PaństwoPolskaŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Ukraina wprowadza kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski

Polska na kwarantannie

Polska znalazła się na ukraińskiej liście krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19. Jak poinformowano w rządowym serwisie gov.pl, osoby wjeżdżające z Polski na Ukrainę muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Obowiązkiem tym mają zostać objęte też osoby, które na 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski.

Są jednak wyjątki. Kwarantanną nie będą objęte między innymi dzieci poniżej 12 lat, osoby które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem przez nie dłużej niż 48 godzin, kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia.Kwarantanny nie będą musieli odbywać też działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury wraz z jedną osobą towarzyszącą, instruktorzy NATO i pracownicy misji dyplomatycznych i konsulatów.

Kwarantannę na Ukrainie odbywa się w miejscu zamieszkania za pomocą aplikacji “Działaj w domu”. Jak wyjaśniono, po otrzymaniu powiadomienia przez aplikację osoba objęta kwarantanną musi zrobić zdjęcie twarzy, które będzie zgodne ze zdjęciem referencyjnym zrobionym na początku kwarantanny. Zapewniono, że wiadomości nie będą wysyłane w nocy.

Jest aż tak źle?

W ostatnim czasie w Polsce notuje się rekordowe poziomy dziennych zakażeń koronawirusem. W niedzielę resort zdrowia poinformował o kolejnych 548 potwierdzonych zakażeniach, a w ciągu doby zmarło 10 osób. W sumie w Polsce odnotowano już prawie 47 tysięcy zakażeń.

Władze ukraińskie zalecają pobranie i zalogowanie się do aplikacji jeszcze przed przybyciem na granicę. Podkreślono przy tym, że aplikacja “Działaj w domu” może być zainstalowana tylko na ukraińskich numerach telefonów. W komunikacie wskazano, że podstawą do zakończenia kwarantanny jest otrzymanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, przeprowadzonego nie później niż 48 godzin po wjeździe na Ukrainę.

Źródło: PAP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close