PaństwoŚwiatTechnologie

KE wstrzymała ważną inwestycję Google’a

Komisja Europejska wszczęła postępowanie antymonopolowe wobec Google’a w związku z planem przejęcia przez giganta firmy Fitbit. Produkuje ona urządzenia śledzące aktywność użytkowników, m.in. do celów sportowych. To wstrzymuje transakcję wartą ponad 2 miliardy dolarów.

Komisja Europejska uważa, że przejęcie Fitbit przez Google’a umocni pozycję giganta zarówno na rynku reklamy, jak i w kwestii zbierania oraz przetwarzania danych. Google mógłby, według KE, używać tych danych do personalizacji reklam, co dałoby firmie kolejną przewagę.

W związku z tym KE wszczyna postępowanie antymonopolowe, które ma zamiar zakończyć w grudniu 2020 roku. Google co prawda zapewniało, że nie ma zamiaru wykorzystywać danych użytkowników Fitbit. Lecz Komisja obawia się też, że gigant w ten sposób otrzyma dane dotyczące zdrowia użytkowników. Produkty Fitbit bowiem – między innymi inteligentne zegarki i opaski – mierzą aktywność użytkowników, a także ich kondycję.

Google zapewnia przy tym, że chce skupić się na sprzętach, a nie danych pozyskiwanych z urządzeń Fitbit. Według giganta wręcz, przejęcie to… ma zwiększyć konkurencyjność w sektorze narzędzi do monitorowania aktywności, który “jest nasycony”. Spółka jest też przekonana, że mimo postępowania Komisji Europejskiej, ostatecznie dojdzie do transakcji.

Google ogłosiło przejęcie Fitbit w listopadzie 2019 roku. Kwota transakcji do 2,1 miliarda dolarów. Amerykańska firma chce w ten sposób konkurować z chociażby Apple, Samsungiem czy chińskimi Huawei i Xiaomi, które mają w swojej ofercie sprzęty do mierzenia aktywności.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close