GospodarkaHandelNaukaPaństwoPolskaŚwiatZdrowie i medycyna

Ile będzie kosztowała szczepionka na koronawirusa? Znamy cenę!

Stany zamawiają szczepionkę

Pandemia koronawirusa nadal zbiera krwawe żniwo na całym świecie, a społeczeństwo wyczekuje szczepionki. Rząd USA podpisał już kontrakt z koncernami farmaceutycznymi Pfizer z USA i niemieckim BioNTech. Jak podała GW, chodzi o zakup 100 mln szczepionek przeciw koronawirusowi, a wartość transakcji to aż 1,95 mld dolarów, czyli niespełna 8 mld złotych!

To sugeruje już nam ile będzie ona kosztować. Za podwójną dawkę szczepionki najprawdopodobniej będzie trzeba zapłacić ok. 39 dolarów, czyli nieco mniej niż 160 złotych. W Stanach Zjednoczonych to cena porównywalna z kosztem szczepienia przeciw grypie.

Przelew za zakupione szczepionki na koronawirusa zostanie sfinalizowany, gdy zostaną przeprowadzone na szeroką skalę testy kliniczne, które dowiodą, że produkt jest bezpieczny i skuteczny. BioNTech musi sam pokryć koszty opracowania szczepionki, a to wydatek rzędu miliarda dolarów.

Natomiast Geoffrey Porges z firmy analitycznej SVB Leerink powiedział w rozmowie z dziennikarzami z agencji Reuters, że przy cenie 40 dolarów za szczepionkę, marża brutto koncernów Pfizer i BioNTech może wynieść 60-80%. Marża brutto producenta szczepionki nie obejmuje jednak wydatków na jej opracowanie.

Szczepionka oksfordzka

Kilka dni temu okazało się, że również naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Anglii prowadzą zaawansowane badania nad tworzoną przez nich szczepionką na koronawirusa. Jak twierdzą, wyniki ich pracy są jak dotąd bardzo obiecujące, a wytworzona przez Brytyjczyków szczepionka jest bezpieczna dla zdrowia i skuteczna – wywołuje powstawanie przeciwciał w organizmie.

Prace postępują w niespotykanym dotąd tempie, a szczepionka o nazwie ChAdOx1 nCoV-19 została już podana 1 077 osobom. Co ważne, u wszystkich osób szczepionka wywołała reakcję odpornościową organizmu – powstały zarówno przeciwciała, jak i białe krwinki, które mają działanie neutralizujące koronawirusa. Wielka Brytania zamówiła już 100 mln dawek szczepionki oksfordzkiej, jednak w jej przypadku nie możemy oszacować ewentualnej ceny.

Którą szczepionkę wybierze polski rząd? O ile w ogóle którąś zamówi? Tego jeszcze nie wiemy. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie nieciekawe wydarzenia z przepłaconymi maseczkami czy też respiratorami, możemy przypuszczać, że raczej tanio nie będzie.

Źródło: GW, Reuters

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close