PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Frankowicze zaczynają wygrywać z bankami, Szumowski zapowiada większe kontrole

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

W związku z widmem ponownego lockdownu w Niemczech, premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff, wezwał do przestrzegania środków ostrożności, informują Filary Biznesu. Według polityka CDU, Niemiec nie stać na „drugie zamknięcie”. – Nasza gospodarka nie byłaby w stanie sobie z tym poradzić, i ostatecznie miałoby to również negatywny wpływ na państwo opiekuńcze i jego stabilność – przekonuje Reiner Haseloff.
https://filarybiznesu.pl/niemiecki-pkb-doluje-epidemia-powraca-nie-stac-nas-na-drugie-zamkniecie/a5308
NO CÓŻ, NAS TEŻ NIE STAĆ.

„Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna. Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy” – mówi w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” premier Mateusz Morawiecki. Jak twierdzi premier, Polska do tej pory radziła sobie z kryzysem nieźle. Ale pandemia jeszcze się nie skończyła. Wciąż mamy wielką lukę infrastrukturalną: koleje, drogi, kolej metropolitalna, światłowody, CPK i wiele innych obszarów – powiedział premier i zaznaczył, że wydatki na infrastrukturę będą miały najwyższy priorytet. https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/02/premier-morawiecki-kryzys-dopiero-sie-zaczyna/
PANDEMIA RAZ JEST, RAZ NIE MA, ZALEŻY CZY JESTEŚMY PO WYBORACH CZY PRZED

Dziś wczesnym rankiem aktywiści i aktywistki Greenpeace wspięli się na dach Ministerstwa Środowiska. Na froncie budynku wywiesili ogromny baner z wizerunkiem ministra Michała Wosia i napisem “Stop dewastacji! Czas na ochronę!”, pisze Donald.pl. To kolejna akcja działaczy w walce o ochronę starych, polskich lasów. Greenpeace domaga się, aby 15% polskich lasów pilnie objąć szczególną ochroną i przede wszystkim wyłączyć z wycinek. Chodzi o stare, najcenniejsze przyrodniczo siedliska w całym kraju. Zdaniem aktywistów “właściwa ochrona i zakończenie wycinek w starych lasach jest konieczne między innymi ze względu na kryzys ekologiczny i masowe wymieranie gatunków dzikich zwierząt i roślin”.
https://www.donald.pl/artykuly/PjtiN9L8/aktywisci-greenpeace-weszli-na-dach-ministerstwa-srodowiska-protestuja-przeciwko-wycince-starych-lasow
FAJNIE, ŻE MOŻNA TAK PO PROSTU WEJŚĆ NA BUDYNEK RZĄDOWY

– W tym tygodniu policja, jak i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki. Należy zasłaniać nos i usta – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – W tym tygodniu policja, jak i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki. Należy zasłaniać nos i usta – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
https://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/2559127,Pandemia-COVID19-Lukasz-Szumowski-w-tym-tygodniu-ruszaja-kontrole-maseczek-w-sklepach
IDEALNIE WYPŁASZCZONA KRZYWA

Operatorzy telekomunikacyjni przesyłają do Ministerstwa Cyfryzacji anonimowe dane, które pozwalają analizować sposób przemieszczania się Polaków, informuje Gazeta.pl. Marek Zagórski, szef resortu, potwierdził, że władze wiedziały np., ile mniej więcej osób pojechało z Warszawy nad morze podczas majówki oraz do jakich dokładnie miejscowości się udali.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26179190,minister-mamy-system-pozwalajacy-zbierac-dane-o-przemieszczaniu.html
WCALE A WCALE NAM TO NIE PRZESZKADZA, PRAWDA?

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Wartość światowych obrotów handlowych produktami rolno-spożywczymi wyniosła w 2018 r. 3,1 biliona dol. – podaje Polski Instytut Ekonomiczny. Filary Biznesu informują, że artykuły rolne i żywność przetworzona, produkowane zazwyczaj na obszarach wiejskich, odpowiadały za nieco ponad 8 proc. światowych obrotów towarowych. „Pomijając surowce odpowiedzialne za nieco ponad 15 proc. światowego handlu, większość tego handlu stanowiły zatem wyroby przetwórstwa przemysłowego, wytwarzane na obszarach miejskich” – dodaje PIE.
https://filarybiznesu.pl/polska-w-swiatowej-czolowce-eksporterow-zywnosci/a5306
NO I ELEGANCKO

Polska znalazła się na ukraińskiej liście krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19. Jak poinformowano w rządowym serwisie gov.pl, osoby wjeżdżające z Polski na Ukrainę muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Obowiązkiem tym mają zostać objęte też osoby, które na 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski. Są jednak wyjątki. Kwarantanną nie będą objęte między innymi dzieci poniżej 12 lat, osoby, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem przez nie dłużej niż 48 godzin, kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/02/ukraina-wprowadza-kwarantanne-dla-osob-przyjezdzajacych-z-polski/

Szef NIK we wrześniu przedstawi plan radykalnych zmian w działaniu instytucji. Izba ma kontrolować więcej, szybciej i bardziej dokładnie, informuje Dziennik Gazeta Prawna. Specgrupa do kontroli doraźnych, raport o stanie państwa, przyspieszenie pracy i zwiększenie liczby kontrolerów oraz zmiany kadrowe. Marian Banaś zaprowadza nowe porządki w NIK
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1487448,banas-zmienia-nik-anty-pis-pancerny-marian.html
WALKA Z RZĄDEM JUŻ CHYBA NA CAŁEGO

