PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Ukraińcy chcą wracać do Polski, pandemia im nie straszna!

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Miało być 1000 zł na wakacje dla każdego Polaka, potem okazało się, że jednak tylko 500 i to tylko dla beneficjentów programu 500+. Tymczasem jest już po wyborach, a bon turystyczny dalej nie przybrał konkretnej formy. Bon turystyczny miał wesprzeć polskie rodziny oraz branżę turystyczną, która odnotowała poważne straty z powodu pandemii koronawirusa. Senat w trakcie prac nad ustawą zgłosił poprawkę, która zapewniała, że bon trafi nie tylko do rodzin z dziećmi, ale także do polskich seniorów. Okazuje się jednak, że rząd PiS jest do tego sceptycznie nastawiony.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/14/seniorzy-jednak-nie-dostana-bonu-turystycznego-emilewicz-kreci-nosem/
RZĄD ROZWAŻA WYCOFANIE SIĘ Z POMYSŁU PO WYBORACH? A TO CIEKAWE

Gospodarkę udało się odmrozić w 80%, jednak to nie koniec problemów polskich przedsiębiorców. Wielu Polaków odzwyczaiło się od korzystania z niektórych usług, dlatego nawet po zniesieniu najbardziej restrykcyjnych obostrzeń unikają odwiedzania niektórych lokalów. Na szczęście eksperci przekonują, że pomału wszystko wraca do normy – w tym również korzystanie z usług tak jak dawniej. Póki co największym problemem jest brak poczucia bezpieczeństwa w dobie pandemii.
https://filarybiznesu.pl/gospodarka-zostala-odmrozona-w-80-proc/a5000

Jak poinformowało Centrum Analiz PKOBP, pod koniec czerwca w ZUS ubezpieczonych było 605 tysięcy Ukraińców. W marcu liczba ta wynosiła 662 tysiące. Przyczyną spadku była oczywiście pandemia. Należy jednak podkreślić, że w ubiegłym miesiącu spadkowa tendencja wyhamowała.
https://twitter.com/Analizy_PKOBP/status/1281491137593782273
MNIEJ Ukraińców W POLSCE? MARZENIE PRZECIĘTNEGO NARODOWCA. PRACODAWCY TACY SZCZĘŚLIWI JEDNAK NIE SĄ

Program „Mój Prąd” cieszy się dużym zainteresowaniem. Do tej pory złożono już 100 tysięcy wniosków. Celem przedsięwzięcia jest wzrost dynamiki przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych. Jeśli przyjrzeć się bliżej sektorom energii odnawialnej, w Polsce zdecydowanie najszybciej rozwija się energia słoneczna.
https://polskieradio24.pl/42/3167/Artykul/2549879,Polacy-stawiaja-na-energie-sloneczna-Juz-100-tys-wnioskow-w-programie-Moj-Prad
WNIOSKODAWCOM ŻYCZYMY WIELE SŁOŃCA

Profesor Dariusz Filar podzielił się swoimi niezbyt optymistycznymi scenariuszami dotyczącymi polskiej gospodarki. Bankructwa, wzrost bezrobocia oraz inflacji – tak zdaniem eksperta będą wyglądały kolejne miesiące. Co więcej, kryzys najmocniej dotknie osób najsłabiej zarabiających. Już teraz podrożały usługi, a niebawem więcej możemy zapłacić również za żywność.
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103090,26126880,ekspert-przed-nami-bankructwa-wysokie-bezrobocie-i-inflacja.html
UFF, DOBRZE, ŻE POLITYCY PRZED WYBORAMI MÓWILI, ŻE Z NASZĄ GOSPODARKĄ WSZYSTKO SUPER

Tymczasem rząd zamierza powstrzymać wzrost cen śmieci. Pomóc w tym ma powrót do starych przepisów. Obecna ustawa spowodowała, że samorządy obciążone są większymi kosztami za odbiór śmieci. Powodem takie stanu rzeczy jest między innymi to, że dziś należy spalać odpady, których nie można już składować. Problem? Nie mamy wystarczającej ilości spalarni…
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26129372,rzad-ma-nowy-pomysl-na-powstrzymanie-wzrostu-cen-smieci-chce.html
ACH, GDYBY TYLKO KTOŚ POMYŚLAŁ O TYM WCZEŚNIEJ

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Orlen przejmie spółkę Lotos i chce przejąć też PGNiG. Monopolizacja idzie pełną parą! KE oczekuje sprzedaży 30% udziałów rafinerii Lotos, a także 389 stacji detalicznych w Polsce, czyli około 80% sieci Lotos. Orlen zobowiązał się ponadto do uwolnienia większości mocy zarezerwowanych przez Lotos w niezależnych magazynach, w tym pojemności zarezerwowanej na największym w Polsce terminalu przywozu paliwa drogą morską. Co ważne, Lotos zachowa pełną odrębność podatkową. W komunikacie podano, że konsolidacja Lotosu i Orlenu oznacza większe możliwości finansowe na realizację dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów, projektów inwestycyjnych, np. planowanej inwestycji w budowę morskich farm wiatrowych.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/14/orlen-przejmie-spolke-lotos-i-chce-przejac-tez-pgnig-monopolizacja-idzie-pelna-para/

Aleksander Łaszek, czyli główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) przekonuje, że wydatki państwa rosną w niepokojąco szybkim tempie. Rządowe obietnice mogą zaowocować wzrostem podatków. „Podatki są jeszcze bardziej skomplikowane, a jednocześnie pomimo wszystkich zmian nie rozwiązano problemu już wysokiego opodatkowania najniższych płac. Wszystkiemu towarzyszyła propaganda sukcesu, widoczna także w nieprawdziwych wypowiedziach Andrzeja Dudy” – tłumaczył Łaszek.
https://innpoland.pl/160727,finansowanie-obietnic-wyborczych-czeka-nas-wzrost-wydatkow-i-podatkow
JUŻ CZUJEMY TE NOWE, NISKIE PODATKI

