PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: W tych miastach najmniej zapłacisz za wynajem mieszkania, Polacy odczuwają skutki pandemii

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Filary Biznesu piszą dziś o najbardziej deficytowych zawodach na naszym rynku. Aż 31 deficytowych zawodów wymieniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w raporcie „Barometr zawodów 2020”. Dokument pokazuje te profesje, na które w poszczególnych regionach Polski jest duże zapotrzebowanie, lecz brakuje osób, które mogłyby w nich pracować. Są to m.in. zawody z branży budowlanej, usługowej i medycznej. Zdaniem ekspertów Personnel Service, pandemia COVID-19 przyczyniła się do pogłębienia luki kadrowej w niektórych sektorach. Przykładem są małe i średnie firmy budowlane, w których brakuje rąk do pracy z powodu odpływu pracowników z Ukrainy i Białorusi.
https://filarybiznesu.pl/najbardziej-deficytowe-zawody-na-polskim-rynku-pracy/a5233
DZIWNYM TRAFEM NA LIŚCIE ZNÓW NIE MA KULTUROZNAWSTWA I GENDER STUDIES

Izera – tak będzie się nazywać zaprezentowana dziś przez ElectroMobility Poland polska marka samochodów elektrycznych. Na scenę podczas pokazu wjechały dwa gotowe prototypy – hatchback i SUV. Nazwa „Izera” nawiązuje do Gór Izerskich, a logotyp inspirowany jest kompasem. Hasłem polskiej marki to „Milion powodów, by jechać dalej”. Nazwę zachwala Paweł Tomaszek, dyrektor biura komunikacji i rozwoju biznesu ElectroMobility Poland.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/28/izera-zaprezentowana-tak-bedzie-wygladac-polski-samochod-elektryczny/
TESLA JUŻ CZUJE ODDECH NA PLECHACH

Koszt Tarczy Finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie ok. 61 mld zł, pisze Polskie Radio. Prezes PFR przypomniał, że wnioski o wsparcie z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP można składać jeszcze tylko do 31 lipca. Wskazał też, że biorąc pod uwagę uruchomioną do tej pory pomoc dla małych i średnich firm (59,2 mld zł), cały koszt programu powinien wynieść ok. 61 mld zł, co oznacza, że będzie on niższy – o ok. 15 mld zł – niż zakładano.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2556666,Tarcza-finansowa-ochroni-okolo-350-tys-firm-Wiemy-ile-wyniesie-jej-koszt

Jak podaje Gazeta.pl, Auchan zamyka kolejne markety z powodu nierentowności. Będą zwolnienia grupowe. Sieć Auchan poinformowała o planowanym zamknięciu marketów w Lublinie oraz Grudziądzu. Nierentowne sklepy zakończą działalność 27 września 2020 roku. Jak wyjaśniono w komunikacie prasowym, przyczyną zamknięcia sklepów stała się ich “niewystarczająca rentowność wynikająca z niskich obrotów i niekorzystnych warunków najmu. Osiągnięcie trwałej rentowności obu placówek, pomimo wysiłków ich zespołów, okazało się niemożliwe”.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26166948,auchan-zamyka-kolejne-markety-z-powodu-nierentownosci-beda.html
WSPÓŁCZUJEMY, OBY UDAŁO SIĘ ODBIĆ

Zarząd spółki i Ministerstwo Aktywów Państwowych nawet nie przedstawiły przygotowanych założeń. Związkowcy pogrozili i program trafił do kosza, pisze na swoich łamach „Rzeczpospolita”. Albo zamknięcie jeszcze w tym roku nierentownych kopalń oraz obniżenie płac górników, albo upadłość likwidacyjna całej spółki – taką alternatywę miał wczoraj w Katowicach przedstawić górniczym związkom zawodowym zarząd Polskiej Grupy Górniczej. Do spotkania w katowickim urzędzie wojewódzkim co prawda doszło, ale zakończyło się ono kompletnym fiaskiem.
https://www.rp.pl/Wegiel/307289909-Zwiazki-odrzucaja-plan-restrukturyzacji-PGG.html
ACH CI GÓRNICY

