PaństwoPolskaPrawoTransportWarszawa

Warszawa: Koniec audytu w Arrivie po wypadkach. Autobusy wracają na ulice miasta

Autobusy Arriva wracają na ulice

Kierowcy i autobusy firmy Arriva wracają na ulice Warszawy. będą wozić pasażerów warszawskiej komunikacji miejskiej. Zgodę wydał Zarząd Transportu Miejskiego po przeprowadzeniu audytu na zajezdniach Arrivy, który wypadł “pozytywnie”. Ponadto wszystkie przeprowadzone dotąd testy na obecność narkotyków wśród kierowców tej firmy dały wynik negatywny.

Firma Arriva jest w Warszawie jednym z podwykonawców Zarządu Transportu Miejskiego. Na podstawie podpisanego kontraktu z miastem, jej autobusy obsługują wybrane linie autobusowe komunikacji publicznej, zarówno te jeżdżące po stolicy, jak i wyjeżdżające za jej granice.

Warszawa zawiesiła umowę z Arrivą po tym, jak 7 lipca kierowca linii “181” wjechał w zaparkowane auta wzdłuż ulicy Klaudyny w dzielnicy Bielany. Okazało się, że prowadził pojazd po użyciu narkotyków. Do poważniejszego wypadku doszło jednak pod koniec czerwca, gdy kierowca linii “186”, również zatrudniony w Arrivie, spowodował wypadek na moście Grota-Roweckiego. Kierowany przez niego przegubowy autobus spadł z wiaduktu i zginęła wówczas jedna pasażerka, a około 20 innych zostało rannych. Po przeprowadzeniu testów u tego kierowcy okazało się, że kierował pod wpływem amfetaminy.

W piątek stołeczny ZTM poinformował, że autobusy Arrivy znów będą wozić pasażerów komunikacji miejskiej od soboty. Dotychczas zastępowały je wozy innych przewoźników, między innymi samorządowych Miejskich Zakładów Autobusowych.

Do wtorku, 14 lipca wśród pracowników Arrivy zostało wykonanych 489 testów na obecność substancji psychoaktywnych. Testy przeprowadzono wśród 457 z 564 zatrudnionych kierowców. Wszystkie dały wynik negatywny. Pozostałe osoby prowadzące pojazdy nie zostały przebadane z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Będą testy na narkotyki

ZTM dodało, że testy dla pozostałych kierowców Arrivy zostaną wykonane, gdy wrócą do pracy, ale przed tym, jak rozpoczną obowiązki służbowe. Miasto zapewniło, że żaden kierowca bez wykonanego testu nie wsiądzie za kierownicę miejskiego autobusu. Urzędnicy poinformowali ponadto, że Arriva nie zaniecha dalszego kontrolowania kierowców podczas rozpoczynania pracy, w jej trakcie na przystankach końcowych oraz po jej zakończeniu.

Testy będą wykonywane u co najmniej połowy zatrudnionych kierowców w ciągu kwartału, dzięki temu każdy z nich będzie poddany badaniom minimum dwa razy w roku.

Przekazano również, że 46 pracowników podwykonawcy wzięło udział w szkoleniach z zakresu substancji psychoaktywnych i ich wpływu na organizm człowieka.

Dyspozytorzy i inspektorzy nadzoru ruchu uczyli się rozpoznawać osoby pod wpływem narkotyków. Operator planuje także zorganizowanie wewnętrznej kampanii edukacyjnej na temat wpływu substancji psychoaktywnych na organizm człowieka. Pracownicy będą także uczeni, w jaki sposób rozpoznawać osoby pod wpływem narkotyków.

Miejska spółka przypomniała również, że trwają wspólne kontrole ZTM i Komendy Stołecznej Policji. Obie instytucje sprawdzają stan techniczny pojazdów komunikacji miejskiej oraz trzeźwość osób prowadzących pojazdy, a w uzasadnionych przypadkach przeprowadzane są testy na obecność narkotyków w ich organizmach.

W środę i czwartek było 40 takich kontroli – zarówno w autobusach jak i tramwajach. Nie stwierdzono nieprawidłowości.

Groźny wypadek autobusu w Warszawie. Czy to wina złego stanu mostu?

Źródło: Polsat News

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close