Finanse i ubezpieczeniaGospodarkaHandelPaństwoPolskaTechnologieWarszawa

Allegro zadebiutuje na GPW we wrześniu?

Właściciele Allegro chcą, aby ich spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie już we wrześniu – informuje Reuters. Jeżeli plan się powiedzie, będziemy świadkami największego debiutu od lat.

W ubiegłym miesiącu Bloomberg poinformował, że fundusze kontrolujące Allegro rozważają wprowadzenie spółki na giełdę. Agencja Reuters precyzuje obecnie, że chodzi o Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, a sam debiut miałby odbyć się we wrześniu.

Zapadła decyzja o wprowadzeniu spółki jedynie na warszawską giełdę – podaje anonimowe źródło agencji. Tym samym nie wejdzie w życie jeden z pierwotnych planów, zakładających równoczesny debiut w Warszawie i Amsterdamie.

Jak informuje Reuters, właściciele Allegro chcą uzyskać ze sprzedaży części akcji od 2,3 do 3 miliardów dolarów. Przy obecnym kursie to od 9 do 11,7 miliarda złotych. W efekcie wycena całej spółki sięgnęłaby wówczas około 11 miliardów dolarów (43 miliardów złotych). Przy kapitalizacji na tym poziomie Allegro byłoby warte więcej niż obecny lider GPW, czyli CD Projekt (35,6 miliarda złotych).

Do tej pory największym debiutem polskiej spółki na GPW było pojawienie się na rynku w 2010 roku PZU. Spółka wówczas w ofercie sprzedała akcje warte 8 miliardów złotych. Z kolei w 2007 na GPW debiutowała austriacka Immoeast, której wartość oferty przekroczyła 10,7 miliarda złotych. Spółka opuściła polski rynek zaledwie 3 lata później.

W ostatnich latach panowała na GPW debiutowa zapaść. Ostatnia pojedyncza oferta przewyższająca 1 miliard złotych miała miejsce w 2017 roku (Play). Następnie ani jeden debiutant nie zdołał swą ofertą sforsować granicy 100 milionów złotych.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close