Pesa szuka rozwiązania na wyjście z kłopotów. W ubiegłym roku firma zajmująca się produkowaniem taboru kolejowego oraz tramwajów poniosła pół miliarda złotych straty. Mimo wszystko producent wierzy, że jeszcze w tym roku uda mu się wyjść na plus i wywiązać się z zaległych dostaw. Prezes Pesy zapewnia, że jest spokojny o przyszłość firmy, bo sytuacja się stabilizuje.
https://www.rp.pl/Transport/307149912-Pesa-szuka-wlasciwego-toru.html
A PRZECIEŻ 2018 ROK MIAŁ BYĆ DLA PESY OSTATNIM ROKIEM „POD KRESKĄ”

Dosłownie wczoraj informowaliśmy o niskich stopach procentowych. Jeśli zaczęliście rozważać wzięcie kredytu, to ostrzegamy – banki coraz rzadziej ich udzielają. Okazuje się, że dawanie kredytów na ten moment jest dla banków zbyt nieopłacalne. Możecie więc zaciągnąć tani kredyt, o ile… ktoś zdecyduje się wam go udzielić. Narodowy Bank Polski zasugerował, aby obniżyły wagę ryzyka dla kredytów hipotecznych z poziomu 100 do 50 procent.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10344384/kredyty-sa-tanie-ale-jest-o-nie-trudniej-nbp-ma-pomysl-dla-bankow.html

Jak już dziś wspomnieliśmy, polska energia słoneczna ma się dobrze. Mimo to Dariusz Ciepiela zwraca uwagę na problem związany z brakiem długofalowej strategii. Polski sektor energetyki zdecydowanie przyspieszył, jest to potencjał, którego nie wolno nam teraz zmarnować. Na szczęście spadek zapotrzebowania na energię jest już raczej za nami (choć może lepiej poczekajmy na rozwój pandemii z takimi prognozami).
https://www.wnp.pl/energetyka/liderujemy-w-europie-w-postepach-fotowoltaiki-ale-projektu-polityki-energetycznej-wciaz-nie-ma,404643.html

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

My czasem na tę naszą Polskę narzekamy, tymczasem Ukraińcy chcą do niej wrócić. Z powodu pandemii wielu Ukraińców zdecydowało się na opuszczenie naszego państwa. Teraz jednak aż 70 procent z nich chciałoby ponownie podjąć pracę w naszym kraju – tak wynika z raportu OTTO Work Force. Jest to dobra wiadomość dla polskich pracodawców, którzy rozglądają się za rękami do pracy.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1406-70-proc-ukraincow-chce-wrocic-do-polski
ZAPRASZAMY SERDECZNIE

Ciekawymi przemyśleniami podzielił się Bank Millennium. Jego zdaniem ponowny wybór Andrzeja Dudy na prezydenta Polski może przyczynić się do umocnienia polskiego złotego. Z drugiej strony bardziej problematyczne mogą okazać się negocjacje budżetowe z Unią Europejską. Zdaniem ekonomistów tego banku w tym drugim przypadku mogą zaważyć spory prowadzone z UE w kontekście polskiego sądownictwa.
https://300gospodarka.pl/news/reelekcja-dudy-moze-umocnic-polska-walute-ale-utrudni-negocjacje-z-ue-bank-millennium

Chorwacja i Bułgaria zamierzają przystąpić do unii walutowej. Oba państwa rozpoczęły proces, którego zwieńczeniem ma być przyjęcie wspólnej waluty – euro. Okres przejściowy ma trwać około dwóch lat. Następnie w ciągu roku oba kraje będą zobowiązane do przyjęcia nowej waluty. Wszystko wskazuje więc na to, że do 2023 roku w Chorwacji oraz Bułgarii obowiązywać będzie euro.
https://300gospodarka.pl/explainer/polska-czeka-az-sie-wzbogaci-tymczasem-chorwacja-i-bulgaria-ida-do-strefy-euro
NAM Z KOLEI AŻ TAK DO TEGO EURO SIĘ NIE SPIESZY

Lewiatan liczy na znaczny wzrost przychodów. Znana sieć sklepów, która w 2019 roku osiągnęła przychód na poziomie 605 mln złotych, zamierza w tym roku odnotować 11% wzrost. W tej chwili w Polsce znajduje się aż 3200 placówek tej sieci sklepów. Przekłada się to na zatrudnianie 30 tysięcy pracowników.
https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/lewiatan-holding-chce-zwiekszyc-w-tym-roku-przychody-o-11-proc-w-2019-r-osiagnely-poziom-605-mln-zl,89522.html

Pływający Uber? Dlaczego nie! W Londynie powstaje właśnie Uber Boat. Popularna firma nawiązała współpracę z Thames Clippers, przewoźnikiem, który każdego dnia przewozi drogą wodną nawet 10 tysięcy pasażerów. W ramach rebrandingu Thames Clippers ma przyjąć nazwę Uber Boat. Umowę zawarto na okres trzech lat.
https://www.donald.pl/artykuly/4xpkoZ9q/uber-w-londynie-bedzie-plywal-powstaje-uber-boat
CIEKAWE CZY INNI PRZEWOŹNICY BĘDĄ TERAZ PRÓBOWALI ZATAPIAĆ ŁODZIE UBERA

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close