PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Polacy kupują online najchętniej w Europie, związki zawodowe chcą 3 tysięcy zł minimalnej pensji

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Pandemia znacząco wpłynęła na zakupy, których dokonujemy online. Jak podają badania CBRE, aż 55% osób podczas pandemii zrobiło zakupy w sieci. Co ciekawe, zakupy spożywcze wcale nie zajęły wysokiego miejsca.
Produkty, jakich najczęściej szukali w sieci Polacy to:

ubrania (59%),
kosmetyki i perfumy (44%),
artykuły przemysłowe (34%),
sprzęt RTV i AGD (32%),
książki i płyty (26%),
artykuły spożywcze (23%),
zabawki dla dzieci (21%);
biżuteria (8%).
https://filarybiznesu.pl/ponad-polowa-polakow-w-epidemii-zrobila-zakupy-online/a5042

Indie oraz Stany Zjednoczone w dalszym ciągu mają duże problemy związane z pandemią. Wczoraj odnotowano kolejny rekordowy przyrost zakażeń. Naukowcy z niepokojem patrzą również na RPA, gdzie koronawirus coraz szybciej się rozprzestrzenia.
https://www.ing.pl/serwis-ekonomiczny?news_id=1104449-ponowny-wzrost-napiec-usa-chiny-stopy-w-polsce-bez-zmian
DOBRZE, ŻE NAM UDAŁO SIĘ WYPŁASZCZYĆ KRZYWĄ

Emeryci dostaną więcej w ramach „trzynastki”. W maju 2021 roku ZUS wypłaci 1300 zł brutto, czyli o sto złotych więcej niż w tym roku. Po odjęciu podatków, w kieszeni emerytów zostanie na czysto 1070 zł. Emerytura powinna rosnąć każdego roku, ponieważ wynosi tyle, ile minimalna gwarantowana przez ZUS emerytura, a ta jest cykliczne waloryzowana.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2551303,Wyzsza-13-emerytura-w-przyszlym-roku-Zobacz-o-ile-moze-wzrosnac-swiadczenie
ACH, A NAM JESZCZE TYLE BRAKUJE DO EMERYTURY

Odnotowaliśmy najwyższy wzrost cen od 19 lat! Ku zdziwieniu niektórych jest to ważna informacja, choć jest już po wyborach… Jak informuje Narodowy Bank Polski, inflacja bazowa, czyli taka po wyłączeniu najbardziej chwiejnych komponentów cen żywności i energii, w czerwcu wyniosła w Polsce 4,1%, wobec 3,8% miesiąc wcześniej. Oznacza to, że wzrost cen w naszym kraju jest najwyższy od grudnia 2001 roku.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/16/wzrost-cen-w-polsce-najwyzszy-od-19-lat-no-co-juz-po-wyborach/

Choć pandemia w Polsce najbardziej grasuje na Śląsku, tamtejszemu regionowi nie zagraża załamanie. A przynajmniej tak uważają eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, którzy sporządzili specjalny raport. Jak informował premier Morawiecki, 590 górników, którzy byli zarażeni, wyzdrowieli i wrócili do pracy.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2551318,Na-Slasku-widac-skutki-pandemii-ale-gospodarce-w-regionie-nie-grozi-zalamanie

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Zygmunt Solorz po raz kolejny zainwestuje pieniądze w biznes energetyczny. Tym razem należąca do niego grupa Polsat będzie sprzedawała panele fotowoltaiczne w salonach Cyfrowego Polsatu i Plusa. Z zapowiedzi wynika, że montażem instalacji fotowoltaicznych mieliby się zająć m.in. pracownicy należących do niego kopalń i elektrowni węglowych, które zostały przeznaczone do likwidacji.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26137352,solorz-wchodzi-w-panele-fotowoltaiczne-beda-sprzedawane-w-salonach.html
DECYZJA NIE DZIWI, PATRZĄC NA TEMPO ROZWOJU BRANŻY

Tymczasem w kontekście bonu turystycznego już uaktywnili się oszuści. Ministerstwo Rozwoju wydało komunikat ostrzegający przed oszustami proponującymi specjalne vouchery osobom starszym. Oszuści oferują tygodniowy pobyt w kurorcie wypoczynkowym – należy uiścić opłatę za pierwsze cztery dni, kolejne trzy mają być opłacone w ramach bonu. Oczywiście po przelaniu pieniędzy kontakt się urywa.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26136468,ministerstwo-rozwoju-ostrzega-oszusci-juz-wykorzystuja-bon.html
A PRZECIEŻ USTAWA O BONIE NAWET JESZCZE NIE OBOWIĄZUJE

