GospodarkaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPolskaTransport

Przekop Mierzei: Złoża bursztynu mają kilka ton! Nie, chyba nie da się tak sfinansować przekopu…

Złoża bursztynu większe niż przewidywano

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki przekazał, że złoża bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej wynoszą 6,9 tony. Małecki wyjaśniał w Sejmie, że dane o wielkości złoża oszacowano na podstawie badań geologicznych związanych z przekopem Mierzei Wiślanej.

Dodał również, że prace podczas przekopu nie naruszyły złoża i nie ma doniesień o nielegalnym wydobyciu bursztynu. Dlatego, według wiceministra, na razie nie ma powodów, by w sprawę włączył się nadzór górniczy. Zaznaczył jednak, że zwrócił się do nadzoru górniczego o zbadanie sprawy.

Warto dodać, że resort gospodarki morskiej jeszcze w lipcu szacował, że złoża na terenie przekopu wynoszą 1,4 tony, czyli prawie 5 razy mniej. Nowe doniesienia Małeckiego spotkały się z krytyką ze strony Marka Rutka, który uznał je za niekompletne. Poseł Lewicy zakwestionował między innymi wycenę resortu gospodarki morskiej.

Resort gospodarki morskiej szacuje bowiem wartość złoża bursztynu na przekopie na 1,4 mln zł, a do obliczeń zastosowano szacunkowy przelicznik 1 tysiąca złotych za kilogram. Problem w tym, że po pierwsze, szacunki dotyczą poprzedniej oszacowanej wielkości złoża, a po drugie, cena kilograma bursztynu jest jednak znacznie wyższa i wynosi nawet kilka tysięcy euro. Jak zaznaczył poseł Lewicy:

Cena bursztynu przekracza cenę srebra i może sięgać 20 tys. zł za kilogram.

Rutka podważył też zapewnienia, że nie udało się jeszcze dotrzeć do złoża. Jak twierdzi, z danych resortu gospodarki morskiej wynika bowiem, że prace na przekopie są już zaawansowane w 50%. Chciał też wiedzieć, kto ma czerpać zyski z eksploatacji złoża. W czwartek resort naprostował wypowiedź wiceministra.

Informujemy, że na terenie budowy przekopu Mierzei Wiślanej znajdują się dwa złoża bursztynu: 900 kg i 500 kg. Przy czym tylko jedno z nich nadaje się do wydobycia. Wartość 6,9 tony to ilość bursztynu, która znajduje się na całej Mierzei Wiślanej, nie zaś na terenie samej budowy.

Źródło: Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close