PaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Ryszard Czarnecki wyłudził pieniądze z PE? OLAF zawiadamia polską prokuraturę!

Kłopoty europosła

Jak informuje portal OKO.press, Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) skierował do polskiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez europosła Ryszarda Czarneckiego z PiS. Według śledczych UE, zasiadający w PE od 16 lat Czarnecki pobierał nienależne zwroty kosztów podróży służbowych i diety.

Dochodzenie w sprawie „nieprawidłowości dotyczących zwrotu kosztów podróży i wypłat diet dziennych” unijni śledczy zakończyli ponad rok temu. Zgodnie z obwiązującymi procedurami, jeśli OLAF zgromadzi informacje i dowody świadczące o możliwości popełnienia przestępstwa przez obywatela któregoś z państw UE, to przekazuje ustalenia i zalecenia prokuraturze w jego kraju. I tak też zrobiono w tym przypadku.

Raport dotyczący kosztów podróży Czarneckiego OLAF przekazał polskiej Prokuraturze Krajowej już w maju 2019 roku. „OLAF zalecił także Parlamentowi Europejskiemu odzyskanie nienależnie wydanych kwot”. Portal ustalił, że sprawa trafiła do prokuratury w Zamościu. Dziennikarze zapytali prokuraturę, czy wszczęła śledztwo w sprawie Ryszarda Czarneckiego i na jakim jest ono etapie.

Rzecznik prasowy zamojskiej prokuratury, Artur Szykuła, potwierdził, że prowadzone jest postępowanie “w sprawie doprowadzenia Parlamentu Europejskiego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, przy składaniu wniosków o zwrot kosztów podróży służbowych przez jednego z europosłów”. Za to przestępstwo grozi do 8 lat więzienia. Nie udzielono informacji o jaką kwotę chodzi.

Europoseł żyje jak pączek w maśle

Politycy zasiadający w Parlamencie Europejskim mogą liczyć na zwrot kosztów podróży do miejsc, w których odbywają się posiedzenia Parlamentu i jego komisji – do wysokości ceny biletu lotniczego w klasie biznes, ceny biletu kolejowego I klasy lub do 0,53 euro za km w przypadku podróży samochodem. Otrzymują także zwrot kosztów podróży i zakwaterowania w związku z wykonywaniem obowiązków europosła na terenie kraju, w którym został wybrany i poza nim. Może być to kwota wynosząca maksymalnie 4.503 euro rocznie.

Europosłom przysługują także diety na wyżywienie, hotele i ryczałt na wynajem biura. Parlament zapewnia europosłom wyposażone biura w Brukseli i Strasburgu, udostępnia im samochody służbowe i opłaca osobistych asystentów. Koszty te nie mogą przekroczyć 25 442 euro miesięcznie. Politycy zasiadający w Parlamencie Europejskim mogą liczyć również na wynagrodzenia w wysokości 8 933 euro miesięcznie.

Ryszard Czarnecki jest europosłem od 16 lat. Portal wskazuje, że dzięki posadzie europosła zarobił już kilka milionów złotych. W zeszłym roku jego majątek był szacowany na ponad 5 mln złotych. Dzięki posadzie europosła Czarnecki w 2026 roku otrzyma także pokaźną emeryturę, która może wynieść nawet ponad 27 tysięcy złotych miesięcznie.

Źródło: OKO.press

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close