Wróćmy na chwilę do zakupów przez Internet. Okazuje się, że w tym roku wydatki Polaków przez Internet mogą wzrosnąć nawet o 30%. Jest to zdecydowanie najlepszy wynik w całej Europie. Nie ma w tym nic dziwnego, nawet przed pandemią Polacy coraz chętniej dokonywali zakupów w sieci. To ile wydajemy na zakupach online? Z raportu eCommerce Europe wynika, że w 2020 roku na zakupy w sieci Polacy przeznaczą 15,3 mld euro. Nieźle.
https://www.rp.pl/Handel/307169888-Polacy-szturmuja-e-sklepy-Najwiekszy-wzrost-w-Europie.html

CBA udało się rozbić piramidę finansową, której ofiarami było blisko tysiąc osób.  Funkcjonariusze CBA zatrzymali w Warszawie dwie osoby – prezesów zarządu jednej ze stołecznych spółek odpowiedzialnych za powstanie i zarządzanie piramidą finansową. Blisko tysiąc osób miało w niej stracić około 250 milionów złotych.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/16/cba-rozbilo-piramide-finansowa-tysiac-osob-oszukanych/

Bardzo możliwe, że Polska również zrezygnuje z technologii 5G od Huawei. Premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że w Europie mamy dwóch zaufanych dostawców. Przy okazji polityk dodał, że w przypadku Chin dużą przeszkodą dotyczącą bezpieczeństwa jest autorytarny reżim obecny w tamtejszym państwie.
https://biznes.wprost.pl/technologie/internet/10344952/polska-tez-mowi-nie-sieci-5g-od-huawei-morawiecki-w-europie-mamy-dwoch-zaufanych-dostawcow.html
NA SZCZĘŚCIE DODAŁ, ŻE SAMO 5G JEST DUŻĄ SZANSĄ DLA ROZWOJU

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

A nasi związkowcy zamierzają walczyć po podniesienie pensji minimalnej. Rozpędzili się w żądaniach, ponieważ domagają się 3 tysięcy złotych. Mają jednak rację w jednym, rząd obiecywał wcześniej podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 3000 zł w 2021 roku i 4000 zł w 2023 roku.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10344951/zwiazkowcy-do-rzadu-podniescie-place-minimalna-do-3000-zl-jak-obiecaliscie.html
CZYLI POZOSTAJE NAM TRADYCYJNIE LICZYĆ NA TO, ŻE RZĄD NIE ZREALIZUJE OBIETNIC

GUS poinformował, że w czerwcu dało się zaobserwować przywracanie pracownikom bazowych wymiarów etatów. Ponadto coraz więcej firm wznawia rekrutacje. „Jednakże ze względu na przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii i wznawianie przyjęć, odnotowano niewielki wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 0,2 proc. w porównaniu z majem, kiedy to był widoczny spadek o 1,4 proc.” – poinformował GUS.
https://www.wnp.pl/finanse/w-czerwcu-zaobserwowano-przywracanie-wymiaru-etatow-pracownikow-sprzed-pandemii-gus,407318.html

Prank rosyjskich youtuberów zakończył się dymisją dwóch pracowników. Jak poinformowało MSZ, dwóch pracowników polskiej placówki przy ONZ w Nowym Jorku zostało odwołanych ze skutkiem natychmiastowym. Nie udzielono jednak bardziej szczegółowych informacji ze względu na charakter sprawy.
https://www.donald.pl/artykuly/p6G9Ft8G/dwie-dymisje-po-rozmowie-andrzeja-dudy-z-rosyjskim-youtuberem

Pandemia spowolniła nie tylko gospodarkę, ale i… produkcję nowego prawa. W Polsce tempo wprowadzania nowych przepisów spadło o 44%. W tym roku uchwalono 816 aktów prawnych (6 607 stron). W roku ubiegłym w analogicznym okresie mieliśmy już 11 772 strony maszynopisu.
https://300gospodarka.pl/news/wybory-i-pandemia-spowodowaly-spowolnienie-produkcji-nowych-przepisow-w-polsce-o-44
DOBRZE, ŻE SĄ PLUSY TEJ PANDEMII

We Francji spodziewają się rekordowej recesji. Premier Francji Jean Castex oznajmił wprost, że kraj czeka najgłębsza recesja, odkąd prowadzone są statystyki dotyczące finansów państwa. W najbliższym czasie Francja zamierza skupić się zwłaszcza na walce z bezrobociem, które staje się coraz poważniejszym problemem w kraju. Rząd zapowiedział już 100-miliardowy pakiet pomocowy.
https://300gospodarka.pl/news/francja-nowy-premier-oglasza-wprowadzenie-obowiazku-noszenia-masek-i-zapowiada-rekordowa-recesje

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close