Łotwie, o 7 procent w Estonii i aż o 21 procent na Litwie” – zauważyli.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close