PaństwoPolskaTurystyka

UWAGA na oszustów sprzedających “bony turystyczne”!

ZUS i Polska Organizacja Turystyczna ostrzegają przed oszustami, którzy próbują sprzedać bony. Za samą próbę sprzedaży bonu turystycznego grożą wysokie kary.

Bon nie podlega wymianie na gotówkę – informuje ZUS i ostrzega. Osoby, które próbują sprzedawać swoje bony w internecie to najprawdopodobniej oszuści.

Uważać należy szczególnie na osoby, które proponują odpłatną pomoc przy aktywacji bonu. Pod żadnym pozorem nie należy nikomu podawać danych logowania do systemu PUE ZUS, w którym aktywuje się bon.

System zawiera dane, do których nie powinny mieć dostępu żadne osoby trzecie.

Jak przekonują prawnicy, próba sprzedaży bonu, sama w sobie, jest przestępstwem.

Ustawodawca na etapie prac legislacyjnych rozpoznał taki proceder i przewidział za niego karę grzywny (nawet do jednego miliona złotych), karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat 3. Należy być wyjątkowo czujnym na takie procedery i uważać na oszustów, którzy będą próbowali wyłudzić w ten sposób pieniądze – komentuje mecenas Adam Ziębicki z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Próby wyłudzenia pieniędzy na bon turystyczny rozpoczęły się jeszcze zanim ustawa weszła w życie.

Przykładowo, oszuści dzwonili i podawali się za menadżera hotelu. Informowali, że w obiekcie, który reprezentują, można wykorzystać bon. Lecz warunkiem skorzystania jest natychmiastowe przelanie pewnej części pieniędzy, która uzupełni bon o wartości 500 złotych.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu “Rodzina 500 plus”. Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 złotych.

Jeśli dana osoba ma więcej niż jedno dziecko, to otrzyma jeden bon, którego wartość będzie odpowiadać liczbie dzieci. Zatem jeśli ktoś ma na przykład troje dzieci, to otrzyma bon w wysokości 1500 złotych. Będzie mógł nim zapłacić raz albo kilka razy do wyczerpania kwoty bonu.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close