BankowośćGospodarkaPaństwoPolskaPrawo

Frankowicze wygrywają z mBankiem! Bank wycofuje apelację

mBank poinformował, że wycofuje apelację od wyroku sądu pierwszej instancji w pozwie zbiorowym tak zwanych frankowiczów starego portfela. Kredytobiorcy otrzymają zatem zwrot części rat, a sprawę będzie można uznać za zamkniętą.

Pozew zbiorowy 1247 kredytobiorców mBanku to jedna z najgłośniejszych i najdłużej ciągnących się spraw dotyczących kredytów opartych na frankach szwajcarskich. Klienci instytucji należeli do grupy tak zwanego starego portfela. W ich umowach stawka oprocentowania zależna była od decyzji banku, a nie kształtowania się wskaźników z rynku międzybankowego.

Zdaniem klientów pozywających mBank, gdy stawka LIBOR rosła bank powoływał się na nią podwyższając oprocentowanie kredytu. Z kolei kiedy wskaźnik ten obniżał się, oprocentowanie nie było dostatecznie obniżane. Ponieważ bank powoływał się na zmianę parametrów finansowych wskazywanych w umowach. W 2012 roku Multibank i mBank zaproponowały klientom przejście na system obliczania oprocentowania bazujący na LIBOR. Oferując marżę na poziomie 2,5-2,7%. Część klientów starego portfela podpisała aneksy zmieniające sposób naliczania odsetek.

Pozew miał bardzo skomplikowaną, już 10-letnią historię. W lipcu 2013 roku sąd pierwszej instancji w całości uwzględnił żądania kredytobiorców. Bank złożył apelację, a Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał wyrok w mocy. Kolejnym krokiem było złożenie przez mBank skargi kasacyjnej, w 2015 roku przyjętej do rozpoznania przez Sąd Najwyższy. Sąd Najwyższy w maju 2015 roku zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Oświadczenie mBanku

mBank zdecydował się wycofać apelację od wyroku sądu pierwszej instancji (Sądu Okręgowego w Łodzi) z 3 lipca 2013 roku z uwagi na fakt, że sprawa (będąca na wokandzie od 2010 roku) w kolejnych latach znacząco oddaliła się od istoty sporu. Świadczą o tym rosnące żądania grupy powodowej.

Wyrok Sądu Okręgowego w obecnych warunkach w naszej ocenie daje szansę na rozstrzygnięcie tej sprawy wokół kwestii, której w rzeczywistości dotyczyła. Od początku była nią zasada ustalania oprocentowania przez bank, a nie to, czy umowy były ważne.

Po umorzeniu postępowania przez Sąd Apelacyjny w Łodzi, nastąpi uprawomocnienie się wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi. Z treści wyroku oraz jego uzasadnienia wynika stałe oprocentowanie umów kredytowych hipotecznych indeksowanych do waluty obcej na poziomie oprocentowania z dnia uruchomienia kredytu. W dzisiejszych warunkach takie rozstrzygnięcie w tej sprawie można potraktować jako kompromisowe.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close