Jak podaje Gazeta.pl, policja nie będzie mogła zatrzymać amerykańskich żołnierzy nawet za przestępstwa popełnione poza służbą, a ich bazy będą miały charakter eksterytorialny – na takie warunki pobytu żołnierzy USA miała zgodzić się Polska podczas zakończonych właśnie negocjacji. Jesienią umową zajmie się parlament, który musi ją zaakceptować. Obecnie w Polsce stacjonuje ponad cztery tysiące amerykańskich żołnierzy. Polskie władze zabiegają, by było ich więcej, a ta obecność miała bardziej stały charakter.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26179073,onet-zolnierze-usa-maja-nie-podlegac-polskiemu-prawu-a-ich.html#s=BoxOpImg1
WSPANIAŁY SOJUSZNIK

W lipcu koniunktura w polskim sektorze przemysłowym poprawiła się najbardziej od dwóch lat, pisze na swoich łamach Rzeczpospolita. Firmy wciąż jednak zmniejszają zatrudnienie. Taki obraz sytuacji w przemyśle maluje PMI, wskaźnik koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw. W lipcu, jak podała w środę firma IHS Markit, wzrósł on do 52,8 pkt z 47,2 pkt miesiąc wcześniej.
https://www.rp.pl/Ekonomia/308039982-Polska-gospodarka-odporna-na-pandemie-Przemysl-mocno-odbija.html
STONKS

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest przeciwna podwyżkom zapowiedzianym przez koncesjonariusza autostrady A4 Katowice-Kraków, pisze Wprost Biznes. Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, zamierza od 1 października 2020 r. podnieść stawki opłat za przejazd pojazdów o dopuszczalnej masie do 3,5 tony. W ocenie GDDKiA wzrost stawek opłat jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10349830/dyrekcja-drog-mowi-nie-podwyzkom-na-autostradzie-a4.html
BĘDZIEMY ŚLEDZIĆ ROZWÓJ SYTUACJI

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

Jak podaje Polskie Radio, bon turystyczny dostępny jest zaledwie od soboty, a już jego beneficjenci zapłacili nim ponad tysiąc razy. Kwota transakcji wyniosła niemal milion złotych. Od soboty Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 109 tys. bonów na kwotę ponad 94 mln zł – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2558823,ZUS-wydal-juz-109-tys-bonow-turystycznych-W-ciagu-dwoch-dni-skorzystalo-z-niego-ponad-tysiac-dzieci
OCH WIĘCEJ TURYSTÓW NAD MORZEM I W GÓRACH? PANDEMIA RAZ JEST A RAZ JEJ NIE MA?

Spośród zapadłych w lipcu wyroków w sprawach o hipoteki frankowe prawie 90 proc. było korzystnych dla klientów. Częściej dochodzi do unieważnień umów, informuje Rzeczpospolita. W lipcu zapadło co najmniej 97 wyroków sądów w sprawach frankowych (68 w I instancji i 29 w II instancji), z czego 84 były korzystne dla klientów, a tylko pięć dla banków (osiem przypadków dotyczyło uchylenia poprzednich wyroków i skierowania do ponownego rozpatrzenia) – to główne wnioski z danych zebranych przez kancelarię Votum, która obsługuje frankowiczów.
https://www.rp.pl/Banki/308029956-Frankowicze-nadal-wygrywaja-z-bankami.html
WARTO BYŁO BYĆ UPARTYM

W Wielkiej Brytanii startuje program wsparcia dla branży gastronomicznej. Klienci lokali będą mogli cieszyć się posiłkami za pół ceny przez cały sierpień. Krytycy programu są wściekli, na promowanie niezdrowej żywności – fast foodów – których dostarczyciele w głównej mierze skorzystają na programie, podaje Wprost Biznes. Program „Jedz, by pomóc” dotyczy posiłków i napojów do spożycia od poniedziałku do środy w ponad 72 tys. lokali. Zniżka jest ograniczona do 10 funtów na osobę i nie dotyczy alkoholu.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10349807/jedz-aby-pomoc-z-powodu-covid-19-beda-doplacac-do-hamburgerow-w-mcdonaldsie.html
MY MAMY BON TURYSTYCZNY, INNI DOPŁATY DO JEDZENIA

Po Francji kolejnym krajem, który opublikował dane związane z PKB jest Hiszpania. Przewidywania na temat stanu hiszpańskiej gospodarki były szczególnie złe, co ostatecznie się potwierdziło, pisze Obserwator Gospodarczy. PKB w II kwartale w ujęciu kwartał do kwartału spadło o 18,5 proc. Podczas gdy spodziewano się spadków na poziomie 16,6 proc. W pierwszym kwartale spadek wyniósł 5,2 proc.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/1439-hiszpanska-gospodarka-w-bardzo-zlej-sytuacji
OJ, BĘDZIE SIĘ CHCIAŁA ODŁĄCZYĆ TA KATALONIA JESZCZE BARDZIEJ

Ostrzykiwanie budżetu i hojne wydatki socjalne. Money.pl opisuje plan PiS-u na pandemię. O obniżce podatków możemy zapomnieć, emerytury wzrosną minimalnie, płace w budżetówce nie wzrosną w ogóle. Za to świadczenia socjalne będą płynąć nadal – tak rząd chce przeprowadzić nas przez pandemię.
https://www.money.pl/gospodarka/ostrzykiwanie-budzetu-i-hojne-wydatki-socjalne-plan-pis-na-pandemie-6538995616380545a.html
ACH, KLASYKA

Przesz Polskę przechodzi deszcz, zaczął się poniedziałek, generalnie nie jest dobrze. Co więcej, wyczerpał się potencjał do umocnienia złotego – nasza waluta będzie mocno uzależniona od czynników globalnych.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close