EnergetykaGospodarkaMotoryzacja

Kolejny tydzień ze wzrostami cen benzyny!

Za nami kolejny tydzień wzrostu detalicznych cen benzyny i ON. Podwyżek w mijającym tygodniu nie doświadczyli za to kierowcy aut z instalacją LPG. Natomiast wyższym cenom na stacjach towarzyszyła solidna obniżka w cennikach rafinerii.

W Europie trwa sezon urlopowych wyjazdów, który zwykle przynosi wzrost cen na stacjach paliw. Mimo pandemii koronawirusa nie inaczej jest i w tym roku. Paliwa drożeją, mimo że dolarowe notowania ropy naftowej od dwóch miesięcy praktycznie stoją w miejscu. A sam dolar wyraźnie traci na wartości.

Także ostatni tydzień lipca przyniósł kontynuację trendu wzrostowego detalicznych cen paliw. Litr benzyny bezołowiowej 95 w Polsce kosztował średnio 4,39 złotego i był o 4 grosze droższy niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. Benzyna drożeje nieustannie od początku maja, łącznie już o 50 gr/l. Średnie ceny detaliczne powróciły już do poziomów z drugiej połowy marca.

Za litr oleju napędowego płaciliśmy średnio 4,32 złotego, a więc także o 4 grosze więcej niż tydzień temu. To paliwo jest o 32 gr/l droższe, niż było na początku maja. Za autogaz płacono przeciętnie 2,02 zł/l, a więc tyle samo co przed tygodniem.

Nadal za paliwo płacimy jednak znacznie mniej niż rok temu. Benzyna Pb95 jest tańsza o 77 gr/l, olej napędowy o 76 gr/l, a LPG o 5 gr/l.

Warto odnotować, że ostatnim podwyżkom na stacjach paliw towarzyszył wyraźny spadek cen hurtowych. 31 lipca PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper95 po 3410 zł/m3, czyli po dodaniu VAT-u za około 4,19 złotego za litr. To o 9 gr/l mniej niż tydzień temu. W rezultacie bieżąca cena hurtowa benzyny jest już o 20 groszy na litrze niższa od średniej ceny detalicznej z tego tygodnia.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku oleju napędowego, który w ciągu ostatniego tygodnia w hurcie potaniał o 5 gr/l, a w detalu podrożał o 4 gr/l. W rezultacie implikowana marża detaliczna odniosła się z 8 gr/l do 17 gr/l i podobnie jak w przypadku benzyny powróciła w pobliże historycznej średniej.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close