EnergetykaGospodarkaPaństwoPolskaPrzemysłZdrowie i medycyna

Śląskie kopalnie wylęgarnią koronawirusa! Prawie 7 tysięcy zarażonych

Prawie połowa wszystkich zakażeń na Śląsku przypada na 3 górnicze spółki – mowa o ponad 6600 osobach, które pracują w JSW, PGG i na kopalni Bobrek. W całym województwie zakażeń było prawie 14,5 tysiąca. Liczba zakażonych ciągle rośnie.

Województwo śląskie ciągle przoduje w liczbie osób zakażonych koronawirusem – zarówno jeśli chodzi o ogólną liczbę chorych, jaki i dzienny przyrost. Z danych Sanepidu wynika, że do tej pory na Śląsku wykryto 14 363 zakażenia. W całej Polsce jest ich nieco ponad 40 tysięcy. Ta symboliczna granica została przekroczona w niedzielny poranek, gdy ministerstwo zdrowia zaraportowało 358 nowych przypadków. 55 z nich odkryto w woj. śląskim.

Od piątku w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej potwierdzono 33 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Liczba pracowników firmy, którzy przechodzą lub przeszli zakażenie wzrosła o prawie sto – do liczby 2011 górników, z których 1868 (92,9 procenta) wyzdrowiało.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było najwięcej w górnictwie, od kilku dni liczba zarażonych górników nie rośnie i wynosi 4001. Wyzdrowiało 3680 osób. Nadal zakażonych jest 321 pracowników JSW, a 64 przebywa w kwarantannie.

Trzecią górniczą spółką z poważnym problemem koronawirusa jest Węglokoks. W należącej do niego kopalni Bobrek chorowało 590 górników – wszyscy są już zdrowi.

Kopalnie to “ogniska”

Minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że “najwięcej zakażeń jest z ogniska” koronawirusa.

Mocno chcę podkreślić: transmisji poziomej na Śląsku nie ma. Najwięcej zakażeń jest z ogniska, jakimi są zakłady pracy, czyli kopalnie – powiedział.

Minister zdrowia zapewnił, że 3 tygodnie postojowego w kopalniach pozwolą “odciąć transmisję” wzajemnego zarażania się przez górników. Jednocześnie górnicy z kopalń wyższego ryzyka będą stale badani.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close