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Bydgoszcz, Białystok, Łódź i Poznań to najtańsze z największych polskich miast pod względem kosztów wynajmu, piszą Filary Biznesu. Za jeden z najpopularniejszych formatów, czyli kawalerkę, o wielkości 21-30 mkw., trzeba zapłacić miesięcznie ok. 1,2 tys. zł – wskazują dane CBRE za maj 2020 r. Na te miasta zwrócić uwagę powinni także poszukujący dwupokojowego lokum, o wielkości 41-50 mkw., które kosztuje ok. 1,4 tys. zł w Bydgoszczy i Białymstoku oraz niewiele ponad 1,7 tys. zł w Łodzi i Poznaniu. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie za miesiąc wynajmu kawalerki trzeba zapłacić ok. 1,9 tys. zł, a za dwupokojowe mieszkanie 2,7 tys. zł.
https://filarybiznesu.pl/jest-szansa-na-nizsze-ceny-wynajmu-mieszkan-gdzie-najtaniej/a5230
I WYNAJMIJ COŚ ZA MINIMALNĄ

W świetle różnych statystyk w Polsce nadal brakuje około 1 miliona mieszkań – mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Robert Nowicki. Zapowiedział rządowe wsparcie budowy większej liczby mieszkań dla osób o niższych i średnich dochodach. – Musimy adresować swój program do osób, które nie mają zdolności kredytowej, czyli do 40 procent Polaków – zaznaczył gość radiowej Jedynki.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2556647,Budownictwo-komunalne-i-spoleczne-z-wiekszym-wsparciem-Zobacz-nowe-propozycje-rzadu
JAK RZĄD SIĘ ZA COŚ BIERZE, TO…

Centrum Informacyjne Rządu pisze o wzroście płacy minimalnej. Zaproponowano, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniosło 2 800 zł. Oznacza to wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w tym roku (2 600 zł). W rezultacie w 2021 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2021 r.
https://www.gov.pl/web/premier/propozycje-wysokosci-minimalnego-wynagrodzenia-za-prace-oraz-wysokosci-minimalnej-stawki-godzinowej-w-2021-r
INFLACJA MÓWI RADOSNE: „DZIEŃ DOBRY”

Jak podaje Wprost Biznes, szefowie czterech gigantów – Google’a, Apple’a, Facebooka i Amazona – staną dziś przed Kongresem. Kiedy Bill Gates stanął przed Kongresem 22 lata temu, aby odpowiedzieć na zarzuty, że Microsoft wypiera swoją konkurencję, powiedział coś, co stało się od tamtego czasu standardową odpowiedzią ludzi z Doliny Krzemowej. Jak będzie teraz? Microsoft i jego współpracownicy, argumentował Gates, stworzyli olśniewające nowe produkty po przystępnych cenach; stworzył więcej miejsc pracy i możliwości gospodarczych niż jakikolwiek sektor gospodarki; i uczynił Stany Zjednoczone liderem innowacji. Jednak pomimo zeznań Gatesa, Microsoft stanął w obliczu masowego pozwu antymonopolowego ze strony rządu USA, przełomowej sprawy, która od lat stanowi punkt odniesienia w sprawach nowych technologii.
https://biznes.wprost.pl/technologie/10348464/szefowie-czterech-gigantow-googlea-applea-facebooka-i-amazona-stana-dzis-przed-kongresem.html
RZĄD VS KAPITALIZM, CZEKAMY NA WYNIK TEGO STARCIA

Gazeta.pl informuje, że czołowi politycy Zjednoczonej Prawicy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń majątkowych. Wśród nich jest Jadwiga Emilewicz, ministra rozwoju i wicepremierka. Sejmowa komisja, która wymierza za tego typu przewinienia kary, okazała się łagodna. Trzej ważni politycy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń majątkowych. Jadwiga Emilewicz, wicepremierka i ministra rozwoju, Michał Woś, szef resortu środowiska oraz Kamil Bortniczuk, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, kary jednak nie poniosą. Podobnie jak inny spóźnialski – Robert Winnicki z Konfederacji.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26166928,emilewicz-wos-bortniczuk-zlozyli-oswiadczenia-majatkowe-po.html
A SPRÓBUJ TY SIĘ SPÓŹNIĆ Z OPŁATAMI, PODATNIKU

