PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Migranci, złe banki i koronawirus, czyli witamy w 2020 roku

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Koronakryzys grozi upadkiem wielu centrów handlowych w Niemczech, informują Filary Biznesu. Zamknięta jest część domów towarowych i butików. Władze komunalne gorączkowo poszukują wyjścia z sytuacji.  W tej chwili najwięcej mówi się o planach zamknięcia 50, albo nawet więcej, domów towarowych należących do sieci Galeria Karstadt Kaufhof. Ale to tylko czubek góry lodowej. Niemiecki Związek Handlu Detalicznego (HDE) ostrzega, że koronakryzys może doprowadzić do zamknięcia około 50 tys. placówek sklepowych w całym kraju.
https://filarybiznesu.pl/niemcy-koronakryzys-zabija-handel-w-miastach/a5218
NIEŹLE JAK NA WIRUSA, KTÓRY NIE ISTNIEJE

Kolejne łodzie z migrantami docierają na włoską wyspę Lampedusa, gdzie panuje kryzysowa sytuacja w przepełnionym punkcie rejestracji. W nocy z niedzieli na poniedziałek grupa mieszkańców wyspy zablokowała drogę domagając się pilnej ewakuacji przybyszów. W ostatnich godzinach na Lampedusę przypłynęły dwie łodzie z ponad 20 Tunezyjczykami. Na brzegu zatrzymali ich funkcjonariusze Gwardii Finansowej, którzy eskortowali ich następnie do punktu, czyli tzw. hot spotu, gdzie procedurze rejestracji poddano w weekend ponad 900 migrantów. Jest tam miejsce dla 95 osób.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/27/wlochy-nasila-sie-kryzys-imigracyjny/
A CO JEŚLI 2020 DOPIERO SIĘ ROZKRĘCA?

Klienci kolejnych 173 banków spółdzielczych mogą już szybko i wygodnie zakładać online profil zaufany, a tym samym dołączyć do niemal 7,5 mln Polaków, którzy już go mają, podaje Polskie Radio. Profil zaufany przydaje się coraz częściej, można dzięki niemu załatwić wiele spraw urzędowych, a teraz jest potrzebny, by odebrać bon turystyczny. Integracja banków spółdzielczych z węzłem krajowym rozpoczęła się na początku lipca. W pierwszym etapie dołączyliśmy 15 banków.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2556035,Profil-zaufany-–-coraz-bardziej-przydatne-narzedzie-Teraz-takze-z-bankiem-spoldzielczym
MNIEJ WIZYT W URZĘDZIE TO ZAWSZE PLUS

Brazylijskie związki zawodowe pracowników ochrony zdrowia, zrzeszające ponad milion członków, oskarżyły prezydenta Jaira Bolsonaro, o popełnienie „zbrodni przeciwko ludzkości” poprzez lekceważenie klęski, jaką stanowi pandemia koronawirusa – informuje Polsat News. Skargę skierowano do MTK. Związki, zrzeszone w centrali Unisaude, skierowały skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze nazajutrz po tym, gdy brazylijskie władze stanowe ogłosiły najnowsze dane dotyczące pandemii. Wynikało z nich, że w ubiegłym tygodniu Brazylia jako kraj najsilniej po USA zaatakowany przez koronawirusa przeżyła najgorsze siedem dni pandemii: choroba zaatakowała od 18 do 25 lipca włącznie 51 147 osób; zmarło 1 211 chorych na Covid-19.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-07-27/prezydent-brazylii-oskarzany-o-zbrodnie-przeciw-ludzkosci/?ref=kafle
CIEKAWE CO BĘDZIE NA JESIENI…

Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem w Katalonii spowodował podjęcie nowych środków ochronnych przez lokalne władze, podaje RMF 24. Na 15 dni zamknięto dyskoteki w całym regionie oraz wprowadzono ograniczenia w działalności kawiarni i restauracji. Kataloński rząd zdecydował także o zamknięciu wszystkich nocnych klubów tanecznych i rozrywkowych, zabronił organizowania spektakli muzycznych na scenach oraz do godz 24.00 ograniczył działalność sal bingo i kasyn w całej Katalonii.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-krytyczna-sytuacja-epidemiczna-w-katalonii-region-zamyka-klu,nId,4631472
CIEKAWE CO BĘDZIE NA JESIENI… X2

