BankowośćPaństwoPolska

Polacy szturmowali bankomaty podczas szczytu pandemii!

Mieliśmy run na bankomat – powiedział w Sejmie prezes NBP Adam Glapiński. Dane o gotówce w obiegu budzą w 2020 roku szczególne emocje.

W marcu stwierdziliśmy ogromny wzrost zapotrzebowania uczestników rynku na gotówkę. Mieliśmy run na bankomaty, na okienka bankowe. Popyt na pieniądz materialny wzrósł o 24 procent. Zaspokoiliśmy ten popyt – powiedział Adam Glapiński prezentując sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego.

W szczególności był popyt na banknoty 100 i 200 złotowe. Ze względu na ich okresowy brak, w pewnym momencie zaczęliśmy wprowadzać banknot 500 zł – dodał Glapiński.

Mowa oczywiście nie o samym wprowadzeniu pięćsetek do obiegu (to stało się w 2017 roku), lecz o zwiększenie jego dostępności. Na przykład poprzez wprowadzenie ich do bankomatów, kas banków oraz Poczty Polskiej.

Polski bank centralny nie opublikował wciąż szczegółowych danych o strukturze obiegu banknotów i monet w pierwszym kwartale – powinny ukazać się w najbliższych dniach. Jednak już z raportu za I kwartał wynika, że mieliśmy do czynienia z największym przyrostem gotówki w obiegu od 2008 roku. Równolegle NBP informował również, że polskie banknoty są wycofywane z obiegu najwolniej w historii (po 413 dniach).

Źródło: bankier.pl 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close