GospodarkaPaństwoPolitykaPolska

Poczta Polska zgubiła… wszystkie akcje swojego właściciela. “Rysa wizerunkowa”

Poczta Polska gubi ważny dokument

Po zmianach na stanowisku prezesa i wybraniu byłego członka MON oraz osławionych wyborach, które się nie odbyły, Poczta Polska znowu jest na ustach wszystkich. Tym razem spółka poinformowała, że “utraciła”, czyli w sumie zgubiła, odcinek zbiorowy akcji, który w depozycie złożył Skarb Państwa.

Ten odcinek był fizycznym potwierdzeniem prawa własności państwa do wszystkich akcji spółki. Jako pierwszy o sprawie poinformował portal prawainwestora.pl.

Działając na podstawie § 8a ust. 3 Statutu Spółki Akcyjnej Poczta Polska z siedzibą w Warszawie (“Spółka”), Zarząd Spółki niniejszym informuje, iż powziął informację o utraceniu odcinka zbiorowego akcji, inkorporującego wszystkie akcje w kapitale zakładowym Spółki należące do Skarbu Państwa, jedynego akcjonariusza Spółki, o numerach A 00000000001 – A 00077414000 (“Odcinek Zbiorowy Akcji”).

Zgubiony dokument dotyczył akcji imiennych, co chociaż ratuje spółkę przed sytuacją, w której nie byłoby fizycznego dowodu na to, iż to państwo jest jej właścicielem. Pozostał bowiem wpis w księdze akcyjnej.

Poczta Polska, jak zauważa prawainwestora.pl, nie poinformowała, kiedy zorientowała się, że dokument zaginął, ale zmiany w statucie spółki umożliwiające umorzenie odcinka akcji, zostały zatwierdzone przez Walne Zgromadzenie 14 maja tego roku, a opublikowano je 22 czerwca.

Poczta Polska wyjaśnia

Biuro prasowe spółki w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes wyjaśniło, że Poczta Polska stwierdziła utratę dokumentu już w lipcu 2018 roku, a “zlecenie kontroli w tej sprawie było jedną z pierwszych decyzji obecnego prezesa zarządu Poczty Polskiej S.A.”.

W toku kontroli ustalono miedzy innymi, że przedmiotowy odcinek został złożony w depozycie Spółki, w sejfie prezesa zarządu Poczty Polskiej S.A. Czynności kontrolne nie doprowadziły jednak do wyjaśnienia sprawy, która dotyczy okresu 2010-2018, a osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie i należyte przechowywane tego dokumentu już nie pracują w Poczcie Polskiej S.A.

Michał Masłowski, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych przyznał, że jest zdziwiony, że dokument, który należy do Skarbu Państwa nie leży w jakimś depozycie na przykład Ministerstwie Aktywów Państwowych, tylko w spółce. Ba, “zbiorowe odcinki akcji” uznaje za relikt przeszłości, który powinien był być zdematerializowany i przechowywany w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.

Paweł Biedrzycki, założyciel i redaktor naczelny serwisu StrefaInwestorow.pl, podkreśla, że sytuacja nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji formalnych oprócz rysy wizerunkowej. Podobnego zdania jest Michał Masłowski.

Myślę, że to bardzo duża wpadka. Oprócz tego, że zgubiono jeden z najważniejszych dokumentów korporacyjnych w spółce, to pokazuje to jaki bałagan Poczta Polska może mieć w swoich wszystkich dokumentach.

Źródło: Business Insider, TVN24 Biznes

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close