PaństwoPolitykaPolskaPrawo

Areszt za obchodzenie Halloween? Ludzie mają różne pomysły, a Sejm musi się tym zająć

Petycja obywatelska

Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie zakazu obchodzenia w Polsce święta Halloween pod karą grzywny lub aresztu. Jak podaje Rzeczpospolita projekt jest wynikiem petycji obywatelskiej, która twierdzi, że święto “nie tylko szkodzi pamięci zmarłych i niszczy katolicką tradycję, lecz także zagraża duszy”.

Bieg petycji nadała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Mimo absurdalnego brzmienia, Marszałek musiała to zrobić. To efekt uchwalonej w 2014 roku Ustawy o petycjach, która przewiduje, że każda osoba fizyczna, prawna, nawet jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną może złożyć petycję do dowolnego organu władzy publicznej, a Marszałek Sejmu nie może jej odrzucić, no chyba że posiada braki formalne. Teraz projekt zaopiniuje Biuro Analiz Sejmowych, a następnie ustawa trafi do sejmowej komisji. Jak wyjaśnia Centrum Informacyjne Sejmu:

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość pozostawienia petycji bez rozpatrzenia wyłącznie z uwagi na braki formalne przedłożonych dokumentów. Żaden przepis nie umożliwia wstępnej cenzury z uwagi na treść proponowanych rozwiązań.

Areszt za przebranie i ściganie dzieci

Autor projektu ustawy przekonuje, że “Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego”. Ustawa przewiduje surowe karty dla osób świętujących Halloween. Wśród zapisów są między innymi takie:

Kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni.

oraz

Kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu – podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności.

Oprócz tego przy każdej prokuraturze okręgowej miałaby powstać siedmioosobowa komórka, odpowiedzialna za wykonanie ustawy, a wśród jej zadań miałoby się znaleźć “tropienie dzieci przebranych za potwory i kościotrupy oraz przekazywanie ich spraw na policję”.

Nic nowego

Szef Komisji do Spraw Petycji Sławomir Piechota z KO przyznaje, że petycja jest absurdalna, ale nie popełniono błędu nadając petycji bieg. Dodaje, że nie jest to pierwsza “egzotyczna” petycja, nad która musi pochylać się jego komisja:

Pamiętam też petycję przewidującą przyznanie każdemu więźniowi internetu szerokopasmowego. Takie propozycje komisja odrzuca zazwyczaj bez ożywionej dyskusji. Nie przewiduję jej też w przypadku ustawy o Halloween.

Sprawę petycji opisało na swoim fanpage Stowarzyszenie Niskie Składki, które deklaruje, że nie ma co krytykować Marszałek Sejmu, ale należy mieć nadzieję, że Komisja odrzuci projekt:

Nie ma co obwiniać Marszałek Sejmu. Takie już jest prawo. Liczymy po prostu na odrzucenie tego absurdalnego projektu przez posłów. Chyba nie musimy tłumaczyć dlaczego?

W mediach pojawiła się informacja o wpłynięciu do Sejmu petycji w sprawie zakazu obchodzenia w Polsce amerykańskiego…

Opublikowany przez Niskie Składki Czwartek, 16 lipca 2020

Źródło: RP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close