GospodarkaPaństwoPolskaPrzemysłTechnologieWarszawa

Wdrożenie produkcji grafenu pod lupą ABW!

ABW zatrzymała pięć osób. To byli członkowie spółki Skarbu Państwa odpowiedzialnej za wdrożenie produkcji grafenu – poinformowała w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr. Spółka nie zrealizowała zamierzonego celu – dodała.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała, że w śledztwie nadzorowanym przez Wydział do spraw Wojskowych ABW zatrzymała pięć osób. Byłych członków zarządu spółki działającej w branży nanotechnologii, której udziałowcami były spółki Skarbu Państwa.

Jak podała Mirosława Chyr, przedmiotem działalności spółki było doprowadzenie do skomercjalizowania wyników prac badawczych i naukowych. Związanych z produkcją i wykorzystaniem grafenu.

Prace te były realizowane przez państwowy instytut badawczy i w ramach ścisłej współpracy z tym instytutem miało dojść do opracowania technologii umożliwiających wdrożenie produkcji grafenu na skalę przemysłową. Spółka nie zrealizowała zamierzonego celu – poinformowała Chyr.

Dodała, że podejrzanym, jako osobom odpowiedzialnym za prowadzenie spraw majątkowych spółki, zarzucono popełnienie w okresie od 2013 do 2016 roku szeregu przestępstw związanych z zawieraniem niekorzystnych i sprzecznych z interesem spółki umów. “Na skutek zawartych umów spółce wyrządzono szkodę w łącznej wysokości sięgającej 2 miliony złotych” – wyjaśniła Chyr.

Zaznaczyła także, że zatrzymania miały miejsce na terenie województw mazowieckiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszukali adresy zamieszkania zatrzymanych, siedzib podmiotów gospodarczych. W wyniku tych czynności zabezpieczono sprzęt i obszerną dokumentację – podała Chyr.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktów oraz poręczeń majątkowych.

W postępowaniu prowadzi się czynności dowodowe dotyczące działalności spółki. Nie można wykluczyć, że ostateczna wartość strat poniesionych przez objętą postępowaniem spółkę sięgać będzie kilkudziesięciu milionów złotych – podkreśliła Chyr.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close