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Filary Biznesu inforumją, że agencja mediowa Zenith prognozuje, że polski rynek reklamowy może spaść może od 7,3 proc. do 14 proc. Najłagodniej kryzys obejdzie się z mediami cyfrowymi, a największe spadki w ujęciu procentowym odnotują prasa, kino i outdoor. Zenith podał, że wartość polskiego rynku reklamy po pierwszym kwartale 2020 roku szacowana była na 2,1 mld zł, co oznaczało wzrost wartości o 0,5 proc. w ujęciu rok do roku.
https://filarybiznesu.pl/skurczy-sie-polski-rynek-reklamowy-w-kogo-kryzys-uderzy-najmocniej/a5217
PRASA I KINO ZNÓW DOSTANIE PO TYŁKU, XXI WIEK, MOŻE TRZEBA SIĘ PRZYZWYCZAIĆ

Ponad 1,4 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego zgłosiło się, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, do programu Polski Bon Turystyczny, informuje Polskie Radio. ZUS przypomina, że od piątku można korzystać z całodobowej infolinii (22 11 22 111), na której udzielane są informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać na adres e-mail bon@zus.pl.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2556017,Bon-turystyczny-ZUS-juz-ponad-tysiac-zgloszen-do-bazy-miejsc-noclegowych-i-instytucji

Jak podaje Gazeta.pl, Elon Musk ponownie ostrzegł przed sztuczną inteligencją, którą dziś „powinniśmy się martwić”. Jego zdaniem zagrożenie, jakie niesie AI, jest większe niż w przypadku broni jądrowej, a najbardziej bagatelizują je ludzie inteligentni. Jak donosi z kolei Independent, Elon Musk przyznał ostatnio w wywiadzie dla „The New York Times”, że sztuczna inteligencja powinna stać się mądrzejsza od ludzi już za ok. 5 lat. Musk już w poprzednich latach przestrzegał przed niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji. W 2018 roku przyznał, że jego zdaniem AI może być groźniejsze od broni jądrowej.
https://next.gazeta.pl/next/7,151243,26163579,elon-musk-ostrzega-przed-sztuczna-inteligencja-ma-byc-gorsza.html
JAK ELON TAK MÓWI, TO COŚ MOŻE BYĆ NA RZECZY

Sieć piątej generacji z punktu widzenia telekomunikacji nie jest niczym rewolucyjnym. Niestety również nasze społeczeństwo stało się ofiarą dezinformacji na temat sieci 5G – mówi Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji podczas rozmowy z „Rzeczpospolitą”. „Sama sieć piątej generacji z punktu widzenia telekomunikacji nie jest niczym rewolucyjnym. Oczywiście zapewnia bardzo dobre parametry. Lepsze niż wcześniejsze generacje sieci, z których cały czas korzystamy. To zwykły krok do przodu jeśli idzie o wykorzystanie dostępnych rozwiązań. Natomiast społeczeństwo spotyka się z narracją, że sieć piątej generacji to coś absolutnie nowego, że są to jakieś nowe zjawiska fizyczne, nowe pole elektromagnetyczne, które jest silniejsze, że to fale dotychczas niewykorzystywane”.
https://cyfrowa.rp.pl/opinie/50714-wanda-buk-walka-z-fake-newsami-o-5g-jest-trudna?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect
A MASZTY PŁONĄ…

Jak w kardiogramie – tak wygląda wykres pokazujący kondycję handlu w krajach Unii Europejskiej w okresie marca, kwietnia i maja, pisze Wprost Biznes. Podczas gdy na przestrzeni 9 poprzedzających miesięcy wykres pokazywał praktycznie poziomą linię ciągłą z nieznacznymi odchyleniami, tak w efekcie lockdownu widać na nim duże załamanie, ale, co cieszy, także i odbicie.
https://biznes.wprost.pl/handel/10347860/eurostat-jest-duze-odbicie-w-handlu.html
POMALUTKU DO PRZODU

