GospodarkaPaństwoPolitykaPolska

Andrzej Duda wygrywa wybory. Największe poparcie uzyskał w biedniejszych regionach

Andrzej Duda zwycięzcą

Andrzej Duda wygrał II turę wyborów prezydenckich i będzie prezydentem przez kolejne pięć lat. Z danych z 99,99% obwodów głosowania wynika, że Duda zdobył 51,08% głosów. Rafała Trzaskowskiego poparło 48,92% obywateli. W poniedziałek po godzinie 16.00 Państwowa Komisja Wyborcza zaktualizowała oficjalne częściowe wyniki wyborów prezydenckich. Chociaż brakuje jeszcze wyników z 4 obwodów, nie są one w stanie odwrócić ogólnego wyniku.

Dokładna data rozpoczęcia kolejnej kadencji prezydenta nie jest na razie znana. Obecna upłynie 6 sierpnia, a kolejna rozpocznie się w dniu zaprzysiężenia. To z kolei musi odbyć się w ciągu siedmiu dni od stwierdzenia przez Sąd Najwyższy ważności wyborów. Sędziowie mają na to 30 dni od oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą.

Głowa państwa wygrała przede wszystkim we wschodnich województwach, które od lat są “bastionami PiS”. W takich gminach jak Kulesze Kościelne(w woj. podlaskim), czy Godziszów (woj. lubelskie) dotychczasowa głowa państwa zdobyła ponad 92% głosów, miażdżąc konkurenta.

Z podziału na województwa Andrzej Duda wygrał w:

  • podkarpackim (70,92%),
  • lubelskim (66,31%),
  • świętokrzyskim (64,41%),
  • podlaskim (60,14%),
  • łódzkim (54,46%),
  • małopolskim (59,75%).

Głównie biedniejsze regiony

Choć nie mamy szczegółowych danych np. rozłożenia płacy minimalnej w pojedynczych gminach (nad takimi danymi zbiorczymi podatkowo-składkowymi pracuje, a przynajmniej pracowało swojego czasu Ministerstwo Finansów), to jednak jesteśmy w stanie trochę więcej powiedzieć o sytuacji ekonomiczno-społecznej poszczególnych regionów.

Co możemy powiedzieć o terenach, które zagłosowały na kandydata wspieranego przez Zjednoczoną Prawicę? Ściana wschodnia naszego kraju jest pod wieloma względami uboższa od reszty. Produkt Krajowy Brutto na jednego mieszkańca sięga tam nawet 67% średniej krajowej. To oznacza, że są to regiony wytwarzające o blisko jedną trzecią mniej PKB niż średnia krajowa.

Województwo świętokrzyskie i podkarpackie to oprócz warmińsko-mazurskiego regiony z największą stopą bezrobocia w kraju. Na tych terenach się także gorzej zarabia. Średnia krajowa, czyli płaca w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w kwietniu tego roku w całym kraju wyniosła 5285 zł brutto. Na ścianie wschodniej wyniosła średnio o 1 tys. zł brutto mniej.

Zaglądając Polakom do portfela, nie powinniśmy się dziwić, dlaczego socjalne postulaty Andrzeja Dudy właśnie tam mogły przyjąć się najlepiej. Najwyższym przeciętnym miesięcznym dochodem rozporządzalnym na 1 osobę w 2019 r. dysponowały gospodarstwa domowe z województwa mazowieckiego – 2108 zł, zaś najniższym gospodarstwa domowe zamieszkujące województwo podkarpackie – 1471 zł, czyli aż o jedną piątą mniej niż wyniosła średnia krajowa.

Mniejsze pensje i co za tym idzie mniejsze kwoty po odliczeniu podatków oznaczają także mniejsze wydatki na konsumpcję. Jak wskazuje GUS, w 2019 r. najwyższe przeciętne miesięczne wydatki na osobę ponosiły gospodarstwa domowe z województwa mazowieckiego – 1476 zł, zaś najniższe z województwa warmińsko-mazurskiego – 1007 zł. Jednak wcale nie lepiej jest pod względem w województwie podlaskim, podkarpackim, czy w Świętokrzyskiem.

Wybory: O jaką stawkę toczy się gra? Ile zarabia prezydent Polski i Warszawy?

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close