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

Od przyszłego roku młode firmy, które po półrocznym okresie zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne zaczynają odprowadzać składki zapłacą więcej do ZUS. To pokłosie zapowiedzianej dziś przez rząd podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku. Suma składek płaconych miesięcznie przez młodych przedsiębiorców na preferencyjnych warunkach wzrośnie w 2021 roku o 32 złote.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/28/mlode-firmy-zaplaca-w-2021-roku-wyzsze-skladki-na-zus/
ACH TEN CZAS POWYBORCZY

„Rzeczpospolita” pisze o sytuacji Polaków w trakcie pandemii. Połowa Polaków więcej wydaje na żywność, a 44 proc. zauważa wzrost kosztów utrzymania mieszkania. Prawie 60 proc. badanych nie planuje wyjazdów w wakacje. Nastroje gospodarstw domowych nie są najlepsze. Choć w lipcu aż 58 proc. z nas deklaruje, że mimo pandemii daje sobie radę finansowo, a 15 proc. twierdzi wręcz, że żyje dostatnio, to niemal co czwarty Polak ma trudności.
https://www.rp.pl/Gospodarka/307289906-Slabe-nastroje-w-polskich-domach-Przez-pandemie.html
SPOKO, PODWYŻKA MINIMALNEJ JUŻ NADCHODZI

Cena paliwa się zmienia, zwłaszcza w tym roku. Ile paliwa kupi się za średnią pensję w Polsce i na świecie? Jak informuje Wprost Biznes, z uwagi na niestabilność cen na rynku paliw, podobnie jak rok temu, zebrano dane o cenach benzyny w pierwszej połowie roku. Z 42 branych pod uwagę państw Europy, w 39 ceny benzyny w pierwszym półroczu 2020 roku średnio były niższe niż w 2019 roku. Największe spadki odnotowano w Bośni i Hercegowinie (−17,8 proc.), Ukrainie (−15,4 proc.) i Rumunii (−14 proc.). W Polsce spadek cen benzyny wyniósł 10,2 proc. (11. miejsce). Nieco mniejszych obniżek doświadczyli konsumenci na Słowacji (−9,2 proc.), w Czechach (−8,7 proc.), w Niemczech (−8,1 proc.) i na Litwie (−7,5 proc.). Co ciekawe, w Rosji cena względem roku ubiegłego nieznacznie wzrosła (o 0,8 proc.), z kolei na Białorusi benzyna podrożała aż o 12,4 proc.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10348432/ile-paliwa-kupi-sie-za-srednia-pensje-w-polsce-i-na-swiecie.html

Obserwator Gospodarczy pisze dziś o PKP IC. PKP Intercity odebrało 83 wagony, które dla przewoźnika zmodernizowała bydgoska PESA. Tym samym zrealizowana została podstawowa, warta blisko 312 mln zł brutto część umowy. Wagony już w sierpniu wyjadą na trasy – podaje PKP Intercity. Kontrakt na modernizację 83 wagonów typu 111A-20 PKP Intercity podpisało z Konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakładów Napraw Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” w kwietniu 2018 roku. Jego wartość wyniosła niemal 312 mln zł brutto. Przewoźnik wykorzystał zawarte w umowie prawo opcji i w listopadzie 2018 roku rozszerzył kontrakt o modernizację kolejnych 42 wagonów.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/28-mosty/1430-flota-pkp-ic-powieksza-sie-o-83-zmodernizowane-wagony
JEŚLI DZIĘKI TEMU BĘDĄ PRZYJEŻDŻAĆ NA CZAS, TO SUPER

Z kolei Niemcy rozważają wprowadzenie w całej Unii Europejskiej opłat za korzystanie z autostrad. Jak podaje Reuters, nasz zachodni sąsiad już pracuje nad takim projektem. Dochód  z opłat zostałby przeznaczony na cele związane z ratowaniem klimatu.
https://www.reuters.com/article/us-eu-germany-toll-exclusive/exclusive-germany-wants-to-introduce-car-toll-across-eu-document-idUSKCN24N10G

Za oknami skwar, radzimy znaleźć sobie jakieś chłodne miejsce na przetrwanie upałów. Tymczasem główne waluty odrabiają straty – frank poszedł mocno do góry.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close