PaństwoPolitykaPolskaTurystyka

Obiecany bon turystyczny ma haczyki. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o programie

Najważniejsze informacje na temat obiecanego przez PiS bonu turystycznego

Podczas wiecu wyborczego w Stalowej Woli, prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że polskie rodziny otrzymają bon turystyczny na wzór programu 500+. Prezydent przekonywał, że bony poprawią zarówno sytuację polskich rodzin, ale także stan polskiej branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Pomysł bonów turystycznych zapowiedziała już w kwietniu wicepremier Jadwiga Emilewicz. Wtedy jednak miały mieć wartość 1 000 złotych i nie być uzależnione od ilości dzieci, a być skierowane do osób pracujących na etacie. 90% wartości bonu miało być finansowane z państwowych środków, a 10% przez pracodawcę. Ministerstwo Rozwoju wyliczyło, że program kosztowałby w tym roku 7 miliardów złotych.

Bon turystyczny będzie można zrealizować najpewniej jeszcze w lipcu tego roku. Kto go otrzyma? Co będzie trzeba zrobić, by dostać świadczenie? Jak będzie można je wykorzystać? Czy będzie można je podzielić? Oto 10 najważniejszych rzeczy na temat programu.

 

1. Bon turystyczny przysługiwać będzie na każde dziecko i będą mogły otrzymać go osoby, które są objęte świadczeniem w ramach programu Rodzina 500 plus, a także beneficjenci dodatków (wynikających z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).

UWAGA! By skorzystać z bonu, powyższymi świadczeniami będzie trzeba być objętymi w dniu wejścia w życie ustawy lub zostanie się nimi objętymi do końca 2021 roku.

Świadczeniem objęci będą także rodzice, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 złotych – na taką poprawkę zgodził się Sejm. Odrzucił jednak pomysł senatorów, który zakładał, by bon obejmował również emerytów i rencistów.

2. Bon wyniesie 500 złotych na rękę (kwota nie będzie pomniejszana o podatek) na każde dziecko.

UWAGA! W przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego przysługiwać będzie dwukrotność tej kwoty: 500 zł na dziecko oraz – jak czytamy w ustawie – “jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł”.

3. W przypadku opieki naprzemiennej (gdy rodzice opiekują się dzieckiem w takim samym wymiarze), każdemu z rodziców przysługuje połowa świadczenia – po 250 złotych. W przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym kwota ta wzrasta o 100 procent.

4. Bon będzie dokumentem elektronicznym, a jego obsługa będzie realizowana w systemie teleinformatycznym, za który odpowiadać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie otrzymamy żadnego papierowego potwierdzenia.

5. Bon będzie można aktywować internetowo – w Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoba uprawniona do jego otrzymania będzie musiała zalogować się do systemu ZUS (np. za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej), a następnie potwierdzić bądź zaktualizować swoje dane. Po dokonaniu tej czynności bon turystyczny zostanie aktywowany, a jego numer zostanie przesłany na nasz numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej.

6. Bonem będzie można zapłacić za pobyt w hotelu lub innym ośrodku noclegowym albo wydać na inne imprezy turystyczne (na przykład organizowane przez biura podróży).

UWAGA! Wyjazd musi odbywać się na terenie Polski.

Lista miejsc, z których będzie można skorzystać, będzie opublikowana na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Według szacunków ma znaleźć się na niej ok. 100 tys. firm.

7. Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę, inne środki płatnicze ani na inne środki wymiany.

8. Bonu nie będzie trzeba wykorzystać za jednym razem. Jego wartość będzie można rozłożyć na kilka opłat.

9. Rząd chciałby, by bon turystyczny zaczął obowiązywać jeszcze w lipcu 2020 roku (minister rozwoju mówiła o trzecim tygodniu miesiąca. Konkretna data nie jest jeszcze jednak znana.

Wiadomo jednak, że – jak zapisano w ustawie – bonem będzie można zapłacić do 31 marca 2022 roku. Wtedy wygasa jego ważność.

10. Zgodnie z ustawą bon turystyczny ma być świadczeniem jednorazowym.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zaznaczyła jednak, że jeżeli bon “dobrze się przyjmie, będziemy mogli marzyć o jego kontynuacji”.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close