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

PSL i Kukiz ’15 chcą sprzedaży piwa przez internet, ale PiS kręci nosem. Autorzy projektu proponują, żeby umożliwić przedsiębiorcom sprzedaż alkoholu przez internet. Skorzystać z tej możliwości mogłyby jednak tylko firmy, które posiadają już aktualne zezwolenie na sprzedaż alkoholu, „w tym podmioty, których działalność polega na dostarczaniu żywności na imprezy zamknięte organizowane w czasie i miejscu wyznaczonym przez klienta, na podstawie umowy zawieranej na odległość.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/27/psl-i-kukiz-15-chca-sprzedazy-piwa-przez-internet-ale-pis-kreci-nosem/

Gazeta.pl informuje, że Jacek Sasin jedzie na Śląsk. Będzie rozmawiać o górnictwie. Związkowcy nie wykluczają strajku. Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, ma we wtorek spotkać się ze związkowcami i omówić sytuację w górnictwie. Według nieoficjalnych doniesień, minister ma przedstawić plan likwidacji niektórych kopalń. Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, określił koncepcję jako „irracjonalną i kompletnie nieakceptowalną”.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26164081,jacek-sasin-jedzie-na-slask-bedzie-rozmawiac-o-gornictwie.html
LATA MIJAJĄ, A RZĄD DALEJ NIE MOŻE DOGADAĆ SIĘ Z GÓRNIKAMI

Banki nie płacą odsetek, klienci likwidują lokaty, ostrzega „Rzeczpospolita”. Ze względu na spadek oprocentowania od lutego ubyło równe 40 mld zł z lokat klientów prywatnych i na koniec czerwca było na nich 250 mld zł. Jednocześnie mocno przybywa depozytów bieżących, głównie nieoprocentowanych, więc udział tych bieżących w łącznych depozytach sektora bankowego rośnie i w czerwcu sięgnął rekordowych 71 proc. (jeszcze pięć lat temu było to tylko 49 proc.).
https://www.rp.pl/Banki/307279920-Banki-nie-placa-odsetek-klienci-likwiduja-lokaty.html
ACH TE BANKI

Dane pochodzące z projektu POLNTA realizowanego przez SGH pokazują, że przez pierwsze 24 lata naszego życia dostajemy od naszych rodziców i państwa znacznie więcej niż wypracowujemy. Co ciekawe, dysproporcja jest bardzo duża w przypadku kobiet i mężczyzn, podaje Obserwator Gospodarczy. Według przytoczonego badania do 24. roku życia otrzymujemy średnio od naszych rodziców i od państwa 450 tys. zł więcej niż sami przekazujemy. Mowa jest w tym kontekście o wszelkiego rodzaju usługach jak edukacja, ochrona zdrowia, ale także po prostu wychowanie. Spłacać zaczynamy nasz dług po 24. roku życia, czyli w momencie gdy wchodzimy na rynek pracy i zaczynamy płacić podatki.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1428-kobiety-sa-zdecydowanym-beneficjentem-systemu-w-przeciwienstwie-do-mezczyzn

Zarobki, emerytura, majątek – to wszystko sprawdzą urzędnicy prowadzący spis rolników. Spis jest obowiązkowy i potrwa trzy miesiące – informuje Money.pl. Powszechny spis rolny zaczyna się za miesiąc. Urzędnicy będą kontrolować wszystkie gospodarstwa prowadzone przez spółdzielnie, spółki, jak i indywidualnych rolników.
https://www.money.pl/gospodarka/spis-rolny-urzednicy-sprawdza-majatki-i-zarobki-rolnikow-6536866932369537a.html
ROLNICY PEWNIE JUŻ SIĘ CIESZĄ NA WIZYTY URZĘDNIKÓW

Dolar amerykański traci nieustannie na wartości. Powodem napięte relacje z Chinami oraz panoszący się koronawirus. Tymczasem złotówka dalej się